Güncel Teknoloji

Sokak Görünümü özelliğini Harita kullananlar oluşturabilecek

google haritalar sokak görünümü

Google Haritalar için hazırlanan son güncelleme, kullanıcıların telefonlarıyla Sokak Görünümü oluşturmasını mümkün hâle getiriyor. Bu işlem için ARCore uyumlu Android cihazlar kullanılacak. Ancak dünyanın dört bir yanında bu yöntemle Sokak Görünümü oluşturulamayacak.

Google bu özelliğin ilk etapta Kanada’nın Toronto, ABD’nin New York ve Austin şehirlerinde, Endonezya, Kosta Rika ve Nijerya’da kullanılmasına izin verecek. Desteklenen bölgelerin sayısı daha sonra artırılacak. Google, kendi görüntülerinin olmadığı alanlarda kullanıcılar tarafından oluşturulan görüntüleri kullanacak.

Sokak görünümü nasıl olacak?

Google Haritalar’da bu özelliğin Ürün Müdürü Stafford Marquardt, şu şekilde konuştu: “Sokak Görünümü yürüyüşçülerimiz ve araçlarımız 170 milyardan fazla fotoğraf çekti, dünya genelinde 16 milyon kilometreden fazla yol katetti. Ancak hâlâ fotoğraflanmayan yerler var. Kullanıcılar tarafından paylaşılan fotoğraflarla oluşturulan Bu kareleri, harita üzerinde mavi noktalı çizgilerle gösterecek.”

Söz konusu özelliğin birkaç aydır test edildiği belirtildi. Google, Android uygulaması üzerinden çekilen fotoğraflar, uygulama tarafından otomatik olarak döndürülecek ve konumu ayarlanacak. Eskiden bunu oluşturmak için 360 derece bir kameraya ihtiyaç duyuluyordu. Artık telefon kamerası bunun için yeterli olacak.

Böylelikle Google Haritalar bu özelliğinin kapsama alanı biraz daha genişleyecek. Google’ın yürüyüşçülerinin veya araçlarının gitmediği ücra noktaların görünümü de haritalar içinde yerini alacak.

Google Haritalar ne yapar?

Google Haritalar (İngilizce: Google Maps), Google tarafından hizmete koyulmuş ve ücretsiz çevrimiçi haritalama servisidir. Google Haritalar ayrıca diğer sitelerin de hizmetten yararlanması için API (uygulama programlama arayüzü) desteği de sunmaktadır.

https://www.google.com.tr/maps/

Daha fazla haber için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz!

https://guncelteknoloji.com/guncel-teknoloji/

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı