İki Yolculu Uçan Taksi Geliyor

Taksiler malumunuz hayatımızın önemli bir parçası sayılmakta. Acil durumlarda, bir yere yetişirken ya da metrobüsü otobüsü dolmuşu çekemeyeceğim dediğimiz zamanlar da ilk önceliğimiz taksi çağırmak oluyor. Eğer İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük bir şehirde yaşıyorsanız trafik tehlikesi ile karşı karşıya kalmanız olası bir durum. Hele ki İstanbul’da yaşayanlar için. Bu durumu da ortadan kaldıracak bir proje geliyor. “Uçan Taksiler.”

Bir çok şirket “uçan taksi” adını verdikleri drone araçlarını geliştirmeye başladılar ve denemelerini gerçekleştiriyorlar. Bu taksiler 2 yolcu kapasiteli olacak ve 2030 yılından sonra hizmeti girmesi hedefleniyor.

Son zamanlar da herkesin konuştuğu Taksi mi Uber mi tartışmaları devam ederken Dünya uçan taksileri konuşmaya başladı. Audi, Airbus ve Italdesign ortaklığındaki grup, 2 yolcu kapasiteli “Pop.Up Next” adlı aracı Amsterdam’daki Drone Haftası fuarında tanıtıma sundu. Esas tasarımın 4’te 1’i boyutundaki konsept model ise ziyaretçilerin meraklı bakışları arasında havalandı.

ÖNCELİK TABİ Kİ DE GÜVENLİK

Drone ve otomobil teknolojilerinin kullanıldığı melez modelin, altyapı sorunlarının giderilmesiyle birlikte 2030 yılı gibi yakın bir gelecekte hizmete girmesi bekleniyor. 3 ayrı modülden oluşan drone’da, tekerlekleri bulunan bir ana gövde, iki koltuklu bir kapsül ve
4 pervane yer alıyor. Airbus yöneticileri, “Tamamlanacak birçok husus bulunuyor. Öncelik aracın kendisi ve onunla birlikte güvenliği. Altyapı da önemli meselelerden bir diğeri” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın


*