Güncel Teknoloji

Türk Telekom XGS-PON teknolojisini test etti!

Türk Telekom XGS-PON teknolojisini açık kaynak kodlu platformda test etti. Peki, bu teknoloji bizlere neler sunacak? İşte detaylar.

Yeni nesil teknolojilerin geliştirilmesi konusunda çalışmalarına son hız devam eden Türk Telekom Türkiye’de ilk kez, simetrik 10 Gbps indirme ve yükleme hızları sağlayan yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformu üzerinde test etti.

Yönetiminde ülkemizden sadece Türk Telekom’un yer aldığı uluslararası bir organizasyondur. Open Networking Foundation (ONF) ile yapılan çalışmalar sonucunda Ankara’da Türk Telekom İnovasyon Merkezi’nde oluşturulan.açık kaynak kodlu platform üzerinde denendi. XGS-PON teknolojisi ile 10 Gbps’ye varan hızlara ulaşıldı.

Yüksek hızlı internetle, tüm cihazlardan 16K kalitesinde TV izleme deneyimi sağlanabilecek

Yeni nesil PON teknolojisi olan XGS-PON ile bir fiber kılından veri indirme ve yüklemede, gigabitler seviyesinde bazı işlemler çok daha hızlı gerçekleştirilebilecek. Yüksek hızlar sağlanırken, son kullanıcılar, 16K ve 360 derece video, akıllı ev uygulamaları, çevrimiçi oyun, artırılmış ve sanal gerçeklik, e-eğitim ve e-sağlık gibi uygulamalardan daha hızlı ve kapsamlı bir şekilde yararlanabilecek. Bu teknoloji ile 10 GB’lık bir film yaklaşık 8 saniyede, 75 GB’lık bir dosya ise 1 dakika gibi kısa bir sürede indirilebilecek.

“Açık kaynak kodlu teknolojileri çalışmalarımıza dahil ederek, yerli üretimi zenginleştirmenin yanı sıra, yurt dışına da ihraç edebilme fırsatı sağlıyoruz”

Türkiye’nin dijitalleşmesi için çalışmalarını son hız sürdürdüklerini ifade eden TT Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç:

“Yeni nesil XGS-PON teknolojisini, açık kaynak kodlu erişim platformumuz üzerinde test ettik. Bugüne kadar dünyada sayılı operatörün gerçekleştirebildiği bu denemeyi, Türk Telekom olarak bir ilke imza atarak ülkemizde ilk kez hayata geçirmekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

Bu çalışmaların, gelecekte operatörlere müşterilerine sunacakları servisler için çeviklik ve çeşitlilik sağlayacağını.vurgulandı. Kıraç: “Açık ve standart ara yüzlerden oluşan yazılım tabanlı erişim platformları sayesinde geleneksel üreticilerin yanında küçük ama inovatif üreticilerin de eko sisteme dahil olmasını sağlıyoruz.” dedi

Kıraç, günümüzde, 5G ve fiber alanında geliştirdikleri ürün, teknoloji ve platformlar için çok önemli olan fiber altyapılarının gelişmiş olduğunu vurguladı. 2020 2. çeyrek itibariyle 314.000 km’ye ulaştığını ve 5G’ye en hazır operatör olduklarını söyledi.

XGS-PON

Dünyanın önde gelen operatörleri ve açık kaynak kodlu tedarikçilerin yer aldığı uluslararası organizasyonlarda aktif rol alan. Türk Telekom ve Argela buradaki çalışmalarından edindiği bilgi ve tecrübeler ile yerli ürün geliştirmeye çok önemli katkılar sunmaya devam ediyor. Türk Telekom, yerli ve milli bir iletişim altyapısı için yerlilik fırsatını çok daha ileriye taşıyor.

Bu tip çalışmaların Türkiye’de yerli ekosisteminin gelişmesine ve dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlaması hedefleniyor.

Daha Fazla Göster

İlker Taşcı

2007 yılından itibaren bilgisayar ve teknoloji alanına karşı olan ilginç merak duygum sayesinde, kendimi bu yönde geliştirmeye sürekli özen gösterdim. 2012 yılında kendi şirketimi kurarak çeşitli sektörlerdeki müşterilerime, bilişim teknolojileri alanında Bilgisayar Sistemleri Uzmanı ve Web Geliştiricisi olarak destek vermekteyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı