Güncel TeknolojiSağlık

Koronavirüs altı ay sonra: şu anda bildiğimiz her şey

Koronavirüs hala büyük ölçüde bir gizem olsa da, altı ay önce yaptığımızdan çok daha fazla bilgiye sahibiz. İşte Koronavirüs Hakkında Her Şey

Test, aşılar, önleme ve daha fazlası COVİD-19 hakkında şu anda bildiğimiz her şey.

Altı aydır garip, korkutucu, koronavirüslerle dolu dünyamızda yaşadığımıza inanmak zor. Aralık 2019’da coronavirus romanı “gizemli bir virüs” olarak nitelendirildi.”Ocak 2020’ye kadar, ABD vakaları toplam 10 kişiyi bile aşmamıştı ve uzmanlar herkese endişelenmemelerini söylüyorlardı.

Hiç kimse pandeminin ilk günlerinde kaygısız tutumları için kimseyi suçlayamaz: virüs çok uzak ve önemsiz görünüyordu ve ABD’nin topluca “bu asla bana olmayacak” deme eğilimi var.”

Mayıs ve Haziran 2020’de tünelin sonunda, birçok devletin evde kalma emirlerini ve diğer kısıtlamaları gevşetmeye başladığı bir ışık vardı. Bu, ABD vakalarının bir kez daha yükselişte olduğu için yanlış bir tutum gibi geliyor.

Koronavirüs nasıl yayılır?

Koronavirüs esas olarak solunum damlacıkları yoluyla yayılır, bu nedenle insanların virüsü iletmesinin ana yolu öksürme, hapşırma, konuşma, şarkı söyleme, esneme ve diğer insanların etrafında nefes almaktır. Bu, insanlar herhangi bir semptom göstermediğinde bile olabilir.

Koronavirüs, insanlar üzerinde virüs bulunan kapı kolları ve korkuluklar gibi yüzeylere dokunduğunda da yayılabilir. Bununla birlikte, CDC, yeni koronavirüsün yayılmasının ana yolu olmadığını söylüyor.

Koronavirüs grip ile nasıl karşılaştırılır?

Yeni koronavirüs ile enfekte olan bazı insanlar grip benzeri semptomlara sahip olsa da, COVİD-19 grip ile aynı değildir. Her iki durum da bir solunum yolu hastalığı olmasına rağmen, covid-19’a bir koronavirüs neden olurken, grip influenza virüsünden kaynaklanır ve iki virüs farklı iletim paternlerine ve ölüm oranlarına sahiptir.

Grip benzeri semptomlar yaşamaya başlarsanız, hemen test yapmak ve kendinizi ailenizin diğer üyelerinden izole etmek önemlidir, çünkü grip ile covid-19 arasındaki farkı tek başına semptomlara dayanarak söylemek zordur.

Kendinizi koronavirüsden nasıl koruyabilirsiniz?

Kendinizi ve başkalarını COVİD-19’dan en iyi şekilde korumak için olağanüstü kişisel hijyen uygulayın ve ulusal ve yerel halk sağlığı yönergelerini izleyin. Mevcut CDC yönergelerine göre, alınması gereken en önemli eylemler şunlardır:

Ellerinizi sık sık 20 saniye veya daha uzun süre yıkamak
Sabun ve su mevcut olmadığında el dezenfektanı kullanmak
Evden çıkarken maske takmak
Kendinizi herkesten fiziksel olarak uzaklaştırmak, özellikle de hasta olan insanlardan uzak durmak
İsteğe bağlı seyahatten kaçınmak
Büyük toplantılardan kaçınmak

Koronavirüs alırsanız ne olur?

COVİD-19 olduğunuzu düşünüyorsanız veya covid-19 teşhisi konduysanız, hemen kendinizi izole etmelisiniz. Virüsün daha fazla yayılmasını önlemek için, semptomlardan tamamen kurtuluncaya kadar başkalarıyla temastan kaçının.

Kendi kendine karantina, son birkaç haftadır temas kurduğunuz herkesi aramak ve hasta olduğunuzu bildirmek için iyi bir zamandır. Ayrıca, bu insanların virüsün semptomatik evresinde veya tamamen asemptomatik bir taşıyıcıda olmaları durumunda kendi kendini izole etmeleri iyi bir fikirdir.

Belirtilerinizi izleyin. Eğer hafiflerse, evde kal ve kendine iyi bak. Doktorunuzla iletişimde kalın ve semptomlarda veya şiddette herhangi bir değişiklik bildirin. Nefes alamadığınızı, uyanık kalamayacağınızı veya diğer acil durum uyarı işaretlerini deneyimleyemediğinizi hissetmeye başlarsanız, hemen tıbbi yardım isteyin.

Koronavirüs olmak nasıl bir şey?

Koronavirüs hakkında çok garip ve korkutucu olan şey, semptomların her insanda farklı görünmesidir. İlk olarak, ana semptomlar öksürük, ateş ve nefes darlığıydı. Daha sonra insanlar tat ve koku kaybı, sindirim bozukluğu, baş ağrısı ve daha fazlasını bildirmeye başladılar.

COVİD-19 olan ve iyileşen bazı insanlar için, soğuk algınlığından geri dönmek gibi. Bununla birlikte, diğerleri, diğer yoğun semptomların yanı sıra, aylarca aşırı yorgunluk bırakan vakalara sahipti.

Koronavirüs için nasıl test edilebilirsin?

Şimdi koronavirüs için test yapmak, pandeminin ilk günlerinden çok daha kolay. Hastaneler dolduğunda ve test kitleri az olduğunda, ateşiniz veya başka semptomlarınız olmadıkça COVİD-19 için test edilemediniz. Kesin kriterler test alanına göre farklıydı.

Şimdi, çoğu insan kolayca bir koronavirüs testi alabilir. Bazı eyaletler ve ilçeler hala kısıtlamalara sahiptir, ancak çoğunlukla, bir test alanına gelirseniz, test edileceksiniz ve bir satırda beklemek zorunda kalabilirsiniz.

Evde koronavirüs testlerine de bakabilirsiniz, ancak orada işler biraz daha nüanslı (pahalı) olur.

Koronavirüs için test almak ücretsiz mi?

Ailelerin ilk Koronavirüs müdahale Yasası sayesinde, covid-19 için gerçek testler sigortanız tarafından karşılanmalıdır. Bununla birlikte, tanıdan sonra bakım veya tedavi gibi diğer masraflar için ödeme yapmanız gerekebilir.

Koronavirüs testi nasıldır?

Koronavirüs testinin ana yöntemi burun tamponlamasıdır. Bu testler sırasında, bir hemşire veya doktor burun deliklerinden birine yaklaşık altı inç uzunluğunda bir çubuk yerleştirir. Ekstra uzun bir pamuklu çubuk gibi görünüyor. Çubuk hemşire ya da doktor etrafında döner nerede sürüntü, nazal kavite, arkasına ulaşır. Doktorunuz, yeterli bir örneğe sahip olduklarından emin olmak için diğer burun deliğinden bir smear alabilir.

Bazı test siteleri, çoğu insan tarafından daha iyi tolere edilen tükürük testi ve yanak tamponlarını da kullanmaktadır. Tükürük testi bir tüpe tükürmeyi içerir ve yanak tamponları burun tamponlarına benzer, ancak numune yanağınızın içinden alınır.

Virüsün daha önce olup olmadığını bulmayı amaçlayan antikor testi, bir kan örneği gerektirir.

Koronavirüs aşısı ne zaman olacak?

Birkaç potansiyel koronavirüs aşısı Faz 3 klinik denemelerine girmeye başlıyor, bu da yüz binlerce insanda test edilmeye hazır oldukları anlamına geliyor. Bu iyi bir haber, çünkü potansiyel aşıların herhangi bir acil yan etkiye neden olmadığı anlamına geliyor.

Yine de, bir aşı gerçekçi olarak aylar, hatta bir yıldan fazla bir süredir. Bir aşı onaylandıktan sonra, ABD’deki herkes için kullanılabilir hale gelmesi aylar sürebilir.

Koronavirüs aşısı denemesine nasıl kayıt olabilirsiniz?

Koronavirüs önleme Ağı’nı (CovPN) ziyaret ederek ve bilgilerinizi bir anket yoluyla göndererek bir koronavirüs aşısı denemesi için gönüllü olarak kayıt olabilirsiniz. Araştırmacılar bir deneme için uygun olduğunuzu belirlerse, bir çalışma Koordinatörü tarafından sizinle iletişime geçilecektir.

Bu haberimizde Koronavirüs Hakkında Her Şey ‘den bahsettik.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı