Güncel TeknolojiSağlık

Koronavirüs test ve izleme programı veri ihlali

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 ile enfekte olmuş kişilerin temaslarını izleme girişiminin, gizlilik üzerindeki etkisinin bir değerlendirmesini yapmadan başlatıldığını kabul etti.

Gizlilik savunucuları, İngiltere’nin test ve izleme programının önemli bir veri koruma yasasını ihlal ettiğini söylüyor.

Açık haklar Grubu (ORG), kabulün girişimin 28 Mayıs’ta başladığından beri yasadışı olduğu anlamına geldiğini söylüyor.

Bu, insanların hassas kişisel bilgileri paylaşmaları istenmesini içerir.

Bu şunları içerebilir:
isimleri, doğum tarihi ve posta kodu
kiminle yaşıyorlar
son zamanlarda ziyaret ettikleri yerler
cinsel partnerler de dahil olmak üzere yakın zamanda yakın temas halinde oldukları kişilerin isimleri ve iletişim bilgileri.

Test Ve İzleme İhlali İle İlgili Her şey…

Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanlığı, verilerin yasadışı bir şekilde kullanıldığına dair bir kanıt olmadığını söylüyor.

ORG’UN İcra Direktörü Jim Killock, hükümetin bu yasal olarak gerekli güvenlik adımını görmezden gelmenin “pervasızlık” olduğunu ve halk sağlığını tehlikeye attığını söyledi.

“Pandemiye karşı mücadelede önemli bir unsur, kamu ve Hükümet arasındaki karşılıklı güvendir ve bu da programın temel gizlilik önlemleri olmadan uygulanmasıyla zayıflatılır” diye ekledi.

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’nın hepsi kendi paralel temas izleme planlarını yürütüyorlar, ancak aynı başarısızlıkla suçlanmadılar.

‘Aceleci sistem’

Hükümet Bilgi Komisyonu Ofisi ile verileri hukuksal işlere göre yapmaya çalıştığını ORG anlattı.

\\\\ Ancak düzenleyici, programın uygulanmasındaki aciliyeti kabul ederken, halkın verilerini ve arkadaşlarının verilerini teslim etme konusunda güven duyması durumunda, “insanların verilerinin nasıl korunacağını ve nasıl kullanılacağını anlamaları gerektiğini” ekledi.

Bir Sağlık Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “NHS Testi ve İzi, ilgili tüm yasal yükümlülükleri tam olarak dikkate alırken, virüsle savaşmak ve hayat kurtarmak için veri toplamak, kullanmak ve saklamak için en yüksek etik ve veri yönetişim standartlarına kararlıdır.”

Test Ve İzleme İhlali

Veri işleme için yasal gerekliliklerin sadece bir onay kutusu egzersizinden daha fazlası olduğunu söyledi.”Sistemin bütünlüğünü korumak için işleme başlamadan önce risklerin hafifletilmesini sağlıyorlar” dedi.

“Bunun yerine, güvensiz işleme uygulamaları tarafından tehlikeye atılan aceleci bir sistemimiz var.”

Bay Naik, ORG’UN hükümetten bir imtiyaz kazandığını da sözlerine ekledi. Başlangıçta verileri 20 yıl boyunca saklamayı planladı, ancak şimdi bunu sekiz yıla indirdi.

Test ve izleme programı başlatıldığından beri, 27.000 çalışanı, virüs bulaşmış olabilecek 155.000’den fazla kişiyle temasa geçti ve izolasyona girmelerini istedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı