Sosyal MedyaTeknoloji Haberleri

Facebook Sahte Haberleri Kaldırmayacak Fakat ‘İndirgeyecek’

Facebook, platformdan sahte haberleri kaldırmayacağını çünkü topluluk standartlarını ihlal etmediğini söylüyor.
Sosyal ağ şu anda İngiltere’de “sahte haberler arkadaşımız değildir” diye ilan eden bir reklam kampanyası yürütmektedir.
Ancak, yayıncıların çoğu zaman “çok farklı bakış açılarına” sahip olduklarını ve fabrikasyon mesajlarının kaldırılmasının “özgür konuşmanın temel ilkelerine aykırı” olacağını söyledi.

Bunun yerine, haber bültenlerinde “sahte” olduğunu belirten yayınların “indirgenmiş” olduğunu söylüyor.
Facebook, Rusya’nın sosyal ağı kullanarak ABD’li seçmenleri etkilemeye çalışmasının ardından ortaya çıkan kanıtlardan sonra sahte haberlerin yayılmasında oynadığı rol nedeniyle incelendi.
Çarşamba günü, şirket gazetecileri sorunun üstesinden gelmeye ikna etmeye çalıştığı New York’ta bir etkinlik düzenledi.

CNN muhabiri Oliver Darcy, şirketin InfoWars sayfasının platformda kalmasına izin verdiği zaman, yanlış bilgilendirmenin yayıldığını nasıl iddia edeceğini sordu.
InfoWars, canlı sohbet şovlarını çevrimiçi olarak yayınlıyor ve Facebook’ta 900.000’den fazla takipçisi vardır. Birincil ana bilgisayar Alex Jones, YouTube’da 2,4 milyondan fazla aboneye sahip oldu.
Ancak bu platform, 2012’de Sandy Hook okulunun ABD hükümetinden aldığı komplo teorisi gibi kanıtlanabilir yanlış bilgileri yönlendirdi.

CNN’ye yanıt veren Facebook’un John Hegeman, “Facebook’u farklı insanların ses çıkarabileceği bir yer olarak tasarladık.” dedi.
Şirket, kurallarını ihlal etmediği için sahte haberleri kaldırmayacağını açıkladı.
Bir sözcünün CNN’e yaptığı açıklamada, “İnsanların bunu bir ifade biçimi olarak yayınlamasına izin veriyoruz, ancak bunu Haber Akışı’nın en üstünde göstermeyeceğiz.”

Site , kontrollerin yanlış olarak tanımladığı makalelerin yanında kırmızı bir uyarı simgesi göstermeyi denedi , ancak daha sonra bu yaklaşımın “derinden inanılan inançlara sahip olduğunu” bulduğunu söyledi.
Facebook’taki Sara Su Çarşamba günü gazetecilere verdiği sözlü açıklamada, sahte haber ve komplo teorilerinin “gerçekten sorunlu olabileceğini ve beni de rahatsız ettiğini” söyledi.
Ancak InfoWars’ın katkıda bulunan Paul Watson, CNN’in “küçük bir rakibi kapatmak için bir şirkette lobi yapmak” olduğunu öne sürdü.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı