Araçlardaki otomatik sürücülere güvenebilir miyiz?

Günümüzün gelişmiş sürücü destek sistemleri yardımcı olabilir, ancak arabanızı otonom (özerk) yapmazlar.

Herhangi bir üreticinin size söyleyeceği şey ne olursa olsun, kendi kendine sürülen arabalar henüz bir şey değildir. Tesla‘nın Otopilot’unuz yanılmaz, ProPilot Yardımcınız veya Mercedes Distronic veya Cadillac Super Cruise’unuz da değildir. Bu sistemler, sürücülere yardımcı olmak için tasarlanmıştır, değiştirilmemelidir, ancak insanlar hala işe gidip gelirken, teknolojinin tekerleği almasına izin veriyor ve kilitleniyorlar.

Çarpışmalara neden olan, bazen ölümcül olanların çarpışmasıyla sonuçlanan en yaygın gelişmiş sürücü destek sistemi başarısızlıklarından biri, sistemin önündeki bir araca kilitlenmiş olmasını, o araba değişim şeritlerinin hızlı bir şekilde yapılmasını ve ileride durdurulan bir araç olmasını içerir. Genellikle, bu durumlarda, sistemler sabit nesneleri görmezden gelmek üzere programlanır, ancak sistem durdurulan aracı önünüzde algılarsa bile, durmak için çok geç olabilir.

Bu ADAS sistemleriyle sorunun kötüye kullanılması, sürücünün kayıtsız kalmasıdır. Sistemler, çoğu durumda, sürücülerin dikkatlerinin daha uzun ve daha uzun süreler boyunca karar vermelerine izin vermeye başladığı zamanlarda çok iyi çalışır. Jalopnik’in Raphael Orlove, bu fenomeni keşfeden mükemmel bir eser yazdı ve bunu okumak için kesinlikle zaman ayırmaya değer.

Pazarlama bununla bağlantılıdır ve Tesla’nın Otomatik Pilotu mükemmel bir örnektir. Autopilot adı, Tesla’nın müşterilere araç kullanırken meşgul olmaya ihtiyaç duyduklarını tekrar tekrar söylese bile inanılmaz elektrikli arabanızı kontrol edebileceğiniz ve inanılmaz elektrikli arabanızı kullanabileceğinizi ima eder. Yanıltıcı bir isim, birçok kez söylediğimiz bir şey.

Waymo‘nun kendi kendini süren araba testinin ilk dönemlerinde şirket, insan sürücülerinin aracın kendini yönetme kabiliyetine aşırı güvendiğini ve tekrar tekrar insani bir şoföre ihtiyaç duyulan durumlara müdahale etmekte tereddüt ettiğini fark etti. Bu ilham verici Waymo, daha az özerklik seviyesini atlatacak çünkü insanlar kendilerini güvenli bir şekilde kullanmak için güvenilmez olduklarını ve sadece insan müdahalesi gerektirmeyecek 4. Seviye 5 ve 5 otonomisinde çalışabileceklerini hissettiler. Bu, kamu yollarında bugünün 2. Seviye ADAS sistemlerinin birçoğuyla tekrar tekrar ortaya çıkıyor.

İkinci önemli sorun, acil durum fren sistemlerinin çalışacak şekilde tasarlanmasıdır. Ars Technica, uyarlanabilir hız sabitleyicinin (ve böylece iki teknolojinin birbirine bağlı olmadığı için otomatik acil durum frenlemesinin) durgun nesneleri görmezden gelmesi üzerine fantastik bir derin dalış yaptı.

Esasen, çoğu adaptif cruise sistemleri – özellikle 1990’ların sonlarından itibaren erken sistemler – aracınız ile aracın önündeki mesafeyi hesaplamak için radarı kullanır. Ars Technica’nın belirttiği gibi, radar, şeylerin hızını belirlemede mükemmeldir, ancak aracın etrafında olabilecek nesnelerin tanımlanmasında korkunç bir durumdur ve bu sistemlerin tasarımcıları en basit şeyi yaptılar ve böylece sistem sabit durduruldu.

Adaptif cruise ve otomatik acil durum fren sistemleri, tipik olarak, aktif şerit koruma desteği gibi diğer ADAS sistemlerine bağlı değildir, bu nedenle sistem, dış referansa sahip değildir ve yolunda aniden durmuş olan durmuş araçla uğraşmaktan acizdir. Bir sürücünün gerektiği gibi dikkat etmesi gerekiyorsa, bir acil durum şeridi değişimi veya frenlerin sert elle uygulanması muhtemelen bir çarpışma olmasını engelleyecektir, ancak giderek artan oranda sürücü dikkati çekmemektedir.

Bu sürücü destek sistemlerinin çarpışmaları önlediği ve hayat kurtardığı durumlar var mı? Kesinlikle. Sistemlerin amaçlandığı gibi çalışmadıklarını iddia edemeyiz, ancak bu özellikleri araçlarda sadece direksiyon simidine ağırlık vermenin ötesinde bir sürücünün dikkat seviyesini daha etkili bir şekilde izlemeye gerek kalmadan yapmak ve pazarlamak sorumsuz görünmektedir.

Bir cevap yazın


*