1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Iceman’ın son yemeği neydi?

Keçi yağ ve vahşi geyik eti, artı antik buğday.
Bilim adamları, Oetzi’nin son akşam yemeğinin Iceman’ın dengeli olduğunu, aynı zamanda yağda da endişe verici derecede yüksek olduğunu ortaya koymuştur.

Adam 5,300 yıl önce yaşadı ve donmuş bir buzulda ölümüyle tanıştı. 1991’de keşfedilene kadar vücudu binlerce yıldır buzda korunmuştur.
Bilim adamları, ölmeden önce yediği şey de dahil olmak üzere hayatının birçok yönünü öğrenebildiler.
Midesini vahşi keçiden, Kızıl geyikten etten, einkorn ve toksik eğreltiotu olarak bilinen eski bir tahıldan yağla doldurduğunu söylüyorlar.

Ne kadar yağ vardı?
yağ içeriği% 50 idi, bu ortalama modern diyette% 10’dan çok daha yüksektir.

İtalya’nın Bolzano kentinde bulunan Eurac Mumya Araştırmaları Araştırma Enstitüsü’nden Dr. Frank Maixner, “Iceman’ın avlandığı rakımı düşünürseniz, bu tür bir enerji kaynağına ihtiyacınız var” dedi. “Bunu yapmanın en iyi yolu, yağ yemenizdir, bu size bu zorlu ortamda hayatta kalmak için gerekli enerjiyi verir.”


Bu diyet hakkında atalarımız ne diyor?
Güncel Biyoloji’de yayınlanan çalışma, Bakır Çağı’nda menüde neyin bulunup bulunmadığına dair nadir bir bakış sunuyor.

Iceman’ın diyeti daha önce analiz edilmedi, ancak bu kadar detaylı değil. Son araştırmalar, mide içeriğine bakmaya dayanıyor.
Bu atalarımızın diyet hakkında ne diyor? Şaşırtıcı bir şekilde, bu organ, vücudunun zamanla mumyalanma şekli nedeniyle, normal bir yerde olmadığı için son zamanlarda keşfedildi.

Bilim adamları, yağın süt ürünlerinden değil, Avrupa Alplerinin dağlarında yaşayan vahşi keçi türü olan Alpin ıbex’ten geldiğini anlayabildiler.

Dr Maixner,” diyetinin karbonhidrat, protein ve ayrıca yağın dengeli bir karışımıydı ” dedi. “Oldukça şaşırtıcı da yuttuğu yüksek yağ içeriğiydi.”


Besleyici, ama tadı nasıl?

Yemek, Oetzi’yi karlı trekinde sürdürürdü, ama çok iyi tadı olmayabilir.

Dr. Maixner, “Keçi yağı ve bu tadın nasıl olduğunu hayal etmek çok zor” dedi. “Bugünlerde yiyeceğimiz kadar lezzetli değil. “Tuzun olmadığını da göz önünde bulundurarak, bu etin saf tadı, bu yağlar – tüm bu bileşenlerin – sanırım neredeyse yenilmez.”

Iceman’ın işlenmiş gıdalarla savaşmak zorunda olmasa da, diyetinin olumsuz bir yönü vardı. Ölümünde şimdiden tıkanmış atardamar belirtileri vardı.

Vücuduna çeşitli yaralar yaptığı ve bir bakır balta da dahil olmak üzere silah taşıdığı için savaşta ölmüş olabilir.

Iceman bitkisel ilaç kullanıyor muydu?

Araştırmacılar, midesinde bir çeşit eğrelti otunun izlerini buldukça, bitkisel tıbbı da kullanıyor olabilir.  Alternatif olarak, yiyeceklerini fern yapraklarına sarmış ve toksik sporları yanlışlıkla yutmuş olabilir. Yabani et, taze olarak yenilmiş veya belki de kurutulmuş olabilir.

Avatar
Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*