BilimGüncel TeknolojiTechnologyTeknolojiTeknoloji Haberleri

SpaceX Starship ilk küçük ‘atlama’ ile Mars’a doğru büyük bir adım atıyor

Yüzen bir teneke kutuya benziyor, ancak SN5 olarak bilinen test ürünü gerçekten geleceğe bir bakış sunuyor olabilir.

Elon Musk ve SpaceX, Mars’a doğru son adımlarını Salı akşamı dev bir metal termosunu dev bir metal termosla vurarak insanlığı çok gezegenli bir tür haline getirme hedefini attılar.

Şirket, SN5 Starship prototipinin yaklaşık 500 fit (150 metre) “şeridini” Boca Chica geliştirme tesisinde saat 17: 00’de gerçekleştirdi.

Yaklaşık dokuz katlı test teknesi, tek Raptor motorunu ateşledi ve yavaşça havaya yükseldi, sonra yavaşça yere geri döndü ve kalkışından çok uzak olmayan bir yere dik iniş yaptı.

Mars‘a doğru büyük adım

Motor ilk ateşledikten bir an sonra, SN5 havaya uçmak için mücadele ediyormuş gibi görünüyordu, ama sonra kendi dumanının üzerine çıktı, havada asılı kaldı ve yumuşak bir inişe geldi.

Musk, son Starship’in insanları Mars’a götürmek için geçeceğini umduğu 35 milyon milden daha küçük bir kısmını seyahat etti.

Uzun zamandır beklenen düşük irtifa test uçuşu, daha önce basınçlandırma testleri sırasında, zeminden ayrılmadan bir kaç önceki prototipin başarısız olmasından sonra geliyor.

SN5, yörüngesel bir uçuş gerçekleştirebilecek şekilde tasarlandı, ancak uzaya doğru ilerlemeden önce, önce bu nispeten küçük sıçramayı tamamlaması gerekiyordu.

Elon Musk parlak SpaceX Starship’i sergiliyor

Kabaca 98 metre boyunda araç, burun konisi veya yüzgeçleri olmadan nihai Starship uzay aracının nasıl görüneceğinin soyulmuş bir versiyonudur.

9 metre genişliğinde ve temelde bir yakıt deposu ve bir yükü simüle eden bir ağırlıkla donatılmış tek bir Raptor motoru. Ortaya çıkan şekil, birçok kişinin tanıyacağı bir termos gibi bir şeydir.

Mars‘a doğru büyük adım

Musk lansmanın bu görüntülerini Salı günü geç saatlerde tweetledi:

SpaceX için şimdiden büyük bir Ağustos oldu, şirketin Crew Dragon uzay aracı NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley’i Uluslararası Uzay İstasyonundan başarıyla geri döndü ve hafta sonu Meksika Körfezi’ne sıçradı.

“Mars gerçek görünüyor,” diye tweet attı Musk.

Gezegenler arası seyahatin bu kısa ve tuhaf görünümlü uçuşla başlayabileceğini düşünmek çılgınlık. Bu uzun yolculukta bir sonraki büyük adımı görmek için sabırsızlanıyorum.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı