1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...

Uzun zamandır beklenen Tesla Model 3, nihayet satışa sunuldu

Uzun zamandır beklenen, 35 bin dolarlık Tesla Model 3 internet sitesinde online satışa sunuldu. Perşembe günü atılan tweet ile duyurulan Model 3 tek şarj ile 350 kilometre yol yapabiliyor.

Geçtiğimiz yıllarda Tesla, Model 3 yüzünden çok sıkıntılı bir süreç geçirmişti. Aracı erken sipariş veren müşterilere arabayı ulaştırmada sıkıntılar yaşayan Tesla, 2018 olarak açıkladığı satış tarihini de üretimin yetiştirilememesi sebesi ile geciktirmek zorunda kalınmıştı. Hatta bu krizlerden dolayı Elon Musk, Tesla’nın yönetim kurulu başkanlığından istifaya zorlanmıştı. Ama bunca sıkıntıya rağmen artık Model 3 satışa sunuldu.

Peki Model 3, 35 bin dolara ne söz veriyor? Başlangıç modelinde standart iç mekân ve ısı ayarlı kumaş koltuklar sunuyor. Tesla’nın sitesinde yazan bilgilere göre başlangıç modeli, temel seviyede ses sistemi, standart navigasyon ve dört adet USB bağlantısına sahip olan büyük bir ekrana sahip.

2 bin dolarlık ek ücret karşılığında, ısıtmalı ön koltuklar, farklı döşemeler, yükseltilmiş ses, LED sis farları ve telefon yerleştirme olanağı sağlayan “kısmi birinci sınıf” seçeneği de mevcut. Bu aynı zamanda sizi, 385 KM tahmini menzili olan “standart menzil artı” aracına yükseltir.

Standart araca göre 5 bin dolarlık bir yükseltme olan “Premium Interior” seçeneği de mevcut. Bu seçenek internet tarayıcısı,trafik bilgileri içeren uydu görüntüsü navigasyonu ile geliyor. Bunun yanı sıra ısıtmalı ön ve arka koltuklar ve daha da güçlü bir ses sistemi vadediyor.

5 aylık bir teslimat süresi

Medyayla yapılan bir konferans görüşmesi sırasında Tesla CEO‘su Elon Musk, perşembe günü 35 bin dolarlık bir Model 3 sipariş eden bir kişinin haziran ayında teslim alabileceğini belirtti. Bu açıklamalara ve özelliklerle ile birlikte fiyata bakıldığında haziran ayından itibaren Model 3’ün sipariş sayısının çok fazla olacağını söyleyebiliriz.

Tesla ayrıca perşembe günü yaptığı açıklamada, araçlarının tüm perakende satışlarını durdurmayı planladığını, sadece internet üzerinde online sipariş ile satış yapacaklarını ve bu sistemin yakında tüm dünyada geçerli olacağını söyledi. Musk, perakende satışların kesilmesi, Model 3 için büyük bir tasarruf manasına geldiğini de söyledi.

Avatar
Cihangir Han DEVRAN

Bir cevap yazın


*