AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilMüzikTeknoloji

Tiktok yıldızları, izleyicilerini instagram’a götürmeye çabalıyor

Hayranlarınızın sizi başka bir sosyal medya uygulamasına takip etmesini sağlamak o kadar kolay değil.

Tiktok yıldızı Aidan Williams, Microsoft’un kısa formlu video uygulamasını satın almak istediğini duyduğunda biraz mizahla tartıldı. Yaklaşık 2 milyon takipçisi olan 17 yaşındaki tiktok’un geleceği ile iç içe geçmiş sosyal medya hayalleri var.

“Microsoft, Tiktok‘u satın almak üzere,” siyah-beyaz yazı, Williams’ın başının üstündeki bir tiktok videosunda, şaşkın gülümsemesini kısmen örttüğü için okur. Mavi bir kapüşonlu sweatshirt giymiş olan Ohio Lisesi öğrencisi, “Evet bebeğim” ifadesini dudaklarıyla senkronize eder ve kahkahalarla gıcırdıyor.

Video, TİKTOK’U bir ABD yasağından kurtarabilecek önerilen bir anlaşmaya komedi bir bakıştan daha fazlasıydı. 419.700’den fazla görüntüleme ile Williams’ın hayranlarını İnstagram hesabına yönlendirmesi ince ama stratejik bir yoldur. İnstagram kullanıcı adını #savetiktok hashtagiyle birlikte başlığa dahil etti. Güncel olaylarla ilgili videolar yapmak, ebeveyninin TV’SİNİ bir beyzbol sopasıyla parçalamak ve Evsiz bir kişiye Mcdonald’s’tan bir yemek satın almak gibi cesaretleri tamamlamakla tanınan Williams için bir ayrılıştır.

Williams,” İnstagramımı takip et “derseniz, video” sizin için “sayfasına girmeyecek” dedi ve kullanıcıların ilgi alanlarına göre küratörlüğünü yaptığı bir video sayfasına atıfta bulundu. Facebook instagramında yaklaşık 10,000 yeni takipçi kazanmasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi.” Bu yüzden en büyük şey bir şaka yapmaya çalışmaktı ” dedi.

Tiktok’un geleceği belirsizleştikçe, Williams ve diğer TikTok kullanıcıları takipçileri İnstagram ve Google’ın YouTube’u gibi diğer sosyal medya platformlarına götürmek için çabaları artırıyor. Perşembe günü Trump yönetimi, TİKTOK’UN sahibi olan Çinli teknoloji şirketi ByteDance ile herhangi bir ABD anlaşmasını yasaklayan bir kararname yayınladı. 45 gün içinde yürürlüğe girecek olan sipariş, ByteDance Tiktok’u satmazsa, kısa video uygulamasının ABD’de çalışmasını yasaklayacaktır. Microsoft, Eylül ayına kadar Tiktok’u satın almak için bir anlaşma yapabilir. Pazartesi günü Trump, satışın ABD hazinesinden geçmesi durumunda, yasal zorluklarla karşılaşması muhtemel olsa da, anlaşmanın bir kısmını alması gerektiğini söyledi.

TikTok, kullanıcılarının potansiyel Microsoft anlaşmasına ve ABD yasağına tepkisi ile ilgili sorulara cevap vermedi. # Savetiktok hashtag ile videolar 855 milyondan fazla görüntüleme var.

Pazar günü Microsoft, TİKTOK’UN ABD, Kanada, Avustralya ve yeni Zelanda’daki operasyonlarını satın alma konusunda ByteDance ile konuştuğunu kabul etti.

Tiktok ve etkileyiciler

Diğer platformlarda daha büyük bir takipçiyi çekmek, 15 saniye ile bir dakika arasında süren ilginç ve goofy videoları ile bilinen tiktok’ta işlerini bulmuş olan sanatçılar ve pop sanatçıları için zor bir başarı olabilir.

Ayrıca, dikkat için rekabetin şiddetli olduğu daha büyük sosyal ağlarda fark edilmek daha zordur. YouTube videoları genellikle Tiktok’takilerden daha uzundur, bu nedenle üretim daha fazla zaman gerektirir. Williams gibi videocuların hala tiktok’taki takipçilerini eşleştirmek için yapacak çalışmaları var. İnstagramda 80.000’den fazla takipçisi var.

Los Angeles’a taşınmayı düşünen Williams, Tiktok’u çevreleyen belirsizliğin bu planları askıya alması gerektiği anlamına geldiğini söyledi.

“Tüm TikTok senaryosunu öğrenmek için bekliyorum, çünkü eğer bu gerçekleşirse, hemen hemen gelir kaynağım gitti,” dedi Williams, reklam ürünleriyle uygulamadan para kazanıyor.

Daha otantik olan ve hayranlarıyla etkileşime giren etkileyicilerin, izleyicilerin içeriklerini diğer sosyal ağlarda izlemelerini sağlamak için daha kolay bir zamana sahip olacağını söyledi. Microsoft’un tiktok’u satın alması durumunda, yazılım devinin gençlerle ve daha genç bir kitleyle bağlantı kurmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Ulusal güvenlik endişeleri nedeniyle tiktok’ta reklam vermekten çekinen markalar da işinin büyümesini teşvik etmeye yardımcı olabilir.

Sosyal medyayı tam zamanlı bir konsere dönüştürmek

Orange County Şerif Yardımcısı Nick Casas, 5 yaşındaki kızı Sienna ile eğlenmek için tiktok videolarını kaydeder. Baba-kız ikilisi Tiktok’ta 11 milyondan fazla takipçi topladı. Bununla birlikte, bu başarı, sırasıyla 475.000 ve 246.000 takipçiye sahip oldukları İnstagram ve YouTube’da yansıtılmamıştır.

Hevesli bir müzisyen ve aktör olan Casas ve kızı, Jonas Brothers, Camila Cabello ve Shawn Mendes gibi sanatçılar tarafından paylaşılan popüler şarkıları ele aldı. Bu sadece sosyal medya takipçilerini körüklemekle kalmadı, aynı zamanda Ellen DeGeneres Şovundaki performanslar da dahil olmak üzere diğer fırsatlara yol açtı.

Casas , İnstagram ve YouTube’da daha büyük bir takip oluşturmaya çalışıyor. Trump, Tiktok’u yasaklamak istediğini söyledikten sonra Casas, iki videoda bu platformlardaki ikilinin hesaplarına takipçileri yönlendirdi. 700.000’den fazla görüntüleme içeren bir videoda, instagram ve YouTube kolları başlarının üstünde göründüğünde çift işaret ediyor ve gülüyor.

Bu videoları yayınladıktan sonra Casas, İnstagramda yaklaşık 40.000 yeni takipçi kazandıklarını söyledi.

“Eminim iyimserim” dedi. “Sosyal medyaya henüz bir iş olarak hiç bakmadım. Sadece bir buçuk yıl oldu. Tüm bunları eğlenmek için yapıyoruz ve dünya çapında birçok insanı etkiledik.”

Casas ayrıca günlük işini bırakmadı, bu da Tiktok’un geleceğini daha az sinir bozucu hale getirdi. Casas, ikilinin sosyal medyadan kazandığı paranın kızını desteklemesine izin verdiğini söyledi. “Yaşlandıkça ne yapmak istiyorsa, yapabilecektir” dedi ve şu anda bir astronot olmak istediğini de sözlerine ekledi.

Memphis, Tennessee’deki Speak Creative’in yaratıcı Direktörü Josh Cooper, bir YouTube kanalı başlatmak için yalvardıktan sonra 11 ve 8 olan iki oğlu Jackson ve Calvin ile video oluşturmaya başladığını söyledi. Daha sonra Tiktok’u öğrendiler ve takipçileri Youtube’dan daha hızlı bir şekilde çıktıktan sonra uygulamaya daha fazla odaklanmaya başladılar.

Aile Facebook İnstagram makaraları için videolar da yapıyor, ancak Cooper, Facebook’un sahip olduğu platform hakkında ihtiyatlı olduğunu söyledi çünkü içerik oluşturucular geçmişte içeriği tanıtmak için ödeme yapmak zorunda kaldılar.

“Umutluyuz, ama ben de temkinliyim çünkü İnstagram zaten çok iyi kurulmuş” dedi. “Sadece tiktok’un yaptığı gibi içeriği iten başka bir platform görmüyorum.”

17 yaşındaki lise öğrencisi Williams’a gelince, insanların yaşamlarını olumlu bir ışıkta etkileyebilecek bir simge olmayı hedeflediğini söyledi. Ona göre, hayranlarından gelen destekleyici mesajlar sadece bu yolu takip etmeye devam etme arzusunu körükledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı