AndroidGüncel TeknolojiMobil

Huawei, Dünyanın En Büyük Akıllı Telefon Üreticisi Oldu

Huawei, ABD’nin ticari ambargosu gibi önemli bir bariyere rağmen çalışmalarının karşılığını aldı ve bir kez daha dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başardı. Çinli teknoloji devi, nisan ayında Samsung’u geride bıraktı ve pazar payını da artırdı.

Huawei, geçtiğimiz sene ABD tarafından ticari kara listeye alınmıştı ve bundan dolayı Huawei’nin ABD’li şirketlerle ortaklık kurması engellenmişti. Buna, Huawei’nin de telefonlarında kullanmış olduğu dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi olan Android’in sahibi Google da dahil. Bu nedenden dolayı Huawei, yaklaşık bir yıldır yeni ürettiği akıllı telefonlarında Google Servisleri’ni kullanamaz hale geldi.

Tabii ki sadece Google Servisleri değil, onunla birlikte Play Store, Play Hizmetleri ve Google diğer uygulamaları da yer alamıyor. Ancak ABD’nin bu yasağı bile şirketin yükselişini durduramamış gibi gözüküyor. Bir pazar araştırma şirketine göre Huawei, geçen ay bir kez daha dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi olmayı başarmış durumda.

Huawei, pazar payını tüm yasaklara rağmen artırmaya devam ediyor

Counterpoint Research şirketine göre Huawei nisan ayında pazar payını yüzde 19‘a çıkararak sektörde ilk sıraya yerleştiğini belirtiyor. Samsung ise aynı dönemde yüzde 17 ile ikinci sırada kalarak geriye düştüğünü söylüyor. Huawei nasıl bu kadar başarılı olup birinci sıraya yerleşti?

Huawei’e baktığımız zaman Google hizmetlerinin zaten yasak olduğu bir ülke yani Çin’de merkezi bulunan bir firma. Yani Çin içerisindeki müşteriler için Google Mobil Hizmetleri gibi şeyler zaten pek de önemli değil. Diğer yandan ABD’nin Huawei’e getirdiği yasaktan sonra, ülkedeki vatanseverlik duygusu tetiklendi ve Çinllilerin daha fazla Huawei cihazı satın alımasını sağladı.

Koronavirüs süreci, Huawei’nin rakiplerinden sıyrılmasını sağladı

Huawei, amiral gemisi telefonlar arasındaki yerini devamlı genişletiyor. Bunu da P ve Mate serisi akıllı telefonlarının üstün kamerası sayesinde en iyi mobil fotoğraf deneyimlerinden birini sunarak başarıyor. Öte yandan, yeni yeni tanıştığımız Honor X10 serisi ucuz fiyata 5G ve üstün performans vadedebiliyor. Bunların yanında koronavirüsle küresel ekonomi darbe aldı ve ABD, Avrupa ve Hindistan gibi sıcak pazarlarda uygun fiyatlı ürünlere yönelim arttı. Samsung, salgın sebebiyle en çok kazandığı pazarlarındaki ekonomik dalgalanmalardan dolayı zarar gördü.  

Çin ekonomisi diğer ülkelere kıyasla Mart 2020’de iyileşti ve akıllı telefon üreticilerine olan talep arttı, buna Huawei de dahil. Bunların hepsinin sonucu olarak Huawei, Nisan 2020’de dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi ünvanını tekrar elde etti. Ancak ABD, Avrupa ve Hindistan gibi büyük pazarlarda salgın hafifledikten sonra Huawei’nin tekrar gerilemesi olası. Yine de tüm engellere rağmen bu kadar iyi teknolojiler sunabilmesini takdir etmek gerek.


Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Whatsapp Yeni Özelliklerini Test Ediyor
Kaynak: Gizchina

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı