AndroidGüncel TeknolojiMobilTeknoloji HaberleriYapay ZekaYazılım

Google Asistan, İleride Vereceğiniz Komutları Tahmin Edecek

İsmi bilinmeyen bir kullanıcı tarafından paylaşılan bilgiler neticesinde öğrendik ki Google Asistan için makine öğrenmesi entegresi konusunda geliştirmeler yolda. Asistanın eski komutlarınızı ezberleyerek onlara benzer komut önerileri yapmasını sağlayacağı bir özellik test aşamasında. Özelliğin ne zaman yayınlanacağı ise henüz bilinmiyor.

Akıllı telefonların yaygınlaştıkça yaşamımıza iyice yerleşen sesli asistanlar, günlük hayatta kullandığımız önemli şeylerden biri oldu denilebilir. Bugün bir çok teknoloji firması, geliştirip satışa çıkarttıkları sesli ve akıllı asistanlarla kullanıcıların günlük işlerini kolay hale getirmek için uğraşıyorlar. Bu konu özelinde ABD’li dev firma Google’ın “Google Asistan” adında bir sanal asistanı zaten bulunuyordu. Gündeme gelen son bilgilerden anlaşıldığı üzere, Google Asistan’ın kısa bir süre içerisinde siz sormadan bile size yardımcı olabileceğini gösteriyor.

İsmi de cismi de bilinmeyen bir kullanıcı, Google Asistan tarafından hiç beklemediği bir şekilde telefonuna bildirim geldiğini söyledi. O bildirimde, kişinin Google Asistan’a önceden yine aynı saatlerde iletmiş olduğu bir komutu, yeniden iletmeyi isteyip istemediği soruluyordu. Anlaşılan Google Asistan, kullanıcının önceden tekrar ettiği komutları öğrenmiş ve hafızasında kaydetmişti. Sonra da bu komutları yeniden yapmak isteyip istemediğini soruyordu.

Google Asistan tarafından gelen bildirim

Kesin bir şekilde Google tarafından duyurulan bir bilgi şu an elimizde bulunmuyor. Fakat uzmanlara göre kullanıcının telefonuna iletilen bu bildirim, Asistan’a yeni bir özelliğin gelmek üzere olduğunun bir işareti. Anlayacağınız üzere kısa bir zaman içinde Google Asistan, komutlarınızı makine öğrenimi sayesinde öğrenerek siz Asistan’a yeni komutlar iletmeden size tavsiyeler sunacak. Tabii ki tahmin edebileceğiniz üzere bu önerileri almak istemeyen kullanıcılar için engelleme seçeneği de bulunacak.

Google Asistan’ın getirmeyi planladığı bu yeni özelliğinin nasıl büyük bir kitleyle test aşamasında sunulduğu henüz bilinmiyor. Yeni özelliğin hangi tarihte herkesin erişimine açılacağı da bilinmeyen bir başka konu olduğunu belirtmekte fayda var. Teknolojiye karşı çekincesi ve güvensizliği olan insanlar için pek de sevindirici bir haber olmasa da, diğerleri için güzel bir yenilik olabilir.

Siz bu özelliği nasıl buldunuz? Kullanıcıların özel hayatına daha fazla müdahale olarak mı görüyorsunuz yoksa yeni bir faydalı inovasyon olarak mı? Yorumlarda fikrinizi belirtebilirsiniz.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Elektronik Sigaralarda Salt Likit Kullanımı Hızla Artıyor
Kaynak: Android Police

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı