Güncel TeknolojiOyunTeknoloji

Sony ve Microsoft, PS5, Xbox Series X’i satmak istiyor

Her zamankinden daha fazla, eski oyunlar yeni konsolların satılmasına yardımcı oluyor.

Özel lansman oyunlarının ince listesiyle, bu yeni konsolların en büyük satış noktası, eski oyun sevginizden nasıl yararlanacaklarıdır.

Yaz boyunca, Sony ve Microsoft, hayranların en sevdiği oyunlardan oluşan arka kataloglarına sürekli olarak odaklandılar; bazı durumlarda şirketler, yeni sistemleriyle daha iyi görünmek ve daha hızlı oynamak için yükseltilecek veya yeniden düzenlenecek.

Sony için bunlar, her ikisi de 2018’de piyasaya sürülen ve PS5’te yaklaşan taksitleri olan God of War ve Marvel’s Spider-Man gibi oyunlar. Üç oyun ve birkaç tane daha, PS5 sahipleri için PlayStation Plus Koleksiyonu aracılığıyla ücretsiz olacak.

Eski oyunlara olan bağımlılık, ekstra gelir için nostaljinizden yararlanma eğiliminin daha geniş bir parçası.

Sony‘nin en çok beklenen lansman başlığı Marvel’s Spider-Man: Miles Morales, bir spin-off ve 2018’in Spider-Man’in devamı değil. Bu arada Microsoft, ana oyunu olan aksiyon macera Halo: Infinite’ı gelecek yıla ertelemek zorunda kaldı.

PlayStation başkanı Jim Ryan yazın başlarında yaptığı röportajda, “Her zaman gurur duyduğumuz ve oyunlarımızın desteklediğini düşündüğümüz şey, bir anlatı duygusu ve hikaye anlatma sanatının bir kutlaması oldu” dedi. .

Xbox başkanı Phil Spencer, Temmuz ayında yapılan duyuru etkinliğinde “Mümkün olduğunca çok sayıda harika oyunu deneyimleyebilmenizi istiyoruz” dedi.

Retro moda

Nostaljiye olan bu güven, müzik, TV ve film endüstrilerinin, müzikleri 70’lerin popüler İsveçli pop grubu Abba’dan gelen bir film olan DC’nin Superman’inden Mamma Mia’ya kadar franchise’ları yeniden başlatıp yeniden oluştururken yıllardır dayandıkları bir stratejidir. Örümcek Adam tek başına 2002’den beri üç Hollywood yeniden başlatmaya katlandı ve en son gidişat en kazançlı olanı oldu.

Video oyun dünyasında, daha az remix veya yeniden başlatma görüyoruz. Bugünlerde, başarılı oyunlar yeni cihazlarda çalışacak şekilde yeniden düzenlendi. Bu strateji, PC, PS4, Xbox One ve daha fazlası için Grand Theft Auto 5’ten 2019’da tahmini 595 milyon dolar kazanan Take-Two Interactive için işe yaradı. Oyunun PS3 ve Xbox 360’ta piyasaya sürülmesinden altı yıl sonrasına denk geliyor. Take-Two, oyunu PS5 ve Series X / S’de de yeniden başlatmayı planlıyor.

Geleceğe dayanıklı

Sony ve Microsoft’un özellikle bu nesilden sonraki oyunlara geçmeye istekli olmalarının temel nedenlerinden biri, bunu yapmanın eskisinden daha kolay olmasıdır. 2013’ün PlayStation 4 ve Xbox One oyunları, standart PC’lerle aynı yonga stili kullanılarak oluşturuldu. Adı verilen x86 mimarisi, uygulamaların kodlarında aynı dili etkili bir şekilde konuşması anlamına gelir ve cihazlar arasında geçiş yapmayı kolaylaştırır.

Bu en son konsollardan önce, Sony ve Microsoft x86 alternatiflerini kullandı ve eski oyunları yeni cihazlara taşımayı önemli ölçüde zorlaştırdı. Şirketler bunu sınırlı yollarla yaptılar, ancak belli ki, bu tür bağlantı noktaları çoğu zaman haklı gösterilemeyecek kadar zahmetli ve çok pahalıydı.

PS5 ve Xbox Serisi X / S konsolları mağaza raflarına geldiğinde, binlerce oyundan oluşan mevcut bir kitaplıkla çalışacaklar.

Sony ve Microsoft geçmişte sıkışıp kalmadı. İkincisi, önümüzdeki yılın başlarında piyasaya çıkacak olan Halo: Infinite’ın X / S Serisini sahip olunması gereken bir hale getireceğini umuyor. Ayrıca, telefonunuzda en sağlam konsol oyunlarını bile oynamanıza olanak tanıyan son teknoloji bir oyun hizmeti olan Project xCloud üzerinde çalışıyor. Sony, kısa süre önce duyurulan God of War 2: Ragnarok ve 2021’de çıkacak ve Final Fantasy 16 gibi özel oyunlara daha da fazla güveniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı