Güncel TeknolojiMobil

Huawei, 2021’den itibaren telefonları Harmony işletim sistemine geçirecek

Huawei, gelecek yıldan itibaren akıllı telefonlarına kendi Harmony işletim sistemini önceden kurmayı planladığını duyurdu.

Çinli şirket, yazılımı Android’e alternatif olarak kullanmaları için diğer üreticilere de sunacağını söyledi.

Huawei , kısa bir süre zirvede kaldıktan sonra şu anda dünyanın en çok satan ikinci telefon üreticisidir.Ancak diğerleri Google ve Apple’ın hakimiyetine meydan okumayı denedi ve başarısız oldu.

Huawei’in hareketi, ABD ticaret yasağı nedeniyle Google’ın uygulamalarını ve hizmetlerini artık en son cihazlarında sunamaması nedeniyle ortaya çıktı.Ancak kısıtlama Android’in kendisini sunmasını engellemiyor.

Tüketicilerin Google Play mağazasını kullanmadığı ve Google hizmetlerinin çoğunun engellendiği Çin’de bu sınırlama Huawei sorunlarına neden olmadı.

Ancak diğer ülkelerde, Google’ın araçları popüler olduğu için en son telefonlarına olan talep zayıftı.

Bir uzman, yeni işletim sisteminin kaderinin, Huawei ‘nin gemiye gelmeye ikna ettiği diğer teknoloji şirketlerine bağlı olabileceğini söyledi.
IDC’den Marta Pinto, “Bu hamle Çin hükümeti tarafından desteklenecek çünkü daha geniş Made In China 2025 stratejisine uyuyor,” dedi.

“Başka bir yerde ancak Xiaomi ve Oppo gibi diğer Çinli satıcılar tarafından benimsenirse yükselecek.

İki sistem

Huawei, Shenzhen şehri yakınlarındaki üç günlük bir geliştirici konferansının başında planını duyurdu.

Şirket, Ekim 2021’de resmi bir lansman öncesinde, Aralık ayından itibaren telefonlarda test edilebilecek yeni bir sürüm olan Harmony OS 2.0’ı piyasaya sürmeyi planlıyor.

Buna paralel olarak, Android 11 tabanlı cep telefonu kullanıcı arayüzünün bir versiyonu olan EMUI 11’i kısa süre içinde piyasaya sürecek.

Ekim ayından sonra bazı akıllı telefon modelleri Harmony OS ile sunulacak. Ancak alternatif olarak EMUI sunmaya devam edecek.

Uygulamaları yeniden kodlayın

Huawei’nin karşılaştığı zorluklardan biri, yazılımın yerel olarak çalışıp en iyi performansı alması için geliştiricilerin uygulamalarını özellikle Harmony için kodlamalarına ihtiyaç duymasıdır.

Şirket, halihazırda Android için yazılmış uygulamaları yeniden kodlamanın nispeten kolay olacağını belirtti.Ancak bu, diğer başarısız işletim sistemi meydan okuyucular için bir sorun olduğunu kanıtladı.

Geliştiriciler ya fazladan çalışmanın buna değmediğine karar verdiler ya da bunu bir öncelik haline getirmediler, bu da uygulamaların genellikle Android ve iOS’ta bulunan en yeni özelliklerden yoksun olduğu anlamına geliyordu.

‘Katalizör eklendi’

CCS Insight danışmanlık şirketinden Ben Wood, “Huawei mühendislik yeteneğine, hırsına ve bir iç pazar avantajına sahip” dedi.

“Ve eğer Çin hükümeti Harmony’nin tam arkasında durursa ve diğer şirketlerin ürün ve hizmetlerini ülkede sunması için bu desteği şart koşarsa, bu Huawei’nin üçüncü bir akıllı telefon platformu kurması için ek bir katalizör sağlayacaktır.

“Ancak küresel özlemler açısından tarih, bunu başarmanın hala çok zor olduğunu gösteriyor.” Huawei diğer acil endişelerle karşı karşıya.

15 Eylül’den itibaren şirket, daha fazla ABD ticaret kısıtlaması nedeniyle Kirin işlemci yongalarından daha fazlasını üretemeyecek.

Huawei, yakın geleceği atlatmak için bileşen stokları oluşturduğunu belirtti.
Ancak tüketici bölümünün kaderi, Washington’un ABD başkanlık seçimlerinden sonra pozisyonunu değiştirmesine bağlı olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı