BilgisayarDonanımGüncel TeknolojiTeknoloji

NVIDIA Ekran Kartlarının Zamanla Fiyat/Performanslarındaki Değişim

NVIDIA’ya ait GeForce serisi ekran kartlarının zamanla dolar başına performansını gösteren bir grafik internette yayınlanmış durumda. NVIDIA zamanla performansını neredeyse çarpı 7 katlamayı başarmış gibi gözüküyor.

Pek çok kişinin açısından yeni nesil teknolojilerin en önemli özelliği performans olarak görülür. Yanlış olmasa da aslında performans genel değerlendirme sırasında ana etmenlerden sadece bir tanesidir. Bir başka önemli etmenlerden biriyse verimliliktir.

Verimliliği değerlendirirken günlük hayatta en çok kullandığımız ifadelerden birisi fiyat/performans söylemidir. Bir kullanıcı ise NVIDIA’ya ait ana akım ekran kartlarını ‘dolar başına performans’ konusunda karşılaştırdı.

Yıllar geçtikçe performans artışı söz konusu:

Ana akım ya da sıradan diye tabir edilen kartlar, amiral gemisi olarak bildiğimiz 1060 ya da 2080 gibi en üst seviyedeki, en iyi kartları kadar performanslı değiller. Fakat o modellerin hem AMD hem de Intel için en önemli gelir kaynakları arasında yer aldığı da bir gerçek. Hem AMD hem de Intel geçmişte bu alanlarda birbirlerine rakip olan birçok ürün tanıtmıştlardı.

Tüketiciler söz konusu olduğunda ise genelde fiyat/performansın fazla olduğu firmaları tercih etme eğilimi söz konusu. NVIDIA kartlarının karşılaştırılmasında hazırlanan görsel, bu alandaki gelişmeyi net bir şekilde gösteriyor.

Bu değerlendirmede TechPowerUp’ın daha önce de haberlerde kullanmış olduğu performans özeti, temel karşılaştırma unsuru olarak tercih edilmiş. Bunun yanı sıra oyunların da mümkün olduğunca aynı özellikleri olması ve aynı çözünürlükte çalıştırılması daha kesin bir ölçüm yapmayı sağladı.

En büyük gelişme son 12 yılda gözüküyor:

Bu tablo, bizi 2008 senesindeki verileri içermektedir. O sene, NVIDIA’nın GeForce 9800 GT kartları 200 doların altında fiyatlarla piyasaya sürülmüştü. Kartın, daha sonrasında AMD ile rekabet edebilecek daha ucuz versiyonu olan 9600 GT bu kartın yerini aldı.

Tesla altyapıyla üretilmiş olan GeForce GTX 260 daha iyi grafikler sunmasına rağmen 449 dolar fiyat biçilmişt. Daha sonra bu mimarini yerini Fermi almıştı. Sonrasında ise GeForce GTX 560 Ti kartlar sunulmuştu.

En son gelen Kepler ve Maxwell mimarileri ise NVIDIA’ya bugün hepimizin bildiği şöhretini adeta kendi başlarına kazandırmış durumda. Bugüne kadar firmanın verimlilik açısından en gelişmiş mimarisi olan bu cihazlar, bir önceki nesile kıyasla %40 daha gelişmiş haldeydi.

En Çok Kullanılan NVIDIA Ekran Kartları:

FinFET dönemi ve onun sonrasında şirket günümüzde kullanılmakta olan kartlarını çıkarmıştı. Bu dönemde üretilmiş olan GeForce GTX 1060 ekran kartı, Steam’in kayıtlarına bakıldığında en çok tercih edilen ekran kartı olarak gözükmekte. Günümüzde ise Turing mimari kullanılmakta.

NVIDIA’nın gelecek nesilde çıkacak ekran kartlarının, nasıl bir fiyat performans göstereceğini henüz bilemiyoruz. Yine de NVIDIA’nın 12 yıldır durmadan devam eden başarısı, RTX gibi özelliklerle daha da artacaktır. Bu ise grafiğin daha da yükseleceğine dair bize bir işaret gösteriyor.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Galaxy Fold 2 ‘de İki Ayrı Pil Bulunacak

Kaynak: Wfftech

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı