Güncel TeknolojiKültür & SanatTeknoloji HaberleriYapay Zeka

Adobe Photoshop, Yapay Zekâ ile Güçlendirilen Bir Güncelleme Aldı

Fotoğraf düzenleme konusunda rakipsiz diyebileceğimiz Adobe Photoshop, 2019 kasım ayından bu yana en büyük güncellemeyi aldı. Güncelleme, uygulamadaki yapay zekâyı geliştirdi ve yeni birkaç özellik eklendi.

En ünlü ve etkili fotoğraf düzenleme uygulaması olan Adobe Photoshop, hem iPadOS hem de masaüstü sürümlerine devamlı olarak yeni özellikler gelmeye devam ediyor. Adobe, kendi uygulamaları içinde Sensei AI yapay zekâ yazılımının da işlevini genişletmeye sürekli devam ediyor.

Adobe Photoshop, geçen yılın kasım ayından bu yana aldığı en büyük güncellemeyi bugün almış durumda. Bugün paylaşılan güncellemeyle beraber Adobe Photoshop’a yeni özellikler getirilirken kullanıcıların deneyimlerini iyileştirecek bazı güncellemeler de yapılmış durumda. Şimdi, yeni gelen özellikleri sıralama vakti.

MacOS ve Windows için Photoshop:

Özne seç:

Adobe Photoshop’ta bulunan ‘Özne Seç’ özelliği, Sensei AI dedikleri yapay zekâ ile birleşince ayrı bir boyuta ulaştı. Artık sadece tek tıkla kişileri daha düzgün bir şekilde seçebilecekler ve o seçimi bir maske hâline getirilebilecek. En çok dikkat çeken ise, seçilen kişinin saçını da daha yüksek doğrulukla seçebiliyor olması.

Adobe Camera Raw kullanıcı deneyimi geliştirmeleri:

Adobe Camera Raw’un arayüzünde büyük bir değişiklik oldu. Uygulama, UX ve Lightroom’a yakın bir arayüzüne sahip oldu. Kullanıcıların fotoğraflar üzerinde yapacağı ayarlamalar artık daha da kolay bir şekilde yapılabilir hâle gelmiş durumda.

Adobe Fonts otomatik aktivasyon:

Adobe Fonts’a eklenen yeni özellik sayesinde uygulama tarafından otomatik bir şekilde yeni Adobe Fonts yazı tiplerinin indirilmesini ve aktifleştirilmesini sağladı.

Yazı tipi eşleştirme:

Sensei AI’ın gelişmesiyle Yazı Tipi Eşleştirme özelliği sayesinde kullanıcılar, bir görselde bulunan yazı tipini otomatik bir şekilde bulabilecekler. Eğer yazı tipi Adobe’de mevcut bir yazı tipiyse, hemen indirilip kurulabilecek.

iPad için Photoshop:

Lightroom bağlantılı düzenleme:

iPad kullanıcılarına gelince, Photoshop ve Lightroom arasında maalesef bugüne kadar bağlantı kurulamıyordu fakat yeni güncellemeyle beraber kullanıcılar hem Photoshop’un hem de Lightroom’un iPadOS versiyonları üzerinden fotoğraflarını düzenleyebilme imkânı sağlandı.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: NVIDIA’nın GeForce RTX 30 Serisi Eylülde Satışa Çıkıyor
Kaynak: Apple Insider

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı