DünyaSağlık

Donald Trump ve eşi COVID-19 Virüsüne yakalandı!

ABD Başkanı Donald Trump kısa bir süre önce Twitter hesabından COVID-19 ile mücadele ettiğini duyurdu.

Başkan Donald Trump, Cuma günü erken saatlerde Twitter hesabından hem kendisinin hem de eşinin COVID-19 virüsü için pozitif test ettiğini açıkladı; bu, aylarca küresel bir pandemiye dönüşecek olağanüstü bir gelişme ve uzmanların hastalığın yayılmasını önleme konusundaki rehberliğini ihlal ettiği yeniden seçim kampanyasının son aşamasında.

“Bu gece @FLOTUS ve ben COVID-19 için pozitif test yaptık. Karantina ve kurtarma sürecimize hemen başlayacağız. Bunu BİRLİKTE atlatacağız!”


Daha sonra, First Lady Twitter’da kendisinin ve kocasının “iyi hissettiğini” yazdı.‏‏‎

Teşhis, onlarca yıldır görevde olan bir Amerikan başkanı için bilinen en ciddi sağlık tehdidi anlamına geliyor. 74 yaşında ve obez olan Trump, dünya çapında 200.000’den fazla Amerikalıyı ve 1 milyondan fazla insanı öldüren hastalığın ciddi komplikasyonları için en yüksek risk kategorisine giriyor.

Hastalıkla enfeksiyonu, halihazırda sıkıntılı bir siyasi ortamda istikrarı bozabilir ve borsa vadeli işlemleri, Trump‘ın enfeksiyonu haberleriyle altüst oldu.

Trump en son Perşembe öğleden sonra kamuoyunda görüldü ve New Jersey’e yaptığı bir bağış toplama gezisinin ardından Beyaz Saray’a geri döndü. Evine girerken gazetecilerle konuşmadığı halde hasta görünmedi.

Cumhurbaşkanının doktoru Donanma Komutanı, 01:00 ET civarında gazetecilere verilen bir notta Dr. Sean Conley, Perşembe akşamı pozitif testlerin onayını aldığını yazdı.

Başkan Perşembe gecesi geç saatlerde, en yakın yardımcılarından biri olan Hope Hicks’in enfeksiyon testi pozitif çıkıp hastalığı en iç çemberine getirdikten sonra karantinaya almayı planladığını söylemişti. Gecenin erken saatlerinde, virüsün yayılmaya devam ettiğini küçümsemişti.

Neredeyse sağlık krizi nedeniyle düzenlenen yıllık Al Smith yemeğinde önceden kaydedilmiş konuşmalar sırasında, “Pandeminin sonu yaklaşıyor,” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı