Güncel TeknolojiYapay Zeka

Elon Musk Neuralink gelişmelerini aktardı

Elon Musk Neuralink gelişmelerini aktardı. Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz. Son yılların en büyük teknoloji ikonlarından Elon Musk, tabir-i caizse şirket açmaya doymuyor. Tesla ve SpaceX’in sahibi olan Musk’ın bir diğer şirketi de Neuralink. Neuralink’in çalışma alanı ise birazcık farklı. New York Times ve Bloomberg tarafından aktarılan haberlere göre Neuralink’in insan beyni vasıtasıyla verileri alarak sanal ortama aktarabileceği öne sürüldü. Şirket sahibi Elon Musk da yaptıkları yenilikler hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Elon Musk’ın aktardıkları doğrultusunda Neuralink şimdiye kadar laboratuvar fareleri üzerine 1500 elektrot yerleştirip deneyler gerçekleştirdi. Yapılan deneyler devam ederken teknolojinin insanlar üzerinde denenip denenmeyeceği konusu henüz gizemini sürdürüyor. Deney asli amaçlarının insanların görme, duyma ve yürüme kabiliyetlerini tekrar geri kazanmalarını sağlamak olduğunu belirtiyor.

Bunun yanı sıra Elon Musk’a göre insan beyninin bir bilgisayar ile bağlanması da mümkün. Musk, yapay zekanın hızla büyüdüğü günümüzde hastalıkların tedavisinde yapay zekaya başvurulması gerektiğini söylüyor. Yapay zekanın pek çok alanda olduğu gibi sağlık alanında da öncülük görevini üstleneceğini belirten Musk, bu yönde çalışmalarını hızla sürdürdüklerini söyledi.

Elon Musk Neuralink

Elon Musk Neuralink teknolojilerini anlattı

Neuralink’in yeni teknolojisi insan saçının dörtte biri çapında teknolojik bir iplik. Bu cihaz kulağın arkasına yerleştirilecek ve Bluetooth vasıtasıyla beynin sağlık durumunu öğrenebilmenizi sağlayacak.

Gelecek yılın ikinci çeyreğinde kullanılması beklenen cihaz ile pek çok hastalığın önüne geçilmesi umuluyor. Cihazın henüz insanlar üzerinde denenmediğini tekrar belirtmekte fayda var. İlerlemeler hızla sürmekle beraber yeni teknolojinin ne derece dayanıklı ve kullanışlı olduğu sorusu henüz cevap bulabilmiş değil. 4 x 4 mm boyutunda olacak olan cihaz 10.000 elektrot okuma ve yazma kapasitesine sahip olacak.
Yeni teknolojinin nasıl çalıştığıyla alakalı pek çok sunum gerçekleşti. Yapılan sunumlar sonucunda Musk, hayvanlar üzerinde yapılan deneyler sırasında bir maymunun beyni aracılığıyla bilgisayarı kontrol edebildiğini de iddia etti. Bakalım yakın gelecekte insanlar üzerinde de kullanılmaya başlayıp devrim niteliğinde bir gelişme daha olacak mı? Yapay zeka ve daha pek çok konuda yaşanan teknolojik gelişmeler için bizi takip etmeye devam edin.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı