Güncel Teknoloji

Yeni Nesil Giyilebilir Teknolojiler

Arama devi olan Google “yeni nesil giyilebilir teknolojiler” adlı proje üzerinde çalışıyor.

Holografik simgeleri yansıtan basit bir güneş gözlüğü. Bu bir Smartwatch dijital ekrana olmasının yanı sıra analog elleri de vardır. Cildinize uygulandığında vücudunuzu canlı bir dokunmatik yüzeye dönüştüren geçici bir dövmedir. Bu dijital nesneleri almanızı ve hareket ettirdikçe ağırlıklarını hissetmenizi sağlayan sanal bir gerçeklik denetleyicisi.

Bunlar, Google’ın sessizce geliştirdiği veya finanse ettiği , beyaz sayfalara ve demo videolara göre, yeni nesil giyilebilir teknoloji cihazlarını oluşturmaya hazırlandıkları projelerden bazıları.

Gözlük ve Akıllı Saat Projeleri

Gözlük ve akıllı saat projeleri, dijital ve fiziksel deneyimleri iç içe geçirmeyi amaçlayan bir girişimdir. Arama devi etkileşim Laboratuvarı’ndan geliyor. Bu, akademik alanda kök salmış ve teknik atılımlara odaklanan arama devinin bir kolu olan Google Research’ün bir parçasıdır. Laboratuvar lideri Alex Olwal’ın özgeçmişine göre, etkileşim Laboratuvarı, yaklaşık iki yıl evvel şirketin araştırma koluna katılmadan önce 2015 yılında Google’ın donanım bölümünde kuruldu. Kıdemli bir Google araştırmacısı olan Olwal, daha önce şirketin kendi kendini tanımlayan moonshot Fabrikası X ve Google’ın deneysel donanım Şubesi ATAP’TA çalıştı.

Diğer projeler, dünyanın dört bir yanındaki üniversitelerdeki araştırmacılarla işbirliği yapmaktı. Bunlardan en az iki tanesi VR Denetleyicisi ve Akıllı Dövmeler. Bilgisayar Bilimi ve Mühendisliği ile ilgili akademik çalışmaları destekleyen Google Fakülte Araştırma Ödülleri aracılığıyla finanse edildi.

Google ve Olwal, şirketin projelerini geliştirdiğini veya finanse ettiğini doğruladı.

Teknoloji devleri giyilebilir teknolojide yeni bir savaş alanı açtıkça deneyler önümüzdeki yıllarda kritik bir rol oynayabilir. Sektördeki birçok kişi bunu akıllı telefonlardan sonraki büyük bilgi işlem platformu olarak görüyor.Google, Apple, Amazon, Samsung ve Facebook sanal gerçeklik ortaklığı Oculus aracılığı ile saatler, yüzükler, kulaklıklar ve jean ceketler de dahil olmak üzere giyilebilir cihazlar piyasaya sürdü. Bu yıl yaklaşık 370 milyon giyilebilir cihaz gönderilecek, araştırma firması IDC’NİN iki yılda 525 milyondan fazla büyüyeceğini tahmin ediyor.

Sadece donanım satmakla ilgili değil. Sensörlü cihazların tüketicilere taşınması, insanların telefonlarında veya masalarında ürettiklerinin ötesinde bir hazine verileri anlamına gelebilir. Google için, özellikle hizmetlerini kullanan kişilerin kişisel verileri tarafından bildirilen hedefli reklamlar aracılığıyla yılda 160 milyar dolardan fazla kazanç sağlayan, özellikle değerli bir ürün. Bu araçlar aynı zamanda sağlık ve fitness gibi teknoloji devleri için karlı yeni işletmelere de yol açıyor.

1D Gözlük

Yeni Nesil Giyilebilir Teknolojiler 1D Gözlük ile açılımını yaptı.

Google, şirketin X moonshot fabrikasından doğan Glass’ı tanıttığında, eleştirmenler tanıtımıyla alay etti. Bir gözün önünde tıknaz bir cam bloğu vardı ve cihazın işlemcileri kalın çerçevesinin ve kulaklığının içine yerleştirildi. Geeky tasarımı, şiddetli bir gizlilik tepkisi ile birleştiğinde , Google’ı 2015 yılında tüketici sürümünü bırakmak zorunda bıraktı

Etkileşim Laboratuvarı’ndan gelen 1D Gözlük projesi, Glass’ın başarısız olduğu yerlerde başarılı olmak için tasarlandı. insanların teknolojiyi ilk etapta giymelerini istemek cihazı hala şık olabileceği kadar minimalist hale getirmektir.

Olwal ve ekibi, cihazı açıklayan bir teknik rapor yazarak, “Tüm elektronik, optik ve görüntü üreten bileşenlere uyma gereksinimi, yeterli kapasiteye sahip pillere ek olarak, olası endüstriyel tasarım seçeneklerini büyük ölçüde etkiliyor.” “Son kullanıcıların aralarından seçim yapabileceği stillerin çeşitliliği, bu kısıtlamalar ile sınırlıdır ve giyilebilirlik ve estetikte daha az esneklik sağlar.”

İnteraktif laboratuvarlar çözümü, bir Android cihazla eşleşen, holografik simgeleri ve renkli ışıkları kullanıcının gözlerine yansıtan sade bir renk tonudur.

Gözlük ayrıca lazer ışınları kullanılarak yansıtılan 16 farklı hologram gösterir. Resimler, “mobil cihazlar için ortak simgeler” in basit çizimleridir. Biri bir telefon, diğeri bir ses kontrol aracı gibi görünen bir hoparlör. Nasıl kullanılabilecekleri belli değil.

1D Eyewear teknik incelemesinde mühendisleri Google Glass, Aura ve X ekiplerini “ortak çalışan” olarak listeliyor. 1D Gözlük Aura projesine benzer, ancak bir Google sözcüsü ikisinin birbiriyle ilişkili olmadığını söyledi.

Yerçekimi

Yeni Nesil Giyilebilir Teknolojiler Yerçekimi projesi ile devam etmektedir. 

Facebook Oculus veya HTC’s Vive gibi sanal gerçeklik platformları sizi başka bir dijital dünyaya taşıyabilir. Ancak bu dünyalar, yarattıkları çevreleri keşfetme yeteneğiniz kadar sürükleyicidir. Stanford’daki araştırmacılarla işbirliği içinde geliştirilen Grabity adlı bir cihaz, VR’deki nesneleri kavrama ve toplama hissini simüle etmek için tasarlanmıştır.

Prototip bir eldiven gibi giyilmez ancak elinize bağlanmış bir kutu gibi denetleyici gibi başparmağınıza ve işaret parmağınıza kayar. Parmaklarınızı bir soda kutusu tutuyormuş gibi konumlandırır. Cihaz, VR oyunlarında küçük bir eşya alma hissini taklit etmek için hafif titreşimler veya haptikler kullanır. Haptikler, bir şey kavradığınızda cildinizin parmak uçlarınızda gerilmesini çoğaltmak içindir. Titreşimleri ellerinize yaymak için cihazda ses bobini aktüatörleri adı verilen iki küçük motor bulunur. Gadget’ın alt kısmında ileri geri sallanan bir kol vardır ve öğeyi elinizde sallarken size bir atalet hissi verir.

Google, VR ile mücadele etti. Facebook ve diğer şirketler, VR ürünleri için ileri teknoloji bilgi işlem gücü gerektiren güçlü platformlara yatırım yaparken, Google çoğunlukla cep telefonlarına güveniyor.

Şirketin Grabity ile çalışması, Google’ın daha karmaşık VR deneyimlerini düşündüğünü bununla birlikte deneysel donanımlarla birlikte olduğunu düşündürüyor.

Cilt İzleri

Yeni Nesil Giyilebilir Teknolojiler arasında en çok merak edilen dövmeli proje oldu.

SkinMarks adlı bir proje, cildinizi bir dokunmatik yüzeye dönüştürmek için dövmeler kullanır.

Şu şekilde çalışır: Sensörlerle yüklenen dövmeler, bir kişinin eklemlerinin sırtları veya bir parmağın kenarı gibi vücudun bir bölümüne uygulanır. Sensörler, telefonunuzda kullandığınız gibi geleneksel dokunma veya kaydırma hareketleriyle tetiklenebilir. Ancak cildin yüzeyinde çalışmaya daha spesifik birkaç hareket de vardır. Dövme etrafındaki alanı sıkıştırabilir veya sensörleri etkinleştirmek için parmaklarınızı veya uzuvlarınızı bükebilirsiniz.

Dövmeler, dövme kağıdına serigrafi iletken mürekkeple yapılır. Kağıt daha sonra termal olarak sertleştirilir, böylece cilde uygulanabilir. Prototip dövmelerinden bazıları karikatür çizimlerini veya ışıklı ekranları içerir. Almanya’daki Saarland Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yürütülen deney, kısmen bir Google Fakülte Araştırma Ödülü ile finanse ediliyor.

“Büyük ölçüde azaltılmış dövme kalınlığı ve artırılmış gerilebilirlik sayesinde, bir SkinMark esnek çizgiler ve çıkıntılı kemikler gibi düzensiz geometriye uyacak kadar ince ve esnektir.”

Google, ay ışığı projelerinde cildi deneyen tek teknoloji devi değil. 2017’de Facebook, insanların cildindeki titreşimlerle sözcükleri “duymasını” ve deşifre etmelerini sağlayacak bir projeyi tanıttı.

Akıllı kol ve streç bant

Akıllı kol ve streç bant olarak adlandırılan diğer iki proje, sensörleri kumaşlara dokunmaya odaklanıyor.

Akıllı kol prototipi, basketbolcunun giyebileceği bir nişancı koluna benziyor. Sensörler basınca duyarlıdır ve malzemeye vidalanmıştır. Kol, kumaşı bükmek, germek ve katlamak da dahil olmak üzere 22 farklı hareket tipini okuyabilir. Ayrıca, kullanıcıların kollarını ne zaman eğdiklerini veya kumaşı dirseklerine doğru ittiklerini de yorumlayabilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı