1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Instagram, sizi neden algoritmasıyla bu kadar kızdırdığını açıklıyor!

Sadece size en uygun olanı görmenizi istiyor.

Instagram , 2016 yılında yeni bir algoritma kullandıklarını duyurdu. Kullanıcılar bu durumdan pek hoşnut olmadı. İnsanlar en çok kullandığı fotoğraf ve video paylaşım platformunda en son yayınlanan değil de kullanıcının hoşuna gidecek içeriklere öncelik verdi.

İnstagram yapılan değişikliklerin etkili olduğunu söylüyor ama atılan postların birçoğu çalıntı gönderiler olduğuna da ekliyor. Alaka düzeyine göre 800 milyon kullanıcının yayınlanan postların yüzde 90 nını gördüğü ve uygulamaya daha fazla zaman ayırdığını söylüyorlar.

Ama İnstagram sizin için alakalı olan gönderilere nasıl karar verir ve feed’in algoritması nasıl çalışır bi de ona bakalım.

İnstagram, sizin davranışınızı temel alan , kimi takip ettiğinizi ve bu hesaplarla nasıl etkileşimde bulunduğunuza bakarak size alakalı gönderiler sunuyor.

İnstagram raporlarında burada devreye giren üç temel faktör var. İlk olarak, Instagram bir gönderiye olan ilginizi tahmin ederek benzer içerikteki geçmiş davranışınıza bağlı olarak bir şeyin sizin için önemli oldup olmadığını düşünüp, önemliyse o gönderi için öncelik verecektir.

İkinci faktör, bir gönderinin ne kadar yeni olduğu. Yeni olan daha da öncelik taşır.

Son olarak, hangi kullanıcıya daha yakınsanız (Instagram’da geçmişte onlarla ne kadar etkileşim kurduğunuzu temel alarak), onlardan daha fazlasını görürsünüz.

Bildirimlerinizin , feed’inizin üst kısmına yakın yerlerde nelerin ortaya çıktığını bildiren birkaç başka sinyali var. En son check-in yaptığınızdan bu yana en iyi olan gönderiyi düşündüğünüzü size göstermeye çalışacağı gibi, uygulamayı ne sıklıkta kullandığınız bir faktördür. Ayrıca, bir ton kişiyi takip ediyorsanız , uygulama daha büyük bir insan havuzundan seçecektir. Yani muhtemelen belirli bir kişiden daha azını göreceksiniz. Son olarak, uygulamada ne kadar zaman harcadığınızı, yalnızca en iyi olan gönderiler ve daha fazlasını görüp göremeyeceğinizi değil, insanların da yayınladıkları diğer faktörleri etkiler.

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*