AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilSosyal MedyaTeknoloji

Apple’ ın gizlilik değişiklikleri Facebook’ un elinde

Facebook, bazı iPhone kullanıcılarının Apple mobil işletim sistemini güncelledikten sonra daha az alakalı reklamlar görebileceğini söylüyor.

Facebook dün yaptığı açıklamada, Apple’ın yaklaşan gizlilik güncellemesinin sosyal ağın bazı iPhone kullanıcılarını diğer mobil uygulamalardaki reklamlarla hedeflemesini zorlaştırabileceğini söyledi.

Facebook, işletmelerin binlerce mobil uygulamada reklam yayınlamak için sosyal ağın hedeflemesini kullanmasına olanak tanıyan Kitle Ağı adı verilen bir hizmet sunuyor. Facebook, kullanıcılarından bir yığın veri toplayarak, reklam verenlerin potansiyel müşterileri yaşa, konuma ve diğer kriterlere göre hedeflemesine olanak tanır.

Apple’ın sonbaharda iOS 14 adlı güncellenmiş bir mobil işletim sistemi yayınlaması bekleniyor. Güncellemenin bir parçası olarak, akıllı telefon üreticisi, uygulamaların, mobil Apple cihazlarını tanımlayan benzersiz bir kod kullanarak veri toplamadan ve paylaşmadan önce kullanıcılardan izin istemesini istiyor.

Reklam tanımlayıcısı veya IDFA olarak adlandırılan bu kod, işletmelerin reklamları daha iyi hedeflemesine ve çalışıp çalışmadıklarını ölçmesine olanak tanır.

Apple’ın gizlilik değişiklikleri

“Audience Network’ü kullanan geliştiriciler ve yayıncılar için, iOS 14’te hedeflenmiş reklamlar sunma kabiliyetimiz sınırlı olacaktır. Sonuç olarak, bazı iOS 14 kullanıcıları Audience Network’ten herhangi bir reklam görmeyebilir, diğerleri ise bizden reklamları görmeye devam edebilir, ancak onlar Facebook bir blog gönderisinde “daha az alakalı olacak” dedi.

Apple’ın Facebook‘un reklam hizmetleri üzerindeki etkisi, bu işletmelerin nasıl para kazandığı arasındaki farkları vurguluyor. Apple, dizüstü bilgisayarlar ve akıllı telefonlar gibi cihazları satarak para kazanıyor.

Facebook, gelirinin çoğunu hedefli reklamlar sunarak elde ediyor ve eleştirmenler, şirketin kullanıcı gizliliğini korumak için yeterince bir şeyler yapmadığını söylüyor. Facebook geçen yıl, kullanıcıların çevrimiçi etkinliklerini sosyal ağ ile paylaşan uygulamaların ve web sitelerinin bir listesini görmelerini sağlayan yeni bir özellik başlattı. Bu özellik, kullanıcıların bu geçmişi temizlemesine de olanak tanır.

Facebook, Apple’ın gizlilik değişikliklerinin Audience Network hizmetini o kadar “etkisiz” hale getirebileceğini ve şirketin iOS 14 cihazlarında sunmasının mantıklı olmayabileceğini söyledi. Şirket, test sırasında Audience Network yayıncı gelirinde % 50’den fazla düşüş görüldüğünü söyledi. Sosyal ağa göre, her ay 1 milyardan fazla insan bir Hedef Kitle Ağı reklamı görüyor. Facebook, kendi reklam işinde “daha az etki” beklediğini söyledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı