Arttırılmış GerçeklikBilimGiyilebilir TeknolojiGüncel TeknolojiTeknolojiTeknoloji Haberleri

Boeing, Starliner Astronotlarının Eğitimi İçin VR Setleri Kullanıyor

Amerika Birleşik Devleti merkezli olan havacılık şirketi Boeing, Starliner görevinde bulunacak astronotların eğitimi için üstün Varjo VR-2 setlerinin kullanımına geçti. VR eğitimleri kapsamında; ön hazırlık, uzayda kenetlenme ve Dünya’ya dönüş de dahil Starliner misyonunda bulunacak tüm süreçleri kapsayacak şekilde ayarlandı.

Aynı pilotlarda uygulanan eğitimler gibi astronotların da işlerini kusursuz yapmaları gerekiyor. Bunun için de yine pilotlar gibi simülasyonlardan faydalanarak eğitimler gerçekleştiriliyor. Bu alanda NASA, onlarca yıl öncesinde Sanal Gerçeklik (VR) cihazlarının kullanımına liderlik etmişti. Günümüzde ise dünyadaki en büyük sivil ve askeri uçak ve helikopter üreten şirketlerinden biri olan Boeing de bu alana adım atmış gibi gözüküyor. Artık Boeing de uçtan uca VR astronot eğitim simülatörünü ilk kez kullanmaya başlamış durumda.

Starliner ekibin 2021 yılında gerçekleşecek Uluslararası Uzay İstasyonu yolculuğu için hazırlanacağı sistem tabii ki oldukça üst seviye. Bu yüzden Boeing VR başlıkları için biyonik görüntüleme sistemine ve ‘insan gözü’ çözünürlüğüne sahip bir sistem olan Varjo VR-2’yi kullanıyor. Herkesin pahalı olarak gördüğü Oculus Rift’ten yaklaşık yedi kat pahalı olan Varjo VR-2, 4.995 dolardan satılıyor.

VR’da yapılacak olan eğitimler, Starliner görevinin tüm süreçlerini içeriyor:

Varjo VR-2 ile yapılacak olan simülasyonlardan bir örnek tanıtım videosu

Boeing’e ait olan Starliner uzay aracı, tıpkı SpaceX’e ait olan Dragon 2 kapsülünde olacağı gibi astronotları Uluslararası Uzay İstasyonu’na ulaştırıp geri getirme misyonlarına araç olacak. Boeing bu konuda, VR simülatöründe tüm ön hazırlıklar, uzayda kenetlenme ve Dünya’ya yolculuk gibi her aşamayı mürettebatlı bir şekilde canlandırdığını belirtiyor.

Simülatörün geliştirilmeleri, Boeing firmasının yazılım mühendislerinden olan Connie Miller tarafından yürütülüyor. Varjo VR-2 başlığı insan gözüne oldukça yakın seviyede yüksek çözünürlükler ve kalite sunuyor. Bu yüzden Miller’ın piyasadaki Oculus Rift ya da diğer VR aletlerinden ziyade Varjo VR-2’yi kullanmasının en büyük sebeplerinden biri. Varjo VR-2 sanal gerçeklik setleri sayesinde, astronotların karantina günlerinde bile pratik yapması mümkün oluyor.

Boeing, Starliner görevinin astronotlarından biri olan Christopher Ferguson’ın VR eğitimlerine kısa süre içerinde başlaması bekleniyor. Firma, bütün bu eğitimleri 2021 yılında gerçekleşecek olan Mürettebat Uçuş Testi’ne hazırlık olması için yapıyor. Starliner uzay aracının ilk insanlı misyonunda Ferguson’la birlikte Michael Fincke ve Nicole Mann’ın da bulunması planlanıyor. İlk insanlı görevden önce her astronot, VR eğitimlerinde yüzlerce saat geçirmesi ve en hazır bir şekilde göreve kadar yetişmeleri gerekiyor.


Bu yazımız da ilginiz çekebilir: Tesla Cybertruck 1 Haftalığına Los Angeles’daki Müzede
Kaynak: Review Geek

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı