1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Google, AB’den Android İçin Para Cezası!!!

Google, önümüzdeki saatler içinde Android işletim sistemi üzerinde bir rekor ile karşı karşıya olup olmadığını öğrenecektir.

Avrupa Komisyonu, ABD teknoloji devi mobil cihaz stratejisinin, arama hakimiyetini adaletsizce güçlendirdiğini iddia etti.

Regülatör, şirketi yıllık gelirinin %10’una kadar ince hale getirebildi. Bu da 11.1 bn (£8.5 bn) tutarındadır.

Rekabet Komiseri Margrethe Vestager, daha önce firmanın alışveriş karşılaştırma hizmeti üzerinden 2,4 bn Euro (2,8 bn; 2,1 bn£) para cezası ödemesini kesin buyurdu. İktidardaki bir Google, itiraz etme sürecindedir.Buna ek olarak, araştırmacıları, reklam yerleştirme iş AdSense uygulamalarını ayrı bir soruşturmanın bir parçası olarak araştırıyorlar.

Android kararı Başlangıçta bu ayın başlarında bekleniyordu, ancak Reuters, Başkan Trump’ın Avrupa’ya yaptığı ziyaretle çatışmayı önlemek için ertelendiğini bildirdi.

Pazar Lideri

Avrupa Komisyonu, Nisan 2015’te Android’i ilk kez incelemeye başladı ve Fairsearch tarafından bir şikayette bulundu. Başlangıçta üyeleri arasında Microsoft, Nokia ve Oracle’ı içeren bir ticaret grubu vardı.Bu noktada, araştırma firması Statcounter’a göre, Android ‘in Avrupa’nın cep telefonu pazarının %64’lük bir payı vardı. O zamandan beri %74 büyüdü.

Komisyon, Google’ın şunları söyleyerek, rekabete aykırı davranışlara ilişkin üç spesifik iddiada bulundu:

  • Android cep telefonu ve tablet üreticilerinin arama motorunu varsayılan olarak ayarlamasını ve Chrome tarayıcısını önceden kurmasını gerektirerek, Play App Store‘a erişmelerini sağlayın,
  • Android açık kaynak kodu dayalı rakip işletim sistemleri tarafından desteklenmektedir. Mobil cihazlar satan üreticilerin önlenmesi,
  • Cihaz üreticilerine ve mobil ağlara finansal teşvikler vererek kendi arama hizmetini önceden yüklenmiş tek seçenek olarak sunabilirsiniz.

Buna karşılık, Google, cihaz üreticilerinin uygulamalarından herhangi birini önceden yüklemelerini reddetti.

Google Search‘ı ve Play Store‘u birlikte dağıtmanın hizmetlerini ücretsiz sunmayı mümkün kıldığını iddia etti.

Küresel İşleri Baş Gazetesi “Komisyonun yaklaşımı daha az inovasyon, daha az seçenek, daha az rekabet ve daha yüksek fiyatlar anlamına gelecektir,” dedi

Her durumda, Apple ve rakip iOS işletim sisteminin tüketicilere bir alternatif verdiğini ekleyerek devam etti.

“Bağlantı tüm yenilikçi cihazlara eklendiğinde, akıllı TV‘ler ve bağlı cihazlar gibi potansiyel olarak etkilenen cihazların listesi sadece büyüyecektir” .

“Avrupa Komisyonu’nun son çare bu sonuçları tamamen onlara hitap etmelidir.”

Rusya’nın Geri İtmesi

Google, yerel rekabetin benzer şikayetleri takip ettiği Rusya’da zaten taviz verdi.

Rusya’da, Android kullanıcılarına artık Google, Yandex ve Mail.ru arasında Chrome tarayıcısını ilk kez kullandıkları varsayılan arama motoru olarak bir seçenek sunulmaktadır.

Yandex, Statcounter’a göre, Mobil Arama payının değişimden bu yana yaklaşık %34 ila %46 oranında arttığını gördü.

Serle Court Chambers’de bir avukat olan Suzanne Rab, BBC’ye şöyle bir açıklama yaptı:” Google, kendisine karşı yapılan herhangi bir karara meydan okuyabilir ve geçmişte yasal haklarını savunmaya hazır olduğunu göstermiştir “ dedi.

 

 

İlker Taşcıhttp://www.turtech.com.tr

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

Bir cevap yazın


*