Güncel TeknolojiMotorsikletOtomobilTeknoloji Haberleri

Las Vegas tüneli trafiğe çözüm olmaya geliyor

Las Vegas tüneli

Las Vegas tüneli projesi bir süredir merakla beklenen Elon Musk projelerinden biriydi. Bildiğiniz üzere Tesla ve SpaceX’in CEO’su olan Elon Musk, yeni projeleriyle dünyanın ilgisini çekmeye devam ediyor. SpaceX ile gerçekleştirdiği uzay araştırmalarında insanlığın Mars’a uzanan serüveninin ilk adımlarını atmak üzere. Bunun yanı sıra elektrikli araç teknolojisinde de büyük söz sahibi olan Musk, Tesla çatısı altında pek çok yeni model üretiyor.

Son yılların altın çocuğu olarak nitelendirebileceğmiz Elon Musk’ın sahip olduğu bir diğer şirket de The Boring Company. Bu şirketin hedefi trafiğe çözüm olmak amacıyla tüneller tasarlamak. Bu tüneller otomobillerin, yayaların ve motosikletlilerin gitmek istedikleri lokasyona çok daha hızlı varmasını vaat ediyor. Dilerseniz trafik sorununu azaltmaya yönelik girişilen bu radikal projeye biraz daha ayrıntılı göz atalım.

Las Vegas tüneli ile trafiğe son

Yapılan yaklaşık 50 milyon dolarlık sözleşme neticesinde Elon Musk insanların otonom araçlarla seyahatini sağlayacak bir dizi tünel inşa edecek. Bu proje 800.000 metrekareden fazla bir alana sahip olan Las Vegas kongre merkezi yerleşkesinde trafik sorununu azaltmak amacıyla atılan bir adım. Proje kapsamında üç yeraltı yolcu istasyonu ile iki araç ve bir de yaya tüneli tasarımı planlanıyor. Kurulmak istenen sistemin tahmini uzunluğu ise 1.6 km.

Trafik sorununu azaltmaya yönelik hızlı ulaşımın yanısıra tünele ulaşmak için asansörler, merdivenler; tünel içerisinde havalandırma sistemleri, ışıklandırma, kamera kayıt sistemleri, Wifi ve cep telefonu kullanma olanakları da düşünülmüş durumda.

Las Vegas tüneli ile saatte 4.400 yolcunun hizmet alması hedefleniyor ve projenin 2 sene içerisinde tamamlanması ön görülüyor. Bu ulaşımın maliyeti ise 1 dolar olarak belirlendi. Son olarak şirket tarafından yayınlanan videoya göre Las Vegas tüneli ile normal trafiğe kıyasla 3 kat daha hızlı ulaşım imkanı sağlanması bekleniyor. Bu videoda iki farklı Tesla aracının ulaşım noktasına gidişini görüyoruz. Tünel vasıtasıyla giden araç 1.5 dakikada hedeflenen noktaya varırken, trafikte giden araç 4.5 dakikada istenen noktaya varabilmekte. Trafiğe sebebiyet veren faktörleri ortadan kaldıran bu proje şimdiden Elon Musk’ın heyecan verici projeleri arasında yerini aldı. Yakın tarihte bu projenin ne derece işe yaradığını hep birlikte göreceğiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı