1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Elon Musk’un SpaceX’i Tesla’dan daha değerli

Elon Musk’un SpaceX'i Tesla'dan

Elon Musk’un SpaceX’i Tesla’dan daha fazla değere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX şu anda elektrikli otomobil şirketi Tesla’dan daha değerli – en azından kağıt üzerinde. SpaceX’in güncel değeri 33,3 milyar dolar. Şirketin son turuna aşina olan yatırımcılar Cuma günü CNBC’ye bilgi verdi. Tesla’nın piyasa değeri ise Cuma günü işlemlerin sonunda 32,8 milyar dolarlık değerle kapattı. Böylece Elon Musk’un SpaceX’i Tesla’dan öteye geçiyor.

Elon Musk, SpaceX’in% 54 hissesine ve Tesla’nın% 20’sinden fazlasına sahip olan her iki şirketin de en büyük hissedarı ve CEO’sudur. Uzay şirketi SpaceX, kısa süre önce 60 Starlink uydularını yörüngeye başarıyla soktu ve 2019’un başından beri 1.02 milyar dolardan fazla değer kazandı. Elektrikli araç üreticisi Tesla ise Çin’deki başarı konusundaki geleceğini belirlerken, harcamalarını dizginlemek için mücadele etti. Şangay’da bir fabrika kurma çabası, bu yıl ABD ile Çin arasındaki ticari ilişkilerin hızla kötüye gitmesi ile başlamıştı. Tesla, Model 3 elektrikli sedanlarını orada üretebilinceye kadar, Çin’de dik ithalat vergileri ile karşı karşıya. Ayrıca, pillerini ve otomobillerini ABD’de yapmak için Çinli tedarikçilerden satın aldığı parçalar ve hammaddeler üzerinde daha yüksek tarifelerle karşı karşıya.

Morgan Stanley analisti Adam Jonas (22 Mayıs’ta yapılan bir çağrıda), yatırımcıların Musk’un SpaceX hissesini Tesla’yı “teminatlandırmak” için kullanabilme ihtimalini dışlamaması gerektiğini söyledi. “Elon Musk’un şirketler portföyünde düşünmesi için bir emsal var” dedi. 2016’da Tesla tarafından SolarCity’nin satın alınmasına atıfta bulundu. Anlaşma Tesla’ya yaklaşık 5 milyar dolar tuttu – 2 milyar dolarlık hisse senedi ihraç etti ve SolarCity borcunda yaklaşık 3 milyar dolar aldı. Ayrıca Musk ve ailesi için kurtarma kuvveti olarak görülüyordu – kuzeni Lyndon Rive, konut güneş enerjisi tesisatının CEO’suydu. Elon Musk ve diğer arkadaşlar ve aile üyeleri de SolarCity’ye şahsen yatırım yaptı.

Elon Musk’un SpaceX’i Tesla’dan fazla değere sahip

İnsanlığın uzay maceralarında yeni bir sayfa açan Elon Musk, CEO’su olduğu SpaceX şirketi ile her geçen gün yükselen bir değer olmaya devam ediyor. Bu şirketin giderek artan değeri artık elektrikli araç şirketi Tesla’yı da geride bıraktı. Bakalım gelecek dönemde bu yükseliş ve gelişmeler neler getirecek. SpaceX ve Tesla gibi önde gelen şirketlerin yaşadığı gelişmelerden haberdar olmak için bizi takip etmeye devam edin.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*