AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilTechnologyTeknoloji

Google’ın web uygulaması planları Apple’ın iPhone’uyla Çarpışıyor

Mücadele Web’in geleceği üzerinde.

Zaten mobil işletim sistemleri üzerinde savaşan Google ve Apple, mücadelelerinde yeni bir cephe açıyor.

Google web’de doğdu. Şirket, arama ve reklam geliri için web’e bağlıdır. Bu nedenle Google’ın web’i yazılımın geleceğinin anahtarı olarak görmesi sürpriz değil.

Ön ve orta, Web uygulamaları, Windows, Android, MacOS ve iOS gibi işletim sistemlerinde doğal olarak çalışan geleneksel uygulamalarla aynı güce sahip etkileşimli web siteleridir.

Google’ın Web Uygulaması

Apple‘ın farklı bir gelecek vizyonu var, güçlü yönleriyle oynuyor. Şirket, iPhone serisi ile mobil bilgi işlem alanında devrim yarattı. Karları, bu ürünlere ve üzerinde çalışan milyonlarca uygulamaya bağlıdır.

Bu iki kamp sadece işlerini korumakla kalmıyor. Google ve Apple’ın da felsefi farklılıkları vardır. Baskın Chrome tarayıcısını web programlama yetenekleriyle paketlemek için çalışan Google, Web’i paylaşılan standartların açık bir yeri olarak görüyor.

Safari tarayıcısının bu yeteneklerden bazılarına sahip olmayan Apple, kısıtlamasının Web’i sağlıklı tutacağına inanıyor. Güvenlik riskleri, gizlilik istilası ve istenmeyen bildirimler ve izin pop-up’ları gibi sıkıntılardan muzdarip olmayan bir web istiyor.

Google, Microsoft ve Intel de dahil olmak üzere, yerel uygulamalar gibi görünen ve hissedilen ancak web tarafından desteklenen progressive web apps (ileri web uygulamaları) adlı yeni bir teknoloji oluşturmaya çalışan ağır isabet eden müttefiklerden oluşan bir koleksiyona öncülük ediyor.

Google’ın Web Uygulaması

Google Web uygulamalarını zorluyor

Web uygulamalarının şampiyonu olan Google, tarayıcı yeteneklerini genişletmeyi amaçlayan Fugu adlı bir projeye öncülük ediyor. Fugu’nun amacı: “Web uygulamaları, yerel uygulamaların yapabileceği her şeyi yapabilmelidir.”

Google’ın planlarını gerçeğe dönüştürme gücü var. Analytics firması Statcounter’a göre, Chrome tarayıcısı web kullanımının %65’ini oluşturuyor. Bu hakimiyet, Google’ın mobil işletim sistemi olan Android’i çalıştıran milyarlarca telefonda varsayılan tarayıcı olması gerçeğiyle pekiştirildi.

Chrome’un açık kaynaklı kuruluşu Chromium, Google PWA teknolojisini Microsoft Edge, Samsung Internet ve Brave de dahil olmak üzere Chromium’u kullanan bir dizi başka tarayıcıya yayıyor. Ve Google Web siteleri Google’ın tercih edilen web teknolojisini kullandığında-YouTube VP9, video sıkıştırma teknolojisi veya Google Dokümanlar gibi hizmet çalışanları olarak adlandırılan önemli bir PWA Depolama Teknolojisi kullanıyor.

Ancak Google’ın yoluna çıkamayacağı bir yer var: Apple’ın iphone’ları ve iPad’leri. Orada Apple, tarayıcıların WebKit adı verilen Safari’nin temelini kullanmasını gerektiriyor. İPhone için Chrome, Apple’ın Google’dan daha fazla tarayıcısıdır, bu nedenle Google’ın Android, Windows ve MacOS için Chrome’da oluşturduğu PWA teknolojisi, iPhone’da Chrome’da mutlaka görünmeyecektir.

Açık sözlü bir Google yöneticisi, Apple’ın yaklaşımının web için varoluşsal bir tehdit olduğuna inanıyor. Bu ay, Fugu teknik lideri Alex Russell, Apple geliştiricilerinin Apple’ın gizlilik ve güvenlik endişeleri nedeniyle Safari’nin desteklemeyeceği 16 web programlama yeteneğinin bir listesini yayınladıktan sonra ateş etti. Apple’ın “tarayıcı motorunda yapısal yetersiz yatırım”, “canlı bir ekosistemi çökmeye zorluyor” dedi.

Google, sıralamada daha yüksek, daha diplomatik. Apple’ın duruşu bir “meydan okuma”,Web platformu grubunu yöneten Google’ın Chrome ekibinin kurucu üyesi Ben Goodger’i kabul ediyor.

Goodger,” platformu mantıklı bir şekilde ilerletmeye çalışmak için Apple ile yakın bir şekilde çalışıyoruz ” dedi.

Para kazanmak

Google’ın itmek için kendi gücü ve karı vardır ve insanları web’de tutmak anahtardır. Ana şirket Alphabet’in çevrimiçi reklam geliri Son çeyrekte 34 milyar dolar oldu. Kullanıcılar Chrome’u kullandığında, Google’ın ortaya çıkan arama reklam gelirinin bir kısmını Mozilla veya Apple gibi diğer kullanıcılarla paylaşması gerekmez.

Apple’ın app store satışlarındaki %30’a varan düşüş, önemli bir gelir akışıdır. Geçtiğimiz çeyrekte Apple, app store işini de içeren 13 milyar dolarlık hizmet geliri bildirdi.

Ancak Apple, web uygulamalarını ve yerel uygulamaları sıfır toplamlı bir oyun olarak görmüyor.

Yerel uygulamaları, Web’i ve Safari’yi ilerletmeye devam edeceğiz”dedi. Apple, Safari ekibinin büyüdüğünü söyledi.

Ancak bazılarına göre, Apple’ın işi ile web stratejisi arasında doğrudan bir bağlantı açıktır.

İleri web uygulaması hayranları

Pwa’lar, Web’in Adobe Acrobat ve Autodesk’in AutoCAD tasarım ve mühendislik yazılımının çevrimiçi sürümlerini yerel muadillerinden dönüştürmesine izin veren JavaScript ve WebAssembly programlama gibi gelişmeleri takip ederek web için en son güç artışıdır.

İşte Pwa’ların nasıl çalışabileceğine dair bir örnek. Google Haritalar yerel uygulamasını bir app Store’dan indirmek yerine, maps.google.com mobil tarayıcınızla indirebilirsiniz.

Google’ın Web Uygulaması

Web sitesinin temel bir sürümü açılacak, ancak ihtiyacınız olan yeni bileşenler gelecek. Android’de, PWA daha sonra hazır kullanım için ana ekrana bir simge eklemenizi önerebilir ve haritalar çevrimdışı kullanım için saklanabilir.

Pwa’lar, yerel mobil uygulamalar oluşturmayı göze alamayan küçük şirketler için iyidir. İnsanların internette keşfetmeleri ve bir bağlantıya dokunarak açmaları daha kolay olabilir. PWAs, şirketlerin uygulama mağazalarının spotify müzik abonelikleri gibi mal veya hizmetlerin satışında ihtiyaç duyabileceği gelir paylaşım ücretlerini atlamasına izin veriyor.

PWAs hızlı etkileşimler için iyi

Yerel bir uygulamayı indirmek ve yüklemek, tekrar tekrar kullanmayı umuyorsanız iyidir, ancak hiç kimse bir kerelik bir işlem için bu zorluğu istemez. Bu boşluğu doldurmak Pwa’ların gücüdür.

AI sohbet şirketi Gupshup’un CEO’su beerud Sheth, pwa’ların “kısa vadeli, düşük taahhüt deneyimleri” için de iyi olduğunu söyledi. “Uygulama modeli bu tür etkileşimler için kırıldı.”

İnternet pazarlama şirketi WP Engine tarafından yaptırılan bir ankete göre, z kuşağından bebek boomers’a kadar çoğu insan bir şirketin web sitesinden bir uygulamadan satın almayı tercih ediyor. Bu, bir uygulama indirmeye gerek kalmadan e-ticarete güç verebilecek PWAs için harika bir haber.

Push bildirimleri Pwa’ların merkezi bir parçasıdır. Ancak yalnızca yerel uygulamalar bunları iphone’lara gönderebilir. Birçok geliştirici bunu sevmiyor – özellikle de bu push bildirimleri, aksi takdirde unutabileceğiniz bir web uygulamasına geri dönmenizi sağlayabilir. Geliştiriciler aynı zamanda insanların telefonları ana ekran eklemek isteyebilir uygulamalar falan Chrome ama Elma değil otomatik olarak yapabilir.

“Apple’ın mobil Safari’de web platformu özelliklerini sunma konusundaki suskunluğu kesinlikle geri kalan en büyük şey … mobil web uygulamaları,” daha önce Mozilla’nın Firefox tarayıcısında çalışan analitik firması Fullstory’nin geliştiricisi Ted Mielczarek dedi.

Sadece hayır de

Etkileşimli özellikler, haber bültenlerine kaydolmak ve bildirim göndermek için izin vermek için bizi rahatsız eden web siteleri gibi sorunlara da neden oldu. Reklamlar dikkatimizi çekiyor ve bizi çevrimiçi olarak takip ediyor.

Firefox tarayıcısı teknoloji devlerinin gücüne karşı koymak için tasarlanan Mozilla bile, Pwas’a çok fazla yerel uygulama yeteneği vermekten endişe duyuyor. Mozilla’nın Rescorla, “Web’in temel değer önerisini altüst ediyor, bu da herhangi bir web sayfasına gidebilmeniz ve güvenli olması” dedi.

Sonra güvenlik var. Web tarayıcıları tehditleri engellemekte ustadır, ancak yeni programlama arayüzleri kaçınılmaz olarak bilgisayar korsanlarının hedeflediği “saldırı yüzeyini” arttırır. Her yeni arayüz, bilgisayar korsanlarının bir telefon veya PC’yi ele geçirmek için veri enjekte etmeyi deneyebileceği bir yerdir.

Safari 14 ile değişiklikler

Apple, bu yılın ilerleyen saatlerinde, yazılım şefi Craig Federighi’nin “ilk kez tanıtıldığından beri Safari’nin en büyük güncellemesi” olarak adlandırdığı Safari 14’ü yayınlayacak.”Apple’ın Mayıs ayındaki WWDC geliştirici etkinliğinde, Safari kullanıcıları için daha güçlü ve daha net gizlilik koruması, daha hızlı performans, tehlikeye atılan şifreler için uyarılar ve Chrome’un zengin uzantı koleksiyonlarına girme yeteneği gibi özellikleri vurguladı.

Safari 14 ayrıca geliştiriciler için yeni özellikler getiriyor. Bunlar, bugünün şifre eksikliklerini gidermek için Web Kimlik Doğrulama seçenekleri için destek, yerden tasarruf sağlayan WebP görüntü formatı, daha hızlı veri depolama ve manifests adı verilen önemli bir PWA fasetini desteklemek için resmi, kısmi ise desteği içerir. iOS 14, ilk kez iPhone kullanıcılarının Safari’nin yanı sıra tarayıcıları varsayılan olarak ayarlamasına izin verecek.

Apple, Google’ın tam web uygulaması hırslarını paylaşmasa bile, şirket, hizmet çalışanları gibi bazı PWA teknolojileri ve web’deki diğer her şeye yardımcı olan diğer teknolojiler için de destek ekledi. Baskının geliştiricilerden veya Safari kullanıcılarından gelip gelmediğine bakılmaksızın, bu eğilim muhtemelen devam edecektir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı