BilgisayarGüncel TeknolojiİnternetTeknoloji HaberleriTelevizyonYazılım

Bir Devrin Sonu Geliyor: Flash ‘ın Tamamen Kapanacağı Tarih Duyuruldu

Bir zamanlar internet sitelerinin olmazsa olmaz multimedya aracı Flash, kaçınılmaz olan sonuna yaklaşmakta. Adobe nin kendi internet sitesinden yeni yaptığı açıklamaya bakılacak olursa, Flash’ın kapatılacağı kesin tarih paylaşılmış durumda.

Adobe, aslında üç yıl kadar önce açıklama yaparak bir zamanların olmazsa olmazı olan multimedya platformu Flash‘ın sonlandıracağını açıklamıştı. Aynı zamanda Adobe, düne kadar Flash’ın tamamen internetten silineceği gün için tam bir tarih vermemişti. Fakat artık Flash’ın ömrünün sonuna geleceği tarihi hepimiz biliyoruz.

Adobe’nin, kendi web sayfasında yapılan açıklamaya göre Adobe Flash’ın 31 Aralık 2020 tarihinde bitireceği duyuruldu. Adobe Flash, özellikle 90’ların sonlarında ve 2000’lerde internet sayfalarında kullanılıyordu. O sitelerde bulunan oyunlar, animasyonlar ve hatta videolara etkileşim eklemek için faydalınabiliyordu. Hatta günümüzde en büyük sosyal mecralardan biri haline gelmiş YouTube bile ilk zamanlarda milyonlarca insana video hizmeti sunabilmek için neredeyse tamamen Flash’a bağlıydı. Peki Flash neden bitiyor ve neden ihtiyaç bu kadar azaldı?

İnternetin ve internete bağlı cihazların gelişimiyle ortaya çıkan ihtiyaçlar, Flash ‘ın sonunu hazırladı

Artık bugünlerde HTML 5 ve CSS 3 gibi çok daha güçlü açık kaynaklı platformların yükselişi buna önayak oldu diyebiliriz. Bunun dışında mobil cihazlar için daha verimli bir alternatif ihtiyacı sebebiyle Flash, tamamen doğal bir biçimde ömrünün sonuna geldi. Adobe Flash, değişim ile birlikte bitmek bilmeyen güvenlik sorunları sebebiyle de hızla ilgiyi kaybetmeye başlamıştı. Fakat, Flash’a aslında en önemli darbe 2010 yılında Steve Jobs’tan gelmişti.

Bilindiği gibi Apple’ın kurucusu olan Steve Jobs, iPad, iPhone veya gelecekte piyasaya sürülecek herhangi bir ürününde Flash’ın neden desteklenmeyeceğini anlatan bir yazı yayınlamıştı. Bu yazı da aslında Adobe’un Flash’ı için sonun başlangıcına olan bir işaret olarak görülebilir. Sonrasında ise başka bir darbe de Google’dan gelmişti. Google ise arama motorundaki içeriklerden ve Chrome’dan Flash’ı kaldırarak bu değişime destek verdi. Flash’a bağımlı olarak çalışan web sayfaları, artık platformun yerini alacak daha iyi alternatiflerle güncellenmeye devam ediyor.

31 Aralık’dan itibaren Flash’ın güncellemesi durdurularak dağıtımının sonlandırılacağı Adobe tarafından kesin bir şekilde açıklandı. Şirketin bir bakımda uyarı niteliğinde olan bu açıklaması, aslında artık gizlilik veya güvenlik yaması almayacağı anlamlarına da gelmekte. Fark etmeden herkesin kullandığı Macromedia Flash ile başlayan 24 yıllık bu serüven, artık sona doğru yaklaşıyor ve bir devir kapanıyor…


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Adobe Photoshop, Yapay Zekâ ile Güçlendirilen Bir Güncelleme Aldı
Kaynak: Gizmodo

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı