Güncel Teknoloji

Hayal Kurduğunuz Zaman Beyninizde Neler Oluyor?

Hayal Kurduğunuz Zaman Beyninizde Neler Oluyor?

Beynimiz hayal kurarken hangi hesapları yapıyor?

Öğleden sonranın hesap tabloları ve son teslim tarihlerinden oluşan sıkıcı havasında, kumsallar gibi daha hoş sahneleri hatırlamaya yatkın oluruz. Bedenlerimiz büro odacıklarına bağlı kalırken, zihinlerimiz nasıl aniden binlerce kilometre uçabiliyor?

Varsayılan hal ağı ismini taşıyan ve dalıp gittiğimiz zaman faaliyete geçen bir grup beyin bölgesi sayesinde, içinde bulunduğumuz koşullardan ayrı düşünceler oluşturabiliyoruz. Northeastern Üniversitesi’nde algısal sinirbilimci olan Aaron Kucyi’ye göre bu bölge, kafanın diğer kısımlarıyla sürekli etkileşime geçiyor; ruh haliyle çok ilişkili olan kısımlar da dahil… Böylelikle kurduğumuz hayaller, duygularımızla derin şekilde birbirine geçiyor ve bu yüzden sıkıcı günlerde daha keyifli sahneler hayal edebiliyoruz.

Bu görüntüler bir boş zaman faaliyeti gibi gelebilse de; bulutların üstünde gezinmek, bırakmanız gereken bir alışkanlık olmak zorunda değil. Amaçsızca dolaşan bir zihin, genelde sağlıklı bir zihindir; bu yaratıcı düşünme, geçmişteki hataları bulmamıza ve gelecek için plan yapmamıza yardımcı olabilir. En azından, şimdiki zamanın motonluğu içerisinde gülümsemeye yardımcı oluyor.

Beyin konusunda araştımalar.

Molly Glick/Popular Science. Ç: O

Beynimiz neler yapar? Beynin işlevleri

Zihnin ve Merkezi Sinir Sisteminin vazgeçilmez bir parçası olarak beyin, vücut ve zihinsel fonksiyonların çoğunluğunu kontrol eden ve düzenleyen “yönetici” olarak tanımlanabilir. Nefes almak gibi hayatı işlevlerden açlık, susuzluk gibi diğerlerine, ve son olarak akıl yürütme, dikkat ve bellek gibi daha üst fonkfiyonlara kadar; bilinçli ya da bilinçsiz tüm bu işlevlerin yerine getirilmesinden beyin sorumludur.

Yaşamımızda gerçekleşen herşey, uyanıkken ya da uyurken, nefes alırken, yutarken, görürken, duyarken, dokunurken, okurken ya da yazarken, şarkı söylerken ya da dans ederken, sessizce düşünürken ya da sesli bir şekilde konuşurken, severken ya da nefret ederken, yürürken ya da koşarken, planlı ya da doğaçlama hareket ederken, hayal ederken, üretirken, vs. Eğer bunları listeleyecek olursak, beynimizin sorumlu olduğu fonksiyonlar şunlardır:

  • Hayati fonkfiyonların kontorlü: Vücut ısısı, kan basıncı, kalp atış hızı, nefes almq, uyuma, yemek yeme, vb. gibi
  • Duyularımız aracılığıyla aldığımız tüm bilgilerin alınması, işlenmesi, entegre edilmesi ve yorumlanması: Görme, duyma, tat alma, dokunma, koklama.
  • Hareketler ve duruşumuzun kontrolü: Yürüme, koşma, konuşma, ayakta durma.
  • Duygularımız ve davranışımızdan sorumludur.
  • Düşünme, akıl yürütme, hissetmemize olanak sağlar.
  • Daha üst bilişsel fonksiyonların kontrolü: Bellek, öğremöe, algı, yürütücü fonksiyonlar

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ersel Erdin

we work for digital rulership

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı