Güncel TeknolojiTeknoloji Haberleri

Mahkeme UBER davasında kararını verdi!

Kaliforniya menşeli Amerikan uluslararası ulaşım şebekesi şirketi Uber‘e karşı Istanbul’lu taksicilerin yıllardır verdiği hukuk mücadelesinde, son karar çıktı. Ticaret mahkemesi Uber faliyetlerinin durdurulmasına karar verdi!

Uber mobil uygulamasına ve sitesine erişim engeli!

Uber, Türkiye’de 2014 yılında faliyet göstermeye başladı. Şirket dünya genelinde 63 ülkede, 700’den fazla şehirde günde 15 milyon yolculuk yapılmasına imkân sağlıyordu. Şirket daha önce mobil uygulamalarının Türkiye’de 4 milyondan fazla kullanıcı tarafından kullanıldığını ve 12 bin UberXL sürücü ortağı ile 6 bin şirketin gelir elde ettiğini açıklamıştı.

Son yıllarda gündemde olan sarı taksiciler ve Uber rekabeti sonunda sonuçlandı. İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası ile Birleşik Taksiciler Derneği, haksız rekabete yol açtığı iddiasıyla ABD menşeli şirkete dava açıldı ve erişim engellenmesi istendi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi ise kararını verdi. İstanbul 10. Asliye Ticaret Mahkemesi şirketin Türkiye’de ki faliyetlerinin durdurulmasına ve mobil uygulamasına erişim engeli getirilmesine karar verdi.

Kaliforniya menşeli şirketin haksız rekabet oluşturduğu resmi bir şekilde doğrulandı böylelikle mahkemenin verdiği karardan sonra şirketin resmi sitesine ve mobil uygulamasına erişim yasağı getirilmesine karar verildi.

Vergi vermediği gerekçesiyle bir süredir taksicilerin hedefinde olan şirket hakkında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında yaptığı açıklamada “Uber diye bir şey çıkmış, o iş bitti. Artık öyle bir şey yok. Bizim taksicilik sistemi var. Bu nereden çıktı. Avrupa’da varmış, bana ne oradan ya biz karanını vereceğiz” demişti.

Karardan sadece ABD menşeli şirket değil taksicilerde etkilendi! Bilindiği üzere Uber’e kayıtlı, yaklaşık 4 bin taksici vardı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı