Güncel TeknolojiTechnologyTeknoloji

Galaxy Watch 3 incelemesi: birkaç eksik parçaya sahip çarpıcı bir akıllı saat

Samsung’un yeni Galaxy Watch 3, talep üzerine kan oksijen seviyenizi ölçen ilk akıllı saatlerden biridir.

Samsung Galaxy Watch 3’ün lehine çok şey var. Parlak, dairesel bir AMOLED ekrana sahip en iyi görünümlü akıllı saatlerden biridir. Ayrıca, koşu antrenörü özelliği, antrenmanları TV’den bileğinize senkronize etme yeteneği, önceki modellerden daha iyi uyku takibi ve elektrokardiyogram (EKG) uygulaması ve kan oksijen seviyelerinin ölçülmesi de dahil olmak üzere gelişmiş sağlık araçları gibi yeni fitness araçlarına sahiptir. Fakat yine de lansmandaki tüm sağlık vaatlerini yerine getiremiyor ve pil ömrü beklediğim kadar büyük değil.

Bu Saat İle Uzun Bir Yol Gitmek

Bekleyen sağlık özellikleri bir yana, bu saat hakkında sevilecek çok şey var. Yuvarlak yüzü ve fiziksel döner çerçevesi ile orijinal Galaxy Watch’un hayranıydım ve şimdi Watch 3 daha da güzel görünüyor. Güpegündüz bile okunması kolay parlak, güzel bir AMOLED ekrana sahiptir. Koşuyorsanız ve egzersiz sırasında istatistiklerinizi hızlı bir şekilde kontrol etmeniz gerekiyorsa da yararlıdır. İhtiyacınız varsa ekran her zaman açık olabilir, ancak pil bölümünde size mal olur. Ekranda parmaklarınızla gezip leke yapmak yerine , arayüzde dönen bir çerçeve ile gezinebilirsiniz.

Watch 3’e baktığımda, klasik tasarımı sayesinde geleneksel bir analog saat için neredeyse geçebileceğini düşünüyorum. Küçük çerçeveler saatin vücut küçülüyor olsa bile ekran orjinal büyük demek. Bununla birlikte, paslanmaz çelik çerçevenin altından hala çıkıntı yapıyor, bu da onu İstediğimden daha kalın hale getiriyor.

Orijinal Galaxy Watch ve Galaxy Watch Active serisindeki silikon kayışlardan hoş bir adım olan Bronz-pembe deri kayışlarla Bronz 41mm versiyonunu var. Bronz, orijinal Galaxy Watch’un altından çok daha az gösterişli ve bilekte daha yumuşak ve daha gurur verici görünüyor. Egzersiz yapmak veya yüzmek için kullanmayı planlıyorsanız, bir spor kayışına da yatırım yapmak isteyebilirsiniz. Su ile sık temas nedeniyle bir süre sonra cilt yıpranabiliyor.

Sağlık özelliklerinin kademeli olarak dağıtılması

Görünüşünün yanı sıra, Galaxy Watch 3’ü benim için gerçekten öne çıkaran şey, etkileyici yeni sağlık özellikleri listesiydi. EKG, kandaki oksijen doygunluğunu ölçen bir SpO2 uygulaması, bir kan basıncı monitörü, düşme algılama, gelişmiş uyku izleme, dönem izleme ve ayrıntılı bir çalışma sonrası analiz vardır.

Samsung son zamanlarda EKG özelliği için FDA izni aldı, ancak Galaxy Watch 3’te de aktif olmayacak. ABD’de hala FDA izni bekleyen kan basıncı ile birlikte.

Diğer her şey kutunun dışında olacak.

Samsung , S10 gibi geçmiş Galaxy cihazlarında SpO2 izlemesine sahipti. Diğer akıllı saatler, uyku analizi için veya egzersiz sırasında VO2 max’i belirlemek için kan oksijen seviyelerini kullanır, ancak Galaxy Watch 3, talep üzerine size belirli bir sayı verebilecek tek kişidir.

Kan oksijen seviyeleri, özellikle koronavirüs salgını sırasında izlenmesi gereken önemli bir metriktir. COVİD-19 olan kişiler nefes darlığı ve kan oksijeninde ciddi düşüşler yaşayabilir.

Doktorlar ve Hastaneler, kan oksijen seviyelerini ölçmek için işaret parmağının ucuna yerleştirilen nabız oksimetrelerini kullanırlar, ancak bunlar pandemi sırasında sıcak bir emtia haline gelmiştir, çünkü nefes darlığı yaşayan birçok hasta, acil servise gidip gitmeyeceğini belirlemek için bu küçük sensörlere yönelmiştir.

Galaxy Watch 3’te SpO2 uygulamasının doğruluğunu test etmek için, tıbbi bir nabız oksimetresi kullanarak yan yana okuma yaptım ve her ikisi de birbirinden birkaç puan (98 ve 99) içinde sonuç verdi. Ayrıca, Watch 3’ü okumak birkaç dakika daha sürdü ve çalışması için bileğinize doğru bir şekilde yerleştirmeniz gerekiyor.

Selefi gibi, Watch 3 de kalp atış hızı verilerinizi kullanarak stres seviyelerini izleyebilir. Test birkaç saniye sürer ve kolunuzu sabit tutmanızı gerektirir. Stres spektrum üzerinde sınıf düzeyleri için ihtiyaç duyduğu bilgilere sahip bir kez olur ve nefes egzersizleri bir dakika boyunca notunu aşağı almak yardım etmek için bu seçeneği verir.

Ayrıca adet döngüsü veya menstruasyon takibi de eklenir: verileri saatinize girersiniz ve bir sonraki menstruasyonunuz ve öngörülen doğurganlık pencereniz hakkında size bilgi verebilecek Samsung Health uygulamasıyla senkronize edilir. Bu özellik Samsung’a özgü değildir ve adet sağlığı izleme kategorisinde nispeten köklü bir isim olan ve daha önce kullandığım Glow uygulaması tarafından desteklenmektedir.

Galaxy Watch 3 ile çalışmak için yeni yollar

Giyinmiş görünümüne rağmen, Galaxy Watch 3 bir fitness izci olarak iki katına çıkıyor. Yüzme (hem iç hem de dış mekan) dahil olmak üzere 40 farklı antrenmanı izler ve bu antrenmanların yedisini otomatik olarak algılar ve izler.

Kalp şeklindeki gösterge paneli, hedefinize kıyasla gün boyunca aktif dakikalarınızın, yakılan kalorilerin ve bekleme sürenizin bir dökümünü gösterir.

Koşucular için birkaç bonus özelliği vardır. Birincisi, koşu sırasında hız ve form hakkında gerçek zamanlı geri bildirim sağlayan Active 2’de ilk kez çıkan bir koşu antrenörüdür. Normal bir koşuya başlamak yerine, saatte bir koşu antrenörü seçtim ve kulaklıklarımı taktım. Robotik bir kadın sesi ısınmaya başlamamı söyledi. Ses bana koşu boyunca tempo uyarıları verdi ve adımımı uzatmak ve topuk yerine ayaklarımın önüne inmek için genel ipuçları verdi. Çalışan Koç kullanarak düzenli bir çalışma izliyorsanız çok daha hızlı pil drenaj olacaktır uyardı.

Galaxy Watch 3’te bir başka ilk özellik, bileğinizden kontrol edebileceğiniz ev egzersiz videolarıyla senkronize etmenizi sağlayan bir özelliktir.

Uyku izleme nihayet Galaxy Watch 3’te

Orijinal Galaxy Watch’daki uyku izleme özelliği ile ilgili en büyük şikayetlerimden biri, özellikle uyku hakkında çok fazla şey bilmiyorsanız, uyku alışkanlıklarınız hakkında çok az bağlam sağlamasıydı.

Watch 3, seleflerinin hatalarından çok şey öğrendi ve şimdi gecenize daha kapsamlı bir bakış sunuyor. Size uyku evrelerinin (ışık, REM, derin) tam bir dökümünü verir ve sizinkini normal bir aralıkla karşılaştırır. Ayrıca bu faktörlere dayalı bir puan verir.

Temel smartwatch özellikleri, ancak Samsung Pay için MST yok

Spotify ile tam müzik kontrolü, Premium aboneler için çevrimdışı dinleme ve LTE üzerinden akış elde edersiniz (Galaxy Watch 3’ün hücresel sürümü için yaklaşık 50 $daha fazla ödeme yaparsınız).

Galaxy Watch 3’ün Samsung Pay’i var, ancak ne yazık ki sadece NFC ve bu özellik sadece NFC özellikli terminallerde çalışacak. Galaxy Telefonları ve GearS 3 MIT teknolojisine sahiptir, böylece manyetik şeritli hemen hemen tüm kredi kartı Terminallerinde temassız ödeme için kullanabilirsiniz.

Pil ömrü hayal kırıklığı yaratıyor

Samsung, Galaxy Watch 3’teki pilin iki güne kadar dayanabileceğini söylüyor, ancak birkaç uyarı var. Yeni başlayanlar için, bu iddia sadece saatin daha büyük 45mm versiyonu için geçerlidir. Daha küçük, 41mm sürümünde ise Samsung, bu boyutun “normal kullanım” ile bir buçuk güne daha yakın süreceğini söylüyor.

Saat, her zaman açık özelliğini devre dışı bırakmak, ekran zaman aşımını sınırlamak ve konum verilerini devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere bazı pil tasarrufu ipuçları sunar.

Ayrıca, saat kendi USB duvar adaptörüyle değil, sadece manyetik şarj diskine sahip bir kabloyla geliyor.

Büyük potansiyele sahip iyi görünümlü bir akıllı saat

Galaxy Watch 3, özellikleri ve kullanıcı deneyimi açısından uzun bir yol kat etti. Temel 41mm modeli için 400 $ ‘ dan başlayarak, sonunda bir fitness izci olarak yetişebilecek birinci sınıf bir akıllı saat elde edersiniz. Ancak Watch 3, tüm sağlık özelliklerini sunana kadar tamamen bitmiş hissetmeyecek.

Tasarıma veya fiziksel çerçeveye çok fazla bağlı değilseniz, aynı özelliklerin çoğunu yaklaşık 200 $daha az paylaşan Galaxy Watch Active 2’yi de düşünebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı