DonanımHaberleriOSMobil

Yeni İphone’lere 7nm’lik çipler geliyor!

Apple, yeni iPhone’ları için yeni 7-nanometre işlemcisinin üretimini artırdı.

Yeni işlemci, Apple’ın mevcut iPhone serisindeki 10nm işlemciden daha küçük, daha hızlı ve daha verimli olacak.

Apple’ın ortaklarından biri olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company, raporuna göre “A12” olarak adlandırılması beklenen çipin seri üretimine başladı.

Pund-IT’nin analisti Charles King, Apple’ın 7nm çip üreten seri üretimine başladığını belirtti.

TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “7nm çipe geçiş, Apple’ın artan miktarda işi TSMC’ye ve Samsung’dan uzak tutmasının nedenlerinden biri oldu.”

King şunları ekledi: “Çipin veriminin Apple’ın üretim ihtiyaçlarını destekleyebileceğini varsayarsak, iPhone’ları bu yıl içinde yeni çiplerle göreceğimizi umuyorum.”

Dünyanın en büyük cep telefonu fişi üreticisi olan Qualcomm’un, teknolojiyi içeren tasarımlarını tamamlamaya yakın olduğuna inanılıyor.

Bu, Apple’ın rakiplerinden önce tüketicilerine 7nm teknolojisi getirebilir.

Tirias Research’ün baş analisti Kevin Krewell, TechNewsWorld’e verdiği demeçte, “Şu anda yargılanmak zor, çünkü Qualcomm henüz bir şey açıklamıyor, ancak Apple’ın çiplerinin altı aydan daha önce olmasını bekliyorum.”

Technalysis Research’ün baş analisti Bob O’Donnell, “Herkes sonunda bu çiplere sahip olacak,” dedi.

TechNewsWorld’e “Apple’ın zamanlama avantajı biraz olabilir ve çok hafif olacak” dedi.

Daha İyi Pil Ömrü ve Performansı
Pund-IT’nin King’i, 7nm teknolojisinin en fazla etkiye sahip olacağı mobil pazarın zirvesinde olacak.

“Az sayıda başka satıcı çok ilgi görüyor” dedi.

Teknoloji pazarına erken gelmek Apple için başka bir faydaya da sahip: iPhone’larının teknik üstünlüğü hakkında kar yağabilir.

King, “Şirketin müşterilerinin büyük bir kısmı için bu önemli” diye devam etti.

Tüketiciler, yeni çiplerle daha uzun pil ömrü ve daha iyi performans gösteren telefonları görmeli. Çipler de daha küçüktür, bu yüzden telefonları daha küçük yapmak mümkün olabilir, ancak daha fazla donanım için ek alan kullanılacaktır.

King, “Tüketicilerin görecekleri faydalar, muhtemelen köklü bir değişim olmayacak, ancak yeni telefonlar önceki nesil iPhone’lardan daha iyi olmalıdır.” Dedi.

Apple’ın, sonbaharda en az üç yeni telefon açmayı planladığı bildirildi: iPhone X’in daha büyük bir sürümü; mevcut iPhone X’in bir güncellemesi; ve X’in bazı özelliklerine sahip olan ancak geleneksel bir LCD ekrana sahip daha küçük bir iPhone.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı