DonanımGüncel Teknoloji

Hard disk bozulmaları ve yapılmaması gerekenler

Kullanıcıların bilgileri , teknolojik cihazları kullanırken oluşturdukları sorunlara karşı eksik kalıyor. Yaşanan sorunlar karşısında öfkeyle hareket edip cihazlarını kırıyorlar. Bu nedenle uzmanlar, veri kayıplarına eden olan yanlış müdahaleler konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Teknoloji sürekli gelişiyor ve değişiyor. Bunun yanında kullanıcıların teknik bilgilerinin yeterli seviyede olmadığı görülüyor. Önemli verilerin içerisinde bulunduğu sabit disklerde yaşanan sorunlar karşısında kullanıcılar verilerini kurtarmak için yanlış müdahalelerde bulunuyor.

Hard disklerinde bozulma yaşayan kullanıcıların yapmaması gereken müdahaleleri aşağıda sıraladık.

Veri Kurtarma Hizmetleri’nin Genel Müdürü Serap Günal, yüksek oranda verilerin geri alınması için yapılmaması gereken hataları sıralıyor.

Hard disk bozulmaları

1. Diski kullanmaya devam etmek. Kurtarılması istenilen verilerin üzerine yeni verilerin yazılması durumudur. Ayrıca var olan fiziksel bozulmaların artmasına olanak sağlar. Ciddi sorunlara yol açıp verilerin geri kazanılmasını büyük ölçüde düşürür.

2. Disk bölümlerini yeniden oluşturmak. Diskte hasar almış kısımlarınız var ve bunlara yeni bölüm açmak ne kadar doğru? Açılan yeni bölümlerde verilerin üzerine yazılmasına yol açılıyor ve hasarın oranını arttırıp kurtarma sürecini başarısız yapıyor.

3. Veri kurtarma yazılımı çalıştırmak. Diske bişey olduğu zaman herkesin ilk olarak başvurduğu ama aslında çok yanlış bir çözüm olan ücretsiz veri kurtarma yazılımları. Bu tür yazılımlar , fiziksel hasarlı disklerde işe yaramaz. Tam tersi aşınma ve yıpranmalar nedeniyle hasarın miktarını arttırır ve bozar.

4. Disk birleştirmek. Sabit diskte parçalanmış dosyaları bilgisayar üzerinden birleştirmeye çalışırsak eğer disk daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyar. Bunun neticesinde ise çok ısınır.

5. Diski ısıtmak, soğutmak ya da diske darbe uygulamak. Bozulmuş bir diski dondurmaya kalkışılırsa disk içerisindeki nem oluşumunu etkiler. Isıtma işlemi uygulanırsa manyetik tabakaya ve diske vurulursa da iç mekaniklere zarar verilir.

6. Diski açmak.Sadece uzmanlar tarafından tozsuz ortamda açılması gereken disklerin kullanıcılar tarafından açılıp düzeltilmeye çalışılması, bulunulan mekandaki toz parçacıklarının, ısı veya nem değişiminin, plakada oluşabilecek yeni çiziklerin ya da başka faktörlerin kalıcı hasar yaratmasına sebep oluyor. 

7. Format atmak. Bir hard diskte sorun oluştuğunu algılayan cihazlar, otomatik bir mesaj yayınlayarak kullanıcılardan diski formatlamasını isteyebiliyor. Kullanıcıların bu gibi komutları dinlemesi ve gözü kapalı bir şekilde yapması, verileri kurtarma şansını düşürüyor. 

8. PCB (kart) değişimi veya kart üzerinde müdahale. Aşırı tehlikeli görülen bu değişimin denendiği , orijinal kart üzerindeki Rom-Chip’inin söküldüğü veya lehimlerinin yapıldığı disklerde veri kurtarma şansı oldukça azalır.

Hard disk bozulmaları ve yapılmaması gereken hataları bu şekilde sıraladık. Daha fazla güncel haberler için Güncel Teknoloji ‘ yi takip edebilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı