Televizyon

Samsung 8K OLED TV tanıtabilir

8K OLED TV yayın desteği her ne kadar bulunmuyor olsa da LG ve SAMSUNG panel çalışmalarını sürdürüyor. İlk olarak LG’nin başlattığı 8K OLED teknolojisini SAMSUNG takip ediyor. Koreli teknoloji devinin IFA’da 8K OLED TV tanıtımını yapması bekleniyor.

Yayın desteği olarak dünya yavaş yavaş 4K formatına uyumlu olmaya başlasa da piyasada 8K destekleyen TV bulunabiliyor. Ancak bu çözünürlükte video, oyun ve TV yayını bulmak pekte mümkün gözükmüyor. Samsung ve LG’nin bu teknolojilere yaptığı yatırımla 8K görüntü kalitesinde içerikler bulmak pek yakında mümkün olacak.

8K OLED TV özellikleri

Aslında yüksek çözünürlüklü televizyonlar ilk olarak 1950’li yıllarda ortaya çıksa da bu teknolojinin yaygınlaşması 2000’li yılların başlarını buldu. Standart televizyonların görüntü kalitesinden daha yüksek olan HD, önce 2K sonra 4K şimdilerde ise 7680×4320 çözünürlüğünü ifade eden 8K olarak gelişimini sürdürüyor.

OLED ise ekran teknolojisinde tam anlamıyla bir devrim olarak kabul ediliyor. İlk zamanlarda üretimi yüksek maliyetler tutan OLED ekranlar üretimin yaygınlaşmaya başlamasıyla astronomik fiyatların biraz daha normale indiği gözlemlendi.

OLED, LCD ve LED ekranlara oranla çok daha az enerji tüketimi sağlıyor. Kendi ışığını ürettiği için arkadan ışıklandırmaya gerek kalmıyor. Parlak ve canlı renkleriyle öne çıkan OLED ekran, çok ince ve hafif bir tasarıma sahip.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı