AndroidGüncel TeknolojiMobil

Galaxy Note 20 Ultra: Yeni Gorilla Glass ne kadar sağlam?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra ‘nın , Gorilla Glass Victus’un kapladığı ilk telefon. Çizme ve düşme testlerimizdeki dayanıklılığını aşağıda daha net açıkladık.

Samsung , Note 20 Ultra için tasarımına güçlü bir kamera ve güzel bir ekran koydu. Bu ekran Samsung’un iddia ettiği şimdiye kadar kullanılan en güçlü camdan yapıldı.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra , hem ön hem de arkada hem çizilmeye hem de düşmeye karşı daha dayanıklı olan en yeni Gorilla Glass Victus’a sahip ilk telefon ve Samsung’un yeni serisinden tek telefon

Bu iddiayı test etmek için, yeni Note 20 Ultra’yı kendi çizme ve düşürme testlerimize tabi tutmak zorunda kaldık.

Çizik testi 1: Cep ve çanta testi

Yepyeni Galaxy Note 20 Ultra’mızla ilgili ilk fark ettiğim şey, genellikle önceden yüklenmiş olarak gelen normal ekran koruyucunun eksik olmasıydı, bunun yerine sadece çıkarmak için bir çıkıntı bulunan geleneksel ambalaj plastiğine sahipti.

İlk test için küçük bir makyaj çantasına yeni bir Galaxy Note 20 Ultra ile birlikte bir set anahtar, bir kalem ve yaklaşık beş farklı jeton koydum, çantayı fermuarımı kapattım ve taklit etmek için yaklaşık bir dakika kuvvetle salladım.

Telefonu çantadan çıkardığımızda biraz pislik vardı , fakat mikrofiber bir bezle sildikten sonra yakından inceleme yaptık ve bir çizik bile bulamadık.

Çizik testi 2: Fayans testi

Ardından, bir banyo veya mutfak zemininde kayarsa ne olacağını görmek için telefonu sert bir seramik karo üzerine yerleştirdim. Telefonu 30 saniye boyunca dairesel bir hareketle döşemenin üzerine ekran tarafı aşağı doğru ovuşturdum.

Yine, oldukça önemli bir hasarı açığa çıkarmak için hem telefondan hem de döşemeden çıkan gevşek, pudra benzeri kalıntılardan kurtulmak için ekranı bir bezle silmem gerekti.

Telefonun ekranın sol tarafında bazı çizikler, merkeze doğru birkaç yüzeysel sıyrık ve üstte ve altta birkaç derin çizik vardı. Kozmetik hasarın yanı sıra, ekran hala iyi çalışıyordu.

Çizik testi 3: Zımpara kağıdı testi

Ekran çizilmiş haldeyken, arka tarafın nasıl dayanacağını görmek için telefonu ters çevirdim. Kaldırımın pürüzlü yüzeyine çok benzediği için camının dayanıklılığını test etmek için kum zımpara kağıdı kullandık. Kamera, önceki nesil Corning’in camı olan Gorilla Glass 6 ile kaplı.

Telefonu zımpara kağıdına yaklaşık 10 saniye kadar sürttüm, ancak kamera çıkıntısı telefonu tamamen düz bir şekilde yerleştirmeyi imkansız kılıyor, bu nedenle hem arka camda hem de kamerada çok az hasar vardı, kamera çevresinde çerçevede sadece birkaç küçük sıyrık vardı.

Arka camın zımpara kağıdına tam olarak temas ettiğinden emin olmak için, telefonu son bir kez kamera çıkıntısı masadan sarkarken ovuşturdum. Bu sefer camın kenarlarına bir miktar hasar verebildim ama çizikler ekrandaki çizikler kadar derin görünmüyordu ve camın mat yüzeyi çiziklerin daha az fark edilmesini sağladı.

Telefonu çizmek, kırılmalara karşı çok daha savunmasız hale getiriyor ve test telefonumuz kesinlikle tehlikeye atıldı.

Düşme testi 1: Cep yüksekliği (3 fit), kaldırıma doğru cam

Çoğu damla, telefonunuzu cebinize girip çıkardığınızda olduğu gibi kalça yüksekliğinden kaynaklanır. Telefon, düz bir yüzeyde bir düşüşten kurtulabilirken, kaldırıma inmek farklı bir hikaye.

Nihayet kaldırıma paravanla inmeden önce yanlarından biraz sallandı. Ekran göreceli olarak zarar görmemiş gibi görünüyordu, ancak daha yakından incelendiğinde, telefonun karşıt köşelerde iki küçük çukur olduğunu fark ettik, muhtemelen ilk çarpma noktaları. Alt çukur, ekran boyunca dışa doğru uzanan ince bir kırılmaya neden oldu. Telefonun üst kısmındaki, esas olarak cama çok fazla zarar vermeyen metal çerçeve üzerindeydi ve ekran hala çalışıyordu.

Düşme testi 2: Cep yüksekliği (3 fit), kaldırıma kadar arka taraf

Bir sonraki test için , Note 20 Ultra ‘yı ekran yukarı bakacak şekilde düşürdük.

Bu sefer telefon yüksek bir gürültüyle sırt üstü yere düştü. Hasar kadar kötü geliyordu. Cam sırt tamamen kırılmıştı ve tüm yüzeyi kaplayan gözle görülür çatlaklar vardı. Ancak tüm görünen çatlaklara rağmen, telefon dokunulduğunda nispeten yumuşak hissetti ve önceki düşme testlerindeki gibi arkadan cam düşmedi.

Kamera, çerçevenin yanlarında sadece iki küçük çizikle bozulmadan kaldı.

Son düşme testi: 6 fit, 6 inç düşüş, kaldırıma kadar cam tarafı

Son testimiz için, hala iyi durumda olan Note 20 Ultra’nın ekranındaki iddiayı test etmeye karar verdik.

Telefon yine ekran tarafı aşağı indi, ancak bu sefer her yeri kırıldı. Alttaki çukur dışa doğru kırılmaya devam etti ve ekranın ortasında ve üstünde kırıklar vardı. Ancak tüm bu hasara rağmen, ekran hala dokunulduğunda nispeten yumuşak ve sadece tırnağımla takip ettiğimde fark ediliyordu.

Arıza: Daha iyi

Note 20 Ultra’yı zile soktuk ve “normal kullanım” olarak kabul edilenin çok ötesine geçtik. Anahtarlar ve madeni paralarla dolu bir çantada yuvarlandıktan sonra çizik olmadan hayatta kaldı ve ekran kalça yüksekliğinden sert kaldırıma düştükten sonra minimum hasar gördü.

Buna karşılık Galaxy S20 Ultra’mız, önceden yüklenmiş ekran koruyucusuna rağmen kalça yüksekliğinden ilk düşüşte çatladı, bu nedenle Note biraz daha sert görünüyor. Gerçek dünya testlerimizin doğası gereği bunu kesin olarak bilemeyiz, bu da her telefonda aynı düşme koşullarını tekrarlamayı zorlaştırır. Ultra, öncekilerden daha sert olsa bile, bu 1.300 dolarlık telefona (ve muhtemelen bir ekran koruyucusu da) bir kasa koymanızı tavsiye ederim.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı