Güncel TeknolojiiOSMobilTechnologyTeknoloji

Apple, koronavirüs döneminde 2 trilyon dolarlık bir şirket oldu

1990’larda neredeyse iflas eden iPhone üreticisi, şu anda dünyadaki en değerli teknoloji şirketi.

Sadece iki yıl önce, Wall Street yatırımcıları Apple‘ı trilyon dolarlık bir piyasa değerine itti ve bu onu dünyanın en değerli teknoloji şirketi yaptı. Şimdi, koronavirüs salgını karşısında bile, piyasa Apple’ın iki kat daha değerli olduğunu söylüyor.

Hareket, şirketin hisse sayısını dörde çarpacak, her bir hissenin değerini dörde bölecek olan 24 Ağustos’ta planlanan hisse bölünmesinden önce geldi. Apple, daha fazla insanın şirketten hisse satın almasını kolaylaştırmak için hisse bölünmesini başlattığını söyledi.

Dönüm noktası büyük ölçüde semboliktir. Yine de, Apple’ın 1997’de neredeyse büyük bir iflastan bugün endüstri devine yükselmesinin olası olmadığını vurguluyor.

Apple‘ın başarısı büyük ölçüde şirketin geç kurucu ortağı ve CEO’su Steve Jobs, eski tasarım şefi Jony Ive ve şu anki CEO’su Tim Cook gibi kişilerin liderliğine atfedildi.

Apple ve Koronavirüs

Apple, Jobs altında 1984’te Macintosh bilgisayar, 1997’de iMac, 2001’de iPod, 2007’de iPhone ve 2010’da iPad gibi saygın ürünler piyasaya sürdü. Ive ve Cook, diğer bilgisayar şirketi NeXT’den sonra Jobs’la çalıştı. , 1996 yılında Apple tarafından satın alındı.

Dünya Bankası tarafından toplanmış olan verilere göre Apple’ın değeri 2 trilyon dolar olan sekiz ülke dışındaki tüm ekonomilerden daha yüksek.

Tarihi an, Apple’ın merakla beklenen 5G iPhone’unu piyasaya sürmesinin beklenmesinden de önce geliyor ve yeni nesil hücresel kablosuz veri hızlarını, telefonların bugün indirebileceği hızdan potansiyel olarak 10 kat daha hızlı destekliyor.

Apple, kilometre taşına ulaşmada Suudi Arabistan merkezli çok uluslu bir petrol ve gaz şirketi olan Saudi Aramco’yu takip ediyor. Saudi Aramco, tarihin en büyük halka arzını gerçekleştirdikten sonra Aralık ayında Suudi menkul kıymetler borsasında işlem gördüğü ikinci gününde 2 trilyon dolara ulaştı ve hisse satışlarında 25,6 milyar dolar yükseldi.


Reuters’e göre Apple CEO’su Tim Cook, şirketin 1 trilyon dolara ulaşmasının ardından personele yaptığı bir notta, “Finansal getiriler, ürünlerimizi ve müşterilerimizi ilk sıraya koyan ve her zaman değerlerimize sadık kalan Apple’ın yeniliğinin bir sonucudur,” dedi.

Analistler, yaklaşan cihazın yeni yeteneklerinin çok sayıda iPhone sahibi “süper döngü” satışına dokunacağını beklediklerini söylüyorlar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı