Güncel TeknolojiTeknoloji Haberleri

Apple’ın Onur Temsilcisi John Lewis

Şirket, tüm ürün tanıtımını Apple.com Cuma günü ölen ikonik sivil haklar aktivistinin hayatını kutlamak için yaptı.

Apple, ana sayfasını John Lewis’i onurlandırmak için dönüştürdü. Sivil haklar simgesi ve uzun zamandır Kongre üyesi olan Lewis, pankreas kanseri ile savaştıktan sonra 80 yaşında öldü.

Normalde Apple ürünlerini tanıtan Ana Sayfa, bunun yerine Lewis’in bir fotoğrafını içeriyor.

Apple’ın Onur Temsilcisi John Lewis: 1940 yılında Alabama’da doğdu. Sharecroppers’ın oğlu, 1950’lerin sonlarında bir gençken ayrımcılıkla mücadele etmek için sivil haklar hareketine katıldı ve Rev. Martin Luther King Jr. ‘ In yakın bir takipçisi oldu.

1965’te Selma, Alabama’daki bir köprüde rezil kanlı pazar yürüyüşü de dahil olmak üzere oturma ve yürüyüşlere katıldı. Alınan bilgilere göre Lewis, o gün yürürken polisten ölümcül bir dayak yedi. Şiddet içermeyen Öğrenci Koordinasyon Komitesinin oluşturulmasına yardımcı oldu ve seçmen Eğitimi projesinin Direktörü olarak görev yaptı.

ABD’de 1960’lı yıllara damga vuran insan hakları eylemlerinin liderleri olarak gösterilen ‘Büyük Altılı’dan biriydi.

Lewis, eşit haklar mücadelesinde yaşamı boyunca 40’tan fazla kez tutuklandı. 1980’lerin başında Atlanta kent Konseyi’ne seçildi ve daha sonra Kongre için koştu. Gürcistan’ı temsil eden bir Demokrat olan ABD Temsilciler Meclisi’nde 17 dönem görev yaptı. Başkan Barack Obama, 2011 yılında Lewis’e Başkanlık özgürlük Madalyası verdi.

Aralık 2019’da dördüncü evre pankreas kanseri olduğunu açıklayan Lewis, “Neredeyse tüm hayatım boyunca özgürlük, eşitlik ve insan hakları için mücadelede bulundum. Şu anda içinde olduğum mücadeleyle ise hiç karşılaşmadım” ifadelerini kullanmıştı.

Apple’ın Onur Temsilcisi John Lewis

Kanserle savaşırken adaletsizliğe karşı konuşmaya devam etti. 25 Mayıs’ta bir Minneapolis subayı 9 dakika boyunca Floyd’un boynuna bir diz bastığında ölen George Floyd’un polis cinayetini kınadı. Lewis,” delilik durmalı ” dedi.

Apple CEO’su Tim Cook Cuma günü Lewis hakkında Tweet attı ve ona “Amerika’nın kahramanı” dedi.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı