Güncel Teknoloji

Yenilenen Hyundai i20 Türkiye’de satışa sunuldu

Yenilenen Hyundai i20 Türkiye'de satışa sunuldu

Modelin Türkiye satış fiyatları da açıklandı

Hyundai Assan tarafından İzmit’te ağustos ayı sonunda üretimine başlanan Yeni i20, online lansman etkinliğiyle tanıtıldı.

Markayı B segmentinde temsil eden i20, ilk kez tanıtılmasından bu yana gerek tasarım gerekse teknoloji anlamında bir hayli fazla yol katetti.

İlk kez 2008 yılında tanıtılan ve 2010 yılından itibaren Türkiye’de üretimine başlanan Hyundai i20,

çeşitli motor seçenekleri ve uzun garanti süreleriyle kullanıcılarına her daim önemli avantajlar sundu.

yeni tasarım felsefesi olan “Duygusal Sportiflik” temasıyla baştan aşağı yenilenen üçüncü nesil i20 ise sadece tasarım ve gelişmiş teknolojisiyle değil, artan boyutları ve yenilikçi güç paketleriyle de öne çıkıyor.

Hyundai i20, yenilikle beraber bir takım değişiklikleri de beraberinde getiriyor.

Dizel motora yeni modelde yer verilmezken, bu kez 1.0 litre turbo beslemeli motoruyla beraber ilk kez 48 voltluk hafif hibrit versiyona geçiş yapılıyor. Bu sayede oldukça düşük bir yakıt tüketimi elde edilirken aynı zamanda yeterli performans da sunuluyor

Yepyeni bir tasarım, yepyeni bir karakter

Hyundai i20, alışılmışın dışında bir tasarımla gelerek markanın “Duygusal Sportiflik” dizayn felsefesine bağımlılığını gösteriyor. Bu tasarım felsefesinin amacı, otomobille kullanıcısı arasında adından da anlaşılacağı gibi duygusal bir bağ oluşturmak. Bir diğer kriter ise Hyundai’nin yeni nesil modellerinde vurguladığı ayırt edici yeni görünümle sıradanlıktan uzaklaşmak. Böylelikle, Yeni i20’ye dinamik görünümlü ön ve arka tamponlarının yanı sıra yeni radyatör ızgarası da şık bir karakter sağlıyor.

Yeni i20’de yeni far grubu kullanılıyor. LED ön ve arka farlar i20’nin tasarımını öne çıkartırken, mercekli sis farları ve üçgen havalandırma kanalları da ön bölümde güç temasını oluşturuyor.

Kama şeklindeki gündüz sürüş farları ve elmas tarzı ön ızgara ile i20 tasarım bütünlüğüyle dikkat çekerken geriye doğru yükselen omuz çizgisiyle de karakteristik C sütununa ideal bir şekilde uzanılıyor.

Yan tarafta ise cesur bir karakter çizgisi ve benzersiz C sütunu tasarımı ile şık bir görünüm sunuluyor. Tasarımın öne çıkan özelliklerinden bir diğeri ise Z formundaki arka bölüm. C sütunuyla bagaj kapağı arasındaki bu bağlantı, yine Z şeklindeki stop lambalarıyla destekleniyor.

Yeni i20’nin boyu 5 mm uzayarak 4040 mm’ye, aks aralığı ise 10 mm artarak 2580 mm’ye çıkarılmış. 1775 mm’lik genişliği ile ikinci jenerasyona göre 41 mm genişleyen i20, iç mekanında ön sırada 30 mm, arka sırada ise 40 mm ilave omuz genişliği sunuyor. Ayrıca, arka diz mesafesi ise 27 mm artarak 882 mm’ye ulaşıyor.

Sportif tasarım felsefesi gereği 24 mm daha alçak bir tavan çizgisine sahip olan aracın bagaj hacmi ise 51 litre artarak 352 litreye çıkmış. İhtiyaç halinde katlanan arka koltuklar ise yatırıldığı zaman toplam 1.165 litre hacim sunuyor.

Kullanıcılarına siyah tavan renk opsiyonuyla beraber 17 farklı renk kombinasyonu sunan Yeni i20’deki 17 inçlik jantlar da sportifliği artıran bir diğer detay. Donanım seviyesine göre değişkenlik gösteren bu jantlar, Hyundai modellerindeki tasarım farklılığının en büyük mimarlarından biri olarak da öne çıkıyor.

Diğer otomobil haberlerimiz için;

https://guncelteknoloji.com/otomobil/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı