DonanımGüncel TeknolojiKonsolOyunTeknoloji Haberleri

Microsoft ve Razer , Xbox klavye ve mouse desteği üzerinde çalışıyorlar!

Bu yılın sonunda beklenen destek.

Microsoft, Xbox One için yıllardır klavye ve fare desteği almaya çalışıyor, ancak en sonunda bir gerçek hale geldi. Yazılım devi, Xbox oyunlarında Chroma RGB aydınlatma desteğini etkinleştirmek için Razer ile ortaklık kurdu. Chroma, oyuncuların bir klavyede renklerin bir renk yelpazesine sahip olmasını sağlar ve ayrıca Overwatch gibi oyunlarda yetenek bekleme özelliklerini tespit etmek için de yararlıdır. Windows Central, Microsoft’un geliştiricilere bu yılın başlarında yapılacak destek hakkında brifing vermeye başladığını bildirdi.

 

Microsoft’un planlarına aşina olan kaynaklar, Microsoft ve Razer’in planlarını bu yılın başlarında geliştiriciler için yıllık Xfest etkinliğinde sunduğunu söylüyor. Razer, oyun geliştiricilerin oyunlara Chroma aydınlatma efektlerini getirmek için API’sini kullanmasına izin vermeyi planlıyor. Her şey plana göre giderse, Xbox One kullanıcıları bu yılın sonunda Microsoft’un Xbox için sonbahar güncellemesiyle birlikte kullanmaya başlayacaklar.

 

 

Xbox oyuncuları klavye ve mouse desteğinin eklenmesini memnuniyetle karşılayacaktır, ancak bazıları çok oyunculu oyunlar üzerindeki etkisini sorgulatabilir. Microsoft, geliştiricilerin bir Xbox One’da bir klavye veya farenin bulunup bulunmadığını algılamasına izin veriyor ve oyunlar, benzer donanımlara sahip yalnızca klavye ve fare kullanıcıları ile eşleşebiliyor. Böylelikle oyun içi denge sağlanıyor.Yani birisi oyun koluyla oynarken siz ona karşı klavye ve mouse kullanamayacaksınız. Zaten klavye ve mouse ile oynamak sizin büyük bir avantajınız olurdu.

Microsoft, kablosuz dongle’lar da dahil olmak üzere çeşitli USB farelerini destekleyecek. Bluetooth ve özel fare sürücüleri başlangıçta desteklenmeyecek. Microsoft ayrıca geliştiricilerin denetleyici davranışını taklit eden Xim gibi klavye ve fare aksesuarlarını algılamasını ve engelleyebilmesini sağlayan yeni oyun API’ları üzerinde de çalışıyor. Yani hile hurda yok sadece bilek gücü olacak. Bakalım oyuncuları nasıl şeyler bekliyor?

 

DAHA İYİ OYUNLARA!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı