AndroidGüncel TeknolojiiOSMobilMüzikSosyal Medya

TikTok başkanı Instagram ve Facebook’tan mücadeleye katılmasını istedi

TikTok, rakip sosyal ağlardan bir miktar destek almaya çalışıyor. TikTok’un geçici başkanı Vanessa Pappas, Cuma günü bir tweet’te Facebook ve Instagram’ı, Pazar gününden sonra popüler video uygulamasının indirilmesini engelleyen ABD hükümetinden gelen bir emre karşı halka açık bir şekilde katılmaya davet etti.

Pappas’ın yorumu, Instagram CEO’su Adam Mosseri’nin siparişle ilgili haberleri paylaştığı ve ABD’deki Tiktok yasağının “Instagram, Facebook ve internet için daha geniş anlamda oldukça kötü” olacağını söylediği bir tweet’e yanıt olarak geldi.

TikTok başkanı Instagram ve Facebook’tan mücadeleye katılmasını istedi

Pappas, “@mosseri Bu tür bir yasağın endüstri için kötü olacağı konusunda hemfikiriz. Facebook ve Instagram’ı meydan okumamıza herkese açık bir şekilde katılmaya ve davamızı desteklemeye davet ediyoruz. Bu, rekabetimizi bir kenara bırakıp ifade özgürlüğü ve hukukun usulü gibi temel ilkelere odaklanmamız için bir andır.” diye tweet attı.

Cuma günü, Ticaret Departmanı, TikTok’un Pazar günü yürürlüğe girmesini içeren belirli işlemleri yasakladığını ve esasen ABD’deki uygulamanın indirilmesini durdurduğunu söyledi.

Yönerge, Çinli teknoloji şirketi Tencent’e ait olan mesajlaşma uygulaması WeChat için de geçerlidir. Ticaret Bakanı Wilbur Ross Cuma günü yaptığı açıklamada, uygulamaların ABD ulusal güvenliği ve ekonomisi için potansiyel bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

Zuckerberg’in Ağustos ayında yaptığı bir toplantıda Trump’ın tehditleri sorulduğunda, “Bunun gerçekten kötü bir uzun vadeli emsal teşkil ettiğini ve çözüm ne olursa olsun son derece özen ve yerçekimi ile ele alınması gerektiğini düşünüyorum.” bir ABD şirketine satılmadıysa uygulamayı yasaklayın.Ticaret Departmanının duyurusu, TikTok’un sahibi olan Çinli ByteDance şirketinin ABD’deki “güvenilir teknoloji sağlayıcısı” olarak Oracle’ı seçmesinden birkaç gün sonra geldi. Ayrıntıları kamuya açıklanmayan önerilen anlaşmanın, TikTok kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılaması ve Amerikan ulusal güvenlik endişelerini tatmin etmesi bekleniyordu.

Esasen ABD’de uygulamayı kesecek olan TikTok’a karşı ek kısıtlamalar, Trump yönetiminin 14 Ağustos’ta ByteDance’e TikTok’u bir Amerikan şirketine satması için 90 gün veren idari emri doğrultusunda 12 Kasım’da başlayabilir. Ticaret Departmanı, TikTok’a karşı daha fazla önlem alabileceğini söyledi, ancak şirket ile ilgili alıcılar arasında devam eden görüşmeleri aksatmak istemedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı