1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Süper bilgisayar, uzay istasyonundan Dünya’ya döndü

Süper bilgisayar

Süper bilgisayar dönüşünün ardından teste tabi tutuluyor. Uluslararası Uzay İstasyonunda bir buçuk yıl geçirdikten sonra, Hewlett Packard Enterprise’ın deneysel uzay süper bilgisayarı artık Dünya’ya geri döndü – ve şirket makineye otopsi yapmaya hazırlanıyor. Sonuçta, HPE makinenin yörüngedeyken ne kadar yıprandığını ve yırtıldığını bilmek ister. Bu şekilde, şirket potansiyel olarak bir gün Ay ve Mars’ın derin uzay misyonlarında kullanılmak üzere süper bilgisayarlar üretebilir.

HPE’nin, Spaceborne Computer olarak bilinen bu deney için net bir hedefi vardı: Dünyada kullanılmak üzere üretilen normal bir ticari süper bilgisayar, uzayda aynı şekilde çalışabilir mi? Bir süper bilgisayar bir uzay gemisinde değerli bir varlık olabilir, ancak uzay ortamı da makineler için affedilmeyen bir yer olabilir. Dünyanın kalın koruyucu atmosferinin dışında, ekipman, derin uzay kozmik ışınlarından ve Güneş’ten gelen parçacıklardan yüksek düzeyde radyasyonla karşılaşıyor. ISS’deki makineler ayrıca, elektronik aksama zarar verebilecek güç ve sıcaklık dalgalanmalarına da maruz kalabilir.

Bu çevresel aşırı uçlar nedeniyle, uzaya bağlanan bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar genellikle ekstra koruyucu donanımlarla üretilir. Ancak bu rota pahalı ve zaman alıcı olabilir, bu nedenle HPE’nin Spaceborne Computer’ı bunun yerine yazılımlarla güçlendirmeye karar vermesi gerekiyor. Süper bilgisayar, makinenin güç, sıcaklık, voltaj vb. Gibi çeşitli parametrelerin normal sınırların dışına çıkıp çıkmadığını tespit edebilen bir yazılımla donatılmıştır. Ardından bilgisayar, felaketle ilgili herhangi bir zararı önlemek için kapatılması gibi gerekli önlemleri alır.

Süper bilgisayar

Spaceborne Computer, Pazartesi günü, SpaceX Dragon kargo kapsülünde Dünya’ya geri döndü. Şimdi, bir uzay aracı ve tüm içeriğini kıyıya taşıyan bir tekne taşıyor. Süper bilgisayar, geri döndüğünde Dragon’dan en son alınan şey olacak ve HPE 8 Temmuz’da Houston, Texas’ta alacak. Orada şirket bilgisayarı analiz edecek ve başarısız olan tüm bileşenleri ve kaç yaşında olduklarını not edecektir.

Mühendislerin bulduklarına göre, HPE bu bilgiyi Spaceborne Bilgisayarının bir sonraki yinelemesi için kullanacaktır. Fernandez, şirketin süper bilgisayarı henüz gerçek görevlerde kullanma konusunda kimseyle konuşmadığını, ancak HPE’nin teknolojiyi gelecekte uygun bir araç olabileceği bir yere getirmesini umduğunu belirtti. Bir süper bilgisayarda yazılımı gerçek zamanlı olarak çalıştırabilmekte ve çıtırtı yapabilmek, yer kontrolüyle iletişimin geciktirilebildiği durumlarda, astronotların seyahat ettiği Dünya’dan uzaklaştıkça özellikle yararlı olacaktır.

Avatar
Ramazan ABAY

Bir cevap yazın


*