Facebook, 3D Fotoğraf Dönemini Başlattı


3D FOTOĞRAFLAR ARTIK FACEBOOK’TA VE VR’DE!

Son dönemde Cambridge Analytica skandalıyla gündemde olan ve kullanıcı sayısı odağında ciddi bir kayıp yaşayan Facebook, hatırlayacağınız üzere San Francisco’daki Fort Mason Center’da Mayıs ayında düzenlenen F8 konferasında gelecek dönemde yapacakları yenilikleri tanıtmıştı.

Facebook şirketinin F8 konferansında duyurduğu 3D fotoğraf servisi artık tüm kullanıcıların hizmetine sunuldu. Kısacası 2D olarak çektiğiniz görüntüleri bundan sonra 3D olarak kullanabileceksiniz.
Facebook’un bu özelliğini hem haber kaynağı hem de sanal gerçeklikte eğlenceli ve gerçeğe yakın derinlikte anılarınızı paylaşabileceğiniz, 3D fotoğraflar kullanıma sunuldu.
Bu özelliği kullanmak ise oldukça basit. Telefonunuzun kamerasından portre modu ile bir fotoğraf çektikten sonra Facebook haber kaynağına fotoğrafı eklerken sağ üstte bulunan üç nokta simgesine tıklayarak 3D Fotoğraf seçeneği ile paylaşmanız yeterli.
Paylaşmış olduğunuz 3D fotoğraflar ile anılarınızı daha gerçekçi hissedebilirsiniz.

Gelin bu 3D özelliği neymiş, nasıl yapılıyormuş bir bakalım.

3D Photos Now Rolling out on Facebook and in VR

Today we're starting to roll out 3D photos in both News Feed and VR. 3D photos bring scenes to life with depth and movement. Simply take a photo in Portrait mode using your compatible dual-lens smartphone, then share as a 3D photo on Facebook where you can scroll, pan and tilt to see the photo in realistic 3D.Everyone will be able to see 3D photos in News Feed and VR today, and the ability to create and post 3D photos starts rolling out today to some users, and will be available to everyone in the coming weeks. Learn more here: http://bit.ly/2Pu0Bsr

Facebook 360 paylaştı: 11 Ekim 2018 Perşembe

Aslında bu özellik daha önce farklı farklı mobil uygulamalar ile yapılıyordu. Facebook o uygulamaları piyasadan kaldıracak bir hamle yaptı ve kullanıcılarına hem zaman hem de telefon hafızası açısından verim sağladı diyebiliriz.

How to Create 3D Photos

We presented the 3D photos feature and now we're handing the creativity off to you! We can't wait to see what you come up with. If you need a little help getting started, check out our video on how to post a 3D photo. What are you excited to bring to life using this immersive format?

Facebook 360 paylaştı: 11 Ekim 2018 Perşembe

Gün geçtikçe sanal dünyanın bu kadar ilerlemesi, hayatımıza sürekli yeni bir özelliğin, yeni bir buluşun girmesi acaba bundan sonraki hayatımız da bize ne gibi faydalar ya da zararlar getirecek.
Tabi ki de bu tarz gelişmeler gelecek adına heyecanlandırıcı ama bir de olayın perde arkası olduğunu düşünüyorum. Bakalım daha neler bekliyor bizi. Hep beraber bekleyip göreceğiz.
Şimdi siz kullanıcıların ve bizim de asıl merak ettiğimiz konu ise diğer sosyal medya platformlarının Facebook’un bu hamlesine nasıl karşılık verecekleri.
Sizce o diğer platformlar bu gelişme karşısında nasıl bir yol izleyecekler?

Şimdilik destekleyen telefonlar şu şekilde: iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus, iPhone X ve iPhone XS

 

Bir cevap yazın


*