AndroidGüncel TeknolojiMobil

Huawei, OnePlus, Oppo: almadan önce dikkat edilmesi gerekenler

Telefon alırken dikkat etmemiz Süper hızlı kablosuz ve daha iyi teknoloji, oyun oynama şeklimizi değiştirebilir. Dünyanın en iyi telefonlarından bazıları Çinli markalardan geliyor.

Gezegendeki en çekici telefonlardan bazıları Çinli markalar tarafından üretiliyor: OnePlus, TCL, Oppo, Xiaomi, ZTE ve Huawei. Bu cihazların çoğu, premium telefonları yüzlerce dolar düşüren fiyatlarla yüksek kaliteli özellikler getiriyor. Diğerleri, pop-up selfie kamera, yeni fotoğraf araçları ve diğer çarpıcı tasarımlar gibi yeni teknolojileri kullanan ilk kişilerdir.

Çin, 5G ve yapay zeka gibi teknoloji alanlarında liderdir ve Çinli şirketlerden gelen telefonların kalitesi, Samsung, Apple veya Google’dan gelen rakip cihazlarla eşleşir veya hatta aşar. Güçlü Huawei, Apple’ı 2019’da dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi olarak bile yendi ve Samsung’un tacını 1 numara olarak çalmak için tasarımlar yaptı. Ocak 2020’de Huawei, dünyanın en iyi 5G telefon Satıcısı unvanını aldı. Bu arada, OnePlus şimdi bir akıllı telefon başlangıcı için büyük bir kazanç olan üç ABD taşıyıcısı aracılığıyla doğrudan satıyor.

Mükemmel değer ve genişletilmiş erişim, bu telefonlardan birini satın almak için harika nedenlerdir, ancak farkında olmak için daha karanlık bir taraf da vardır. Huawei ve daha az ölçüde ZTE, 5G ağ ekipmanı üzerinde küresel bir ticaret savaşına yakalandı.FCC tarafından ulusal güvenlik tehditleri belirlendi. Ve satın aldığınız telefon doğrudan operatörünüz aracılığıyla satılmazsa, burada ve orada belirli özellikleri kaçırabilirsiniz.

Bir Çin markasından satın almayı dışlamamalısınız, ancak nasıl alışveriş yapılacağı, nelere dikkat edileceği ve yeni bir duvar adaptörüne ihtiyacınız olup olmadığı gibi temel bilgiler söz konusu olduğunda bilmeniz gereken hususlar da dahil olmak üzere başlamadan önce bilmeniz gereken önemli şeyler vardır. Güvenlik sorunları ve hatta nerede alışveriş yapacağınız.

Telefon almanın önemli noktaları

1. Neden Çinli bir şirketten bir telefon satın alıyorsunuz?

Akla bir sebep geliyor: çeşitlilik. Operatörünüzün sunduğu bir telefonla yetinmek zorunda değilsiniz. Aslında, Amazon, Best Buy ve kendi çevrimiçi mağazaları gibi perakendeciler aracılığıyla yalnızca bir taşıyıcıda bulabileceğinizden daha fazla marka satıyor. Birçok ülkede, önce kilidi açılmış bir telefon satın almak ve daha sonra ikinci bir taşıyıcı hizmeti eklemek normdur

Her gün görmediğiniz markaların telefonları, diğer cihazlarda henüz mevcut olmayan özellikler de sunabilir. Aslında, özel bir gece moduna sahip olan ilk akıllı telefon kamerası, bir Google, Samsung veya Apple cihazında benzer bir kamera özelliği kullanmadan çok önce bir Huawei telefonundaydı.

2. Çinli bir telefon satın almanın en iyi yolu nedir?

Markaya bağlıdır. OnePlus, T-Mobile, Verizon ve Sprint aracılığıyla satıyor. Ancak, Çin’den gelen çoğu markanın ABD’de taşıyıcı ilişkileri olmadığından, çevrimiçi alışverişe sadık kalmanız gerekir. Amazon, doğal olarak, bir seçenektir, ancak AliExpress ve eBay gibi siteler de kontrol etmeye değer.

Markanın ülkenize özgü bir hikayesi varsa, doğrudan şirketin web sitesine gitmek de iyi bir fikirdir. Örneğin, XİAOMİ’NİN ABD mağazası elektronik satıyor, ancak telefon satmıyor ve İngiltere sitesi ABD adresimi kabul etmeyi reddetti.

Huawei hala ABD’deki telefonları Honor markası altında tanıtıyor, ancak ayrıntılar ve teknik özellikler dışında, sitede tek bir satın alma düğmesi bulamayacaksınız.

Telefon almanın önemli noktaları

3. Telefonun operatörümde çalışıp çalışmayacağını nasıl anlarım?

İyi bir kural, çoğu Çinli telefonun AT&T veya T-Mobile üzerinde çalışacağıdır, çünkü ağları için uyumlu GSM teknolojisini kullanırlar. Bununla birlikte, Verizon ve Sprint, veri ve ses için GSM ve CDMA’NIN bir karışımını kullanıyor ve içe aktarılan herhangi bir telefonun her iki operatörde de çalışmayacağı ihtimali var.

Telefon arama yapmanıza, mesaj göndermenize ve veri kullanmanıza izin verse bile, operatör için optimize edilmiş tüm özelliklerin işe yaramaması muhtemeldir-örneğin, Wi-Fi araması ve operatöre özgü diğer avantajlar.

Listeye çok dikkat edin. Çoğu, uyumlu taşıyıcıları veya en azından bir telefonun desteklediği farklı taşıyıcı bantlarını adlandırır. Bu listeye sahip olduğunuzda, operatörünüzün desteklenen bantlarını arayabilir ve ikisini karşılaştırabilirsiniz.

4. Tüm uygulamalarınıza erişebilecek misiniz?

Yine, satın aldığınız telefona bağlı olarak:

Google Arama ve hizmetleri Çin’de engellenir, bu nedenle Çinli bir üretici bir telefonun iki sürümünü oluşturmazsa eğer biri Çin içinde, diğeri de Google’ı dünyanın geri kalanı için entegre eden, Android telefonunuzda Google hizmetleri olmadan nasıl yaşayacağınızı öğrenmek zorunda kalabilirsiniz.

Bu, Gmail veya YouTube gibi uygulamaları ve hizmetleri yükleyemeyeceğiniz anlamına gelir. Ayrıca, genellikle tüm uygulamalarınızı indirdiğiniz Google Play Store’a da erişebileceksiniz.

Telefon üreticilerinin genellikle kendi Android App Store’ları vardır. Ancak o zaman bile, düzgün çalışan uygulamaları bulmak sinir bozucu olabilir. Teknoloji meraklısıysanız, Google Play hizmetlerini yüklemenize yardımcı olacak çoğu telefon için kılavuzlar ve öğreticiler vardır.

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

5. Çinli markaların telefonları güvenli mi?

Doğrudan bir taşıyıcı aracılığıyla satın aldığınız herhangi bir telefon, sıkı FCC yönetmeliklerine uygun olarak sertifikalandırılmıştır. Büyük markalar, doğrudan satın aldığınızda cihazlarını da destekleyecektir, ancak garanti bilgileri için bir göz atın. İkinci el veya üçüncü taraf bir pazar aracılığıyla satın aldığınız herhangi bir cihazla, üretici satın alma işleminizi doğrulamadığı için daha fazla risk alırsınız.

Örneğin, bir üçüncü taraf satın aldığınız bir telefona geçici çözüm yüklediyse veya uygulamaları değiştirdiyse, bu bir güvenlik riskidir. Telefonu almadan önce tam olarak neyin yüklendiğini bilmenin bir yolu yoktur ve Google hizmetleri geçici çözümlerini sağlam tutmak istiyorsanız fabrika ayarlarına sıfırlama bir seçenek değildir.

6. Şarj cihazı ABD için doğru duvar adaptörüne sahip olacak mı?

Pazarınız için yerel bir operatörden veya üreticinin web sitesinden satın aldığınız herhangi bir telefon size uyumlu aksesuarlar sağlayacaktır. Üçüncü taraf satın alımlarına daha fazla dikkat etmeniz gerekecek. Aliexpress’te, telefonun ABD çıkışları için doğru adaptörle birlikte geleceğini belirten reklamlar gördüm, diğer reklamlar ise bundan bahsetmiyor.

Telefonunuz yanlış adaptörle birlikte gelirse, uygun kabloya sahip herhangi bir şarj cihazı çalışacaktır.

7. Ne bir garanti hakkında?

Telefon alırken dikkat edilmesi gerekenlerin başında telefonu nereden aldığınız gelir. Liste, ABD’de herhangi bir garanti olup olmadığını söylemelidir. Xiaomi Redmi Note 9S için bu Amazon sayfasına bakın. vurgulanan özelliklerin altına yakın, açıkça ” ABD’de garanti yok.”Bu yüzden, kırmak veya yukarı hareket başlayacaktır tek başınasın.

AliExpress üzerinde, listeler doğrudan bir garantiden bahsetmiyor, ancak şirket 90 günlük bir satın alma Koruması para iade garantisi sunuyor. İnce baskıyı okurken, satıcıyla iletişime geçmeniz ve öğe sipariş ettiğiniz gibi değilse veya kusurlu ise geri ödeme talep etmeniz gerekecek gibi görünüyor. 90 gün çok fazla zaman değil, ama hiçbir şeyden daha iyi.

Telefon alırken dikkat etmeniz gereken tek şey Çin olması değildir. Ülkenin 5G bağlantısı söz konusu olduğunda lider olmak da dahil olmak üzere internet için büyük fikirleri var. Ve umarım, sonunda ABD’de mevcut olan Huawei ürünlerini göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı