Sosyal Medya

Google, Facebook ve Twitter CEO ‘larına mahkeme celbi gönderilecek

Google, Facebook ve Twitter CEO 'larına mahkeme celbi gönderilecek

Google, Facebook ve Twitter CEO ‘larına mahkeme celbi gönderilecek

ABD Senatosu Ticaret Komitesi, TwitterGoogle ve Facebook üst düzey yöneticilerinin, İletişim Hakkı Yasası’nın 230. Bölümü‘nden yararlandığı yasal dokunulmazlık ile ilgili bir duruşma için CEO ‘ların gönüllü olarak gelmeyi reddettiler. Bunun üzerine komite, mahkeme celbiyle komite önüne getirilmelerine oy birliğiyle karar verdi.

Bölüm 230 nedir ?

ABD Senatosu Ticaret Komitesi, TwitterGoogle ve Facebook üst düzey yöneticilerinin, İletişim Hakkı Yasası’nın 230. Bölümü’nden yararlandığı yasal dokunulmazlık ile ilgili bir duruşma için CEO ‘ların gönüllü olarak gelmeyi reddettiler. Bunun üzerine komite, mahkeme celbiyle komite önüne getirilmelerine oy birliğiyle karar verdi.

İletişim Hakkı Yasası’nın 230. Bölümü’nde, web sitelerinin ve teknoloji platformlarının, kullanıcılarının oluşturduğu içerikten sorumlu tutulamayacağı ve şirketlere, sitelerini uygun gördükleri şekilde denetlemek için geniş bir özgürlük verildiği yer alıyor.

Facebook’tan Mark Zuckerberg, Twitter’dan Jack Dorsey ve Google’dan Sundar Pichai, muhafazakar önyargı iddiaları, dezenformasyon ve çevrimiçi dolandırıcılıkla mücadele çabaları, çocuklar ve gençler için internet güvenliği hakkında sorgulanacaklar.

Facebook, mahkeme celpleri hakkında yorum yapmayı reddetti. Ancak yöneticilerinin son üç yılda ABD Senatosunun Ticaret Komitesi önünde üç kez ifade verdiklerini ve Facebook yöneticilerinin son dört yılda ABD kongre komiteleri önünde 20’den fazla ifade verdiğini belirtti.

Twitter ve Google ise mahkeme celpleri konusunda henüz açıklama yapmadılar.

Bunun gibi merak uyandıran güncel teknoloji haberleri için sayfamızı takipte kalın.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı