BilgisayarGüncel TeknolojiiOSMobil

Apple neden çok başarılı?

Milyonları peşinden koşturan Apple, her sene daha büyük oranda kar açıklıyor. Apple’dan ürün alanlar takım tutar gibi fanatik bir havaya bürünüyorlar. Apple ürünleri dışında başka marka tercih etmiyorlar. Sizce bu başarının sebebi ne olabilir ? Apple’ın başarısının sırrını değerlendirdik.

Apple ürünlerinin ulaşılmaz oluşu!

Apple takip ettiği pazarlama stratejisi ile ürünlerini üst sınıfta konumlandırıyor. Dolayısıyla Apple üretimi bir şey almak çoğu insan için statü sembolü. Talep arttıkça insanlar gerekirse kredi çekip iPhone, Macbook almaktan çekinmiyorlar. Çünkü bu onlara kendilerini iyi hissettiriyor.

Müşteri Hizmetleri

Çoğu firmada görülmeyen kolaylıkla ürünü değiştirme, yenileme politikası dışında özel tasarımlı Apple Store’larda ürünlerle ilgili eğitimler, tanıtımlar yapılması çoğu müşteriye kendini farklı bir kulübe üye olmuş gibi hissettiriyor. Çoğu son kullanıcı aldığı cihazın çıkarabileceği sorunları sadece Apple ile muhatap olup kolayca halledebiliyor. Arada başka firmalar yok, farklı üreticiler yok. Ayrıca her sene geçen seneye oranla yenilenmiş ürün çıkması insanları uzun uzun donanım incelemekten kurtarıyor. Kullanıcı ihtiyacı olduğunda fazla düşünmeden istediği cihazın yeni neslini satın alabiliyor. Bu çoğu müşteri için büyük kolaylık. Türkiye’de son zamanlarda yoğunluktan yaşanan sorunlar olsa bile genel olarak Apple’da hizmet kalitesi üstün diyebiliriz.

Odaklanmak

Çoğu teknoloji firması sadece bir segmentte aynı anda 30-40 ürün seçeneği sunarken Apple’ın telefondan, bilgisayara sunduğu ürün sayısı oldukça az sayılır. Bunun arkasında doğru kararlar alıp uygulamak, mevcut ürünleri olabilecek en iyi şekilde sunmak düşüncesi var. Çok sayıda ürünle şansını denemektense az sayıda ürüne odaklanıp daha iyi performanslı, tanıtımı iyi yapılan, insanların tercih edebileceği ürünler ortaya koymak daha kolay.

Farklı olmak

Apple için en önemli şeylerden birisi farklı olmak. Firma yaptığı çoğu üründe tasarımda ve kullanım kolaylığında öncü oldu. Firmanın ilk yıllarında Steve Jobs’un Xerox’ta görüp Apple’a uyguladığı Mouse’un bilgisayar dünyasını değiştirdi. ilk iPhone piyasaya çıktığında telefonlar genelde qwerty klavyeye sahip pek şıık olmayan ürünlerdi. Apple bunların piyasadan silinmesine sebep oldu. Böylece firma farklı oluşuyla her zaman oyunun kurallarını değiştiren oldu. Bunun dışında sadece işlevsellik değil görünüm olarak da göze hitap eden ürünleriyle ön plana çıktı. Bunun dışında zamanla özellikle Windows bilgisayarlar sadece iş yerinde kullanılan pek çekici olmayan bilgisayarlar haline geldi. İşten eve gelince bilgisayarda işiniz varsa bunu size işyerini hatırlatmayan, bambaşka bir üründe yapmak çok daha güzel.

Talep görmek

Yapılan tanıtımlar, pazarlama stratejileri, Apple etkinlikleri ve daha birçok faaliyet ile ürünlere gösterilen talep en üst seviyelere çıkarıldı. Aynı stratejiyi izleyen diğer firmalara göre Apple’ın farkı üretim sürecinden, teknik desteğe ürünleriyle ilgili herşeyi kendisinin üstlenmiş olması. Yani işlemci, ekran, Mouse vb bileşenlerin farklı olduğu bir ürün değil donanımın tamamen tek bir marka sorumluluğunda olduğu bir ürün alıyorsunuz. Müşteri için firma olarak Apple’ı muhatap almak daha kolay.

Kullanım kolaylığı

Apple tasarladığı ürünlerde kullanım kolaylığına büyük önem veriyor. Oldukça minimalist, sade ve şık tasarımlar tercih ediliyor. Bunun dışında floppy disk, cd/dvd rom, usb girişi gibi artık ihtiyaç duyulmayacağını düşündükleri teknolojileri de cihazlarından kaldırmaktan çekinmiyorlar. Firmanın kullanım kolaylığı sağlayan tasarım konusundaki titizliği çoğu kullanıcıyı memnun ediyor.

Apple ekosistemi

Apple’ın ürünleri birbirleriyle kusursuz bir uyum içinde çalışıyorlar. Apple kurduğu bu uyumla bir Apple ürünü alanı zamanla başka bir ürün daha almaya teşvik etmiş oluyor. Sadece cihazların birbiri ile uyumu değil bunun dışında iCloud, iTunes gibi daha büyük sistemlerde Apple’ın sunduğu avantajlar arasında. Eğer bir Mac’iniz ve iPhone’nunuz varsa başka cihazlarla yapamayacağınız iMessage, hands off gibi özellikler mevcut. Kısacası bu sisteme giren bir daha çıkmak istemiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı