Güncel TeknolojiİnternetTeknolojiTeknoloji Haberleri

Facebook İnternet Tasarrufu İçin Ne Yapıyor?

Facebook internet tasarrufu için ne yapıyor? sorusuna şöyle cevap verebiliriz , yeni bir fiber iplik robotu kurdu. Kod adı İpekböceği olan robotun Latince adı da Bombyx‘tir ve makine ile pilot testleri önümüzdeki yıl başlayacak.

Kısa, tıknaz ip yürüteç gibi, yavaş yavaş ileriye doğru ilerler ve ardında bir dizi kablo bırakır. Robotun gövdesinde bulunan daha ince bir fiber optik kablo bu itmenin(ilerlemenin) bir parçasıdır. Bir direğe gelince, barikatı geçmek ve çekilmeye devam etmek için vücudunu incelikle yükseltir.

Kesinlikle bir sirk robotu değildir. Facebook , dünyanın dört bir yanındaki orta gerilim hatlarına fiber kablo takmak için böyle bir robot geliştirdi.  Burada asıl amaç daha hızlı ve daha güvenilir bir fiber altyapıları kullanarak internet servis sağlayıcılarının ağlarını kurmasını daha hesaplı hale getirmektir.

Facebook internet tasarrufu için ne yapıyor?

Sosyal ağ ve genel müdürü ve kurucusu Mark Zuckerberg uzun zamandır internete erişimi nasıl geliştirebileceğini düşünüyordu. Facebook, mevcut elektrik altyapısını kullanarak fiber dağıtım maliyetini “önemli ölçüde düşürüyor” diyor. 

Facebook’un bağlantı grubunda bir kablosuz sistem mühendisi olan Karstik Yogeeswaran, “Fiber temelde diğer teknolojilerden daha fazla bant genişliği siparişine sahiptir. Daha fazla insanın daha fazla veri alabilmesi için bolluğa izin vermek istiyoruz.” Dedi Taşıyıcılar süper hızlı 5G kablosuz hizmet sunmakla meşgulken , dünyanın ceplerinde hala yavaş internet var ve 3.5 milyar insanın hiç erişimi yok. Yeni koronavirüs pandemisi yüksek hızlı , geniş bant internet ihtiyacını daha da belirginleştirdi.

Hastaneler, okullar ve diğer kritik kuruluşların işlev görecek kadar hızlı İnternetleri yoktur. İnsanlar evden çalışırken, işlerini yapabilmek için sürekli internete ihtiyaç duyarlar ve çocuklar eğitimlerini tamamlamak için internet erişimine ihtiyaç duyarlar. İnternet olmadan, bunları yapmak oldukça güçtür , güvenilir ve hızlı internet erişimi olmayan yerlerde yaşayan insanları dezavantajlı yapar. Facebook yardımcı olmak istiyor ancak diğer projeler başarısız olduğu için bu projenin olması oldukça zor görünüyor.

ABD’de federal ve eyalet hükumetleri , hızlı fiber ağlar kurmak için şirketlere milyarlarca dolar sağladı, ancak kurulum hala pahalı ve zaman alıcı. Zemini kazmak ve lif koymak, mil başına on binlerce dolara mal olabilir. Gelişmekte olan pazarlarda, geniş banda erişim eksikliği daha da belirgindir. Hizmet kullanılabilir olsa bile, birçok kişi için düşük veri sınırı, kullandıkça öde planlarının ötesinde para ödeyemeyecek kadar pahalı olabilir.

Kablolar ve Robotlar

Üç yıl önce Facebook, fiber optik kablolarla yüksek hızlı internet sunmanın daha uygun fiyatlı bir yolunu aramaya başladı. Yogeeswaran, Afrika’nın kırsalından seyahat ederken fiber kabloları desteklemek için güç hatlarını kullanma fikrini bulduğunu söyledi. Uganda, 10.000 – 35.000 volt arasında yayılan orta voltajlı elektrik hatları ile doluydu ve bu kabloların yanına fiber monte edildi.

Facebook’un yeni robotu, fiber kabloları güç hatlarının etrafını sararken ilerliyor.

Yerden yüksek lifleri monte etmek için bir robot inşa etmek mantıklıydı. Daha fazla araştırma yaparken, Yogeeswaran, 1980’lerde geliştirilen ve bir makinenin güç hatlarının etrafına fiber kablo saracağı bir yöntem hakkında bilgi aldı.

“Hiçbir zaman ticari bir başarı olarak yakalanmadı ve bu kısmen 80’lerin teknolojisi kullanılarak inşa edildi” dedi. “Gazla çalışan motorlarınız vardı ve bu şeyleri engellerin üzerinden hareket ettiren insanlara güveniyorlardı.

Geleneksel olarak, işçiler bir fiber kabloyu etrafına sarmak yerine bir direğe bağlı bir tele bağlarlar. Ancak, fiber kabloyu desteklemek için önceden yapılması gereken birçok hazırlık işi var.

Orta voltajlı elektrik hatları “daha ince ve zayıftır”, bu nedenle Facebook, yüksek sıcaklıklardan ve rüzgardan gelen hasara karşı koyabilecek, ancak robotun gövdesine sarılmak için yeterince küçük olan daha ince bir fiber kablo ile birlikte daha hafif bir robot oluşturmak zorunda kaldı. 

Tipik bir hava fiber optik kablonun bir kilometresi yaklaşık 250 kilo ağırlığındaydı. 
Aynı miktarda Facebook’un daha ince kablosu 28 kilo ağırlığında.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı