Güncel TeknolojiTechnologyTeknoloji

TikTok, uygulama yasağı nedeniyle Trump yönetimine dava açacak

TikTok, uygulama ve Çin ana şirketi ByteDance ile işlemleri yasaklayan bir icra kararına itiraz etmek için yargı sistemine dokunacağını onayladı.

TikTok Cumartesi günü, uygulamayı ABD’de etkili bir şekilde yasaklayacak bir icra emri nedeniyle Trump yönetimine dava açmayı planladığını doğruladı.

TikTok e-postayla yaptığı açıklamada, “Hukukun üstünlüğünün göz ardı edilmemesini ve şirketimiz ile kullanıcılarımıza adil davranılmasını sağlamak için, İcra Düzeni’ne yargı sistemi yoluyla meydan okumaktan başka seçeneğimiz yok.” dedi.

Ulusal güvenlikle ilgili korkulara atıfta bulunan Trump , 6 Ağustos’ta TikTok’un ana şirketi ByteDance Çinli bir firma veya yan kuruluşlarıyla yapılan işlemlerin yasaklanacağını söyleyen bir idari emir yayınladı. 

TikTok eyaletlerdeki operasyonları için ABD’li bir alıcı bulmadığı takdirde, sipariş verildikten 45 gün sonra başlayacaktı.

Trump daha sonra , 14 Ağustos takip sırasına göre bu zaman çerçevesini ikiye katladı.

Trump ve diğerleri, son derece popüler olan video uygulamasının kullanıcıları hakkında veri topladığını ve Çin’in komünist hükümeti tarafından bu bilgileri vermeye zorlanabileceğini söylüyor.

 TikTok defalarca korkuların temelsiz ve yersiz olduğunu söyledi.

İşlemlere yönelik yasağın yürürlüğe girmesi durumunda, Apple ve Google’ın, Huawei ile iş yapan ABD şirketlerine yönelik yasağa benzer şekilde, uygulamayı kendi uygulama mağazalarında listeleyemeyeceği anlamına gelir .

Yine de bir TikTok satışı gerçekleşebilir. Microsoft, bu ayın başlarında Tiktok’un ABD , Avustralya, Kanada ve Yeni Zelanda’daki operasyonları için bir anlaşma peşinde olduğunu kabul etti.

Apple, Twitter ve Oracle gibi diğer şirketlerin de ilgilendiği bildiriliyor.

TikTok’un Cumartesi günü yaptığı açıklamada, “Yönetimin endişelerine katılmasak da, yaklaşık bir yıldır yapıcı bir çözüm sağlamak için iyi niyetle çalışıyoruz. ” dedi

TikTok, uygulama yasağı nedeniyle Trump yönetimine dava açacak. Hepsi ve daha fazlası Güncel Teknoloji sayfamızda…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı