1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Jüpiter’in Yörüngesinde Bir Düzine Yeni Ay Bulundu

Gökbilimciler, Jüpiter’in etrafında keşfedilen 12 yeni ayın, gezegeni kaçınılmaz olarak şiddetli tahribatına yol açacak intihar yörüngesinde dolaştığını söylüyor.

Valetudo (Jüpiter’in uydularından biri) karayolunun yolun yanlış tarafında ilerliyor. ABD’deki araştırmacılar, güneş sistemindeki en uzak gezegen Neptün’ün yörüngesinin çok ötesinde yer alan gizemli bir dokuzuncu gezegen için avlanırken yeni aylar üzerinde tökezledi.

Ekip, geçen sene Mart ayında Şili’deki Cerro Tololo Amerikan-Amerikan Gözlemevi’nden gelen uyduları gördü, ancak bir yıldan fazla bir süre boyunca, cesetlerin gaz devi etrafında yörüngede kilitlendiğini doğruladılar. Washington DC’deki Carnegie Bilim Enstitüsündeki çabaya öncülük eden Scott Sheppard, “Uzun bir süreçti” dedi.

Güneş sisteminin en büyük gezegeni olan Jüpiter, son bulgulardan önce aylarca zordu. Doğal uyduların taze çekimi, Kozmik mahallemizdeki herhangi başka bir gezegeni çevrelemesiyle bilinenden daha fazla olan toplam Joya molası sayısını 79’a çıkardı.

Yeni ayların dokuzu, Jüpiter’i retrograd içinde yörüngede tutan bir dış gruba aittir, yani gezegenin dönme yönüne ters yönde ilerler. Asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve diğer uydularla çarpışmalarda parçalanmış daha büyük ebeveynlerin kalıntıları oldukları düşünülmektedir. Her biri gezegeni çevrelemek için yaklaşık iki yıl sürüyor.

İki ay daha, Jüpiter’in dönüşüyle ​​aynı yönde ilerleyen yörüngelerdeki gezegene çok daha yakın olan bir grupta. Büyük ihtimalle yörüngede parçalanmış olan bir büyük ayın parçaları olma ihtimali, Jüpiter’in etrafında bir turu tamamlamak için neredeyse bir yıl alıyorlar. Gezegenlerin etrafında dönecek olan yön, Jüpiter’in çekim alanı tarafından ilk kez nasıl yakalandıklarına bağlıdır.

Gökbilimciler, on ikinci yeni Jovian ayını bir “tuhaf” olarak tanımlar. Bir kilometreden daha az olan küçük vücut, Jüpiter’i bir yörünge yörüngesinde çevreler, ancak diğer ayların yoluna doğru savrulan yolu kateder. Bilim adamları, Roma tanrısı Jüpiter’in sağlık ve hijyen tanrıçası olan büyük torununun ardından yeni ay Valetudo adını verdiler. Ancak yaklaşan şiddet göz önüne alındığında, Portekiz’den “bir şey” olarak tercüme edilen Vale Tudo’nun, tam temaslı karışık dövüş sanatlarının erken bir biçimi olduğu tesadüf değil.

Sheppard, “Valetudo karayolunun yolun yanlış tarafında ilerlemek gibidir” dedi. “Jüpiter’in benzer bir mesafesindeki diğer tüm nesneler retrograd hareket ederken, prograd hareket ediyor. Böylece kafa kafaya çarpışmalar olasıdır. ”

Uluslararası Astronomi Birliği Küçük Gezegen Elektronik Dairesinde yer alan Sheppard, Valetudo‘nun geçmişte yaşanan çarpışmalarla toza zemin hazırlayan büyük bir ayın son kalıntı olduğunu sanmaktadır.

Bu minik ayın ne kadar sürdüğü sorusunu gündeme getiriyor. Sheppard “Çarpışmalar sık ​​sık, her milyar yılda bir gerçekleşmez” dedi. “Eğer biri olsaydı, onu Dünya’dan algılayabilirdik, ancak yakında gerçekleşmesi olası değildir.”

.. Sormak için küçük bir iyiliğimiz var. Daha çok insan Guardian’ı her zamankinden daha çok okuyor, ancak medyadaki reklam gelirleri hızla düşüyor. Birçok haber kuruluşundan farklı olarak, bir ödeme duvarı koymadık – gazeteciliğimizi elimizden geldiğince açık tutmak istiyoruz. Böylece yardımınızı neden sormamız gerektiğini anlayabilirsiniz. Guardian’ın bağımsız, araştırmacı gazeteciliği, üretmek için çok fazla zaman, para ve sıkı çalışma gerektirir. Ama yapıyoruz çünkü bakış açımızın önemli olduğuna inanıyoruz – çünkü bu sizin bakış açınız olabilir.

Guardian, halkın dikkatine çeşitli hayati hikayeler getirdi; Cambridge Analytica‘dan, Windrush skandalıyla Cennet Kağıtlarına. Araştırmacı raporlarımız etik olmayan davranışları ve sosyal adaletsizliği ortadan kaldırıyor, bu da hükümetleri, şirketleri ve bireyleri hesaba katmaya yardımcı oluyor. Bu çalışma masraflıdır – genellikle bir hikayenin nasıl ortaya çıkacağını, ne zaman ortaya çıkacağını ve bizi durdurmaya çalışan yasal tehditlerle karşılaşacağımızı tahmin edemeyiz. Ancak, eleştirel olduğunu düşündüğümüz yerde, yanlış anlaşılmaya ve ifşa etmeye kararlıyız – bu sayede, birlikte, dünyada anlamlı bir değişim yaratabiliriz.

Avatar
Zeynep Olgac

Bir cevap yazın


*