AndroidBilimGüncel TeknolojiTeknoloji

Google ‘ın antitröst savaşları ve merak edilenler

Arama devi, Adalet Bakanlığı ile tarihi bir hesaplaşmaya gidiyor. DOJ, birçok tehditten sadece biridir.

Google‘ın ana şirketi Alphabet, işletmeleri web aramaları, haritalar, YouTube video platformu ve Android mobil işletim sistemini içeren genişleyen bir operasyondur. Google’ın ürünleri dünya genelinde her yerde yaygın hale geldi.

Google’da antitröst incelemesi yeni değil. 2013 yılında Federal Ticaret Komisyonu, önyargılı arama sonuçları iddialarının ardından Google hakkında iki yıllık bir soruşturmayı tamamladı. Ancak ajans, Google’ın antitröst yasalarını ihlal etmediğine karar verdi.

Google’ın yanı sıra, rakipler Apple, Amazon ve Facebook da federal düzenleyiciler ve kanun koyucular tarafından soruşturuluyor. Temmuz ayında, Google CEO’su Sundar Pichai, Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Apple CEO’su Tim Cook ile birlikte House Judiciary Antitröst Alt Komitesi huzurundaki bir duruşmaya çıktı.

Şirketler arasında Google, rekabet önlemlerinin en yakın tehlikesiyle karşı karşıya. Google’ın faaliyet gösterdiği çeşitli alanlar inceleniyor ve DOJ’da ortaya çıkan durumla ilgili nüanslar var.

Google’ın antitröst savaşları hakkında bilmeniz gerekenler:

Google’ın karşı karşıya olduğu rekabet sorunları nelerdir?

Google’ın web araması, dijital reklamcılık ve akıllı telefon yazılımındaki hakimiyeti, kanun yapıcıların ve düzenleyicilerin öncelikli ilgi alanlarıdır.

Şirket, ABD’deki tüm çevrimiçi aramaların yaklaşık% 90’ını işliyor. Bu boğucu güç, Google’ın yıllık satışlarının neredeyse 160 milyar dolarının tamamını oluşturan devasa reklamcılık işinin temelini oluşturuyor.

Google, arama sonuçlarındaki rakip listelerine göre alışveriş reklamları veya yerel işletme listeleri gibi kendi ürünlerini önceliklendirerek rakiplerine zarar vermekle suçlanıyor.

Google’ın reklam işi de bir mikroskop altında çünkü şirket, reklam satıcılarını ve alıcıları birbirine bağlayan karmaşık bir sistemdeki her adıma sahip.

Şirket ayrıca dünyanın en popüler mobil yazılımı olan Android işletim sistemine de sahip. Android, dünya çapında gönderilen her 10 akıllı telefondan neredeyse dokuzuna güç veriyor. Teknoloji devi, Google’ın arama ve Haritalar gibi uygulamalarını tekliflerine dahil etmek için güçlü iş ortaklarına bu hakimiyeti kullanmakla suçlanıyor.

DOJ davası ne zaman beklenir?

Times raporuna göre DOJ, ay sonunda dava açabilir, ancak kesin zamanlama bilinmiyor. Times’ın bildirdiğine göre, Başsavcı Bill Barr ve dava üzerinde çalışan 40 kadar avukat, davanın ne zaman açılması gerektiği konusunda fikir birliğine varmadı.

Partizan siyaset bir faktör mü?

Olabilir. Times’a göre, soruşturmadaki DOJ avukatlarının çoğu, Google’a karşı güçlü bir dava oluşturmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyduklarını savundu. Bazı avukatlar, seçimden önce tamamlanan çalışmalarla ilgili agresif zaman çizelgesinin, Trump yönetiminin büyük bir teknoloji şirketine sahip olduğu için itibar kazanmasını sağlamak olduğundan endişe ediyor.

Google yorum yapmayı reddetti. DOJ yorum için bir istek göndermedi

Google’ın antitröst incelemesi için iki taraflı destek mevcuttur. Ancak bazı Cumhuriyetçiler, teknoloji devinin muhafazakar sesleri sansürlediği suçlamalarının yanı sıra soruşturmayı alkışladı.

Google da eyalet düzeyinde mi araştırılıyor?

Geçen Eylül ayında, Teksas Başsavcısı Ken Paxton, Google’ın devasa dijital reklamcılık işine yönelik bir antitröst soruşturması duyurdu. Soruşturmaya 48 eyaletten, Columbia Bölgesi ve Porto Riko’dan AG’lerin katılımı sağlandı. Soruşturmanın bir parçası olarak, Paxton’ın ofisi Google’a reklam operasyonu ve veri toplama politikaları hakkında önemli bilgiler isteyen bir sivil soruşturma talebi gönderdi. AG’lerin koalisyonunun Google’ın Android işini de araştırdığı bildiriliyor.

Eyaletlerin Google aleyhine suç duyurusunda bulunmaları bekleniyor, ancak DOJ’un şikayetine katılıp katılmayacakları veya ayrı bir şikayette bulunacakları belli değil.

Kongre de Google’ı inceliyor mu?

Evet. Araştırmanın amaçlarından biri, ABD’nin dijital çağdaki teknoloji devlerini yönetmek için yeni rekabet yasalarına ihtiyaç duyup duymadığını araştırmaktır.

Rhode Island Demokrat David Cicilline liderliğindeki alt komite, bir yıldan uzun süren soruşturma sırasında teknoloji devlerinden, rakiplerden ve antitröst uygulama kurumlarından 1,3 milyondan fazla belge topladı. Soruşturmanın doruk noktası, dört şirketin tümünün CEO’larının koronavirüs salgını ortasında House’un kurallarının bir uyumu olan görüntülü sohbet yoluyla göründüğü Temmuz ayındaki tarihi duruşmasıydı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı