Güncel TeknolojiTeknoloji Haberleri

Apple, Qualcomm’a 31 Milyon Dolar Ödeyecek

Apple ile Qualcomm arasında devam eden mahkemenin sonuçları yavaş yavaş gün ışığına çıkmaya başliyor.

Geçtiğimiz gün hakim kararı açıklanan Apple ve Qualcomm arasındaki davanın sonucu Apple‘ın lehine gerçekleşti, Qualcomm‘un Apple cepesine 1 milyar dolar ödemesi istendi.

İki şirket arasındaki davaların bir diğeri ise San Diego’da sonuçlandı. Kaynaklara göre, San Diego jürisi Qualcomm‘a Apple tarafından 31 milyon dolar ödenmesini kabul gördü. Miktarı Apple’ın iPhone telefonlarında kullandığı lisansız Qualcomm bileşenleri belirledi, miktar iPhone başına 1.41 dolar olarak uygun görüldü

İki şirket arasında sonuçlanan bu iki dava dışında birçok dava daha bulunmakta. Önümüzdeki ay ise San Diego’da başlayacak olan bir diğer duruşmanın değeri ise milyarlarca dolarlık telifler barındıracak.

26 Mart’ta International Trade Comission’ın (Uluslararası Ticaret Komisyonu) tarafından önemli bir karar daha verilceği ön görülüyor. Aslına bakılacak olursak ITC hakimi, Apple’ın Qualcomm patentlerini ihlal ettiğinin kararını vermişti ve bu ise Qualcomm bileşenlerinin ABD’de yasaklanması düşüncesine ters düşüyor. Fakat komisyon, kararını yeniden gözden geçirmek için tekrar çağırıldı. Burada da diğer bir kararın önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı